Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může dle opozice ušetřit peníze

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může podle expertky koalice Spolu pro oblast sociální péče Lenky Kohoutové a experta Pirátů a STAN na zdravotnictví Ondřeje Dostála ušetřit peníze. Více individualizované rozhodování a péče tak podle nich nemusí být dražší než současný přístup. Stát by se měl zaměřit na dostupnost služeb a jejich poskytování ambulantní, terénní a odlehčovací formou.

Nemocnice, ilustrační fotografie.

Řekli to dnes na kulatém stole projektu Debaty o budoucnosti o nutných změnách v sociálních službách a zdravotnictví.

Nastavení zdravotně-sociálního pomezí, aby nedocházelo k plýtvání veřejnými prostředky a zároveň se dostaly služby všem potřebným, politické strany řeší už mnoho let. Podle Dostála je možné ve zdravotnictví postupovat efektivněji, ale zároveň je třeba splatit dlouhodobý dluh, kterým je například nerovná dostupnost péče v regionech.

"Koordinace toho, aby člověk dostal přesně tu péči, kterou potřebuje a ne třeba zbytečně dražší, je místo pro úspory," řekl. Jako příklady uvedl takzvané sociální hospitalizace, tedy umístění starých lidí, pro které nejsou místa v domovech pro seniory, na nemocničních lůžkách, která jsou ale dražší. U lidí, kteří nemají nikoho, kdo by se o ně postaral, by měl roli sehrát stát a sociální služby. Koordinátoři, kteří potřebné navedou na správné služby, by podle něj mohli být třeba při obcích.

Podobně vidí možné úspory v tom, jak lidé prvně kontaktují lékaře, pokud mají potíže. Nejdražší variantou je, když si v případě, že to není nutné, volají rychlou zdravotnickou záchrannou službu. "Přitom existují levnější alternativy jako je návštěvní služba, lékařská služba první pomoci nebo domácí péče," dodal Dostál, který na sebe v posledních dnech upozornil odmítnutím sdělit, jestli je očkovaný proti covidu-19, čímž vyvolal i vnitrostranickou debatu, jestli má být kandidátem Pirátů na post ministra zdravotnictví.

Nedostupná zdravotní péče podle něj může znamenat také vyšší náklady pro sociální systém. Například pokud lidé dlouho čekají na ortopedickou operaci, která by jim mohla zlepšit pohyblivost a samostatnost, nebo na moderní drahé léky, které vážně nemocní nedostanou, dokud nebude jejich zdravotní stav dostatečně špatný.

Kohoutová připomněla, že nejlevnější pro stát je, když se o potřebného stará jeho rodina. "Pokud rodina dlouhodobě pečuje, tak za to má být zaplacena. Třeba jako je to v pěstounské péči," uvedla. Upravit by se mělo také vyměřování důchodů těchto lidí, kteří často kvůli časové náročnosti péče o nemocného příbuzného nemohou chodit do práce.

Změny jsou podle expertky ODS třeba také v pobytové péči. Například v domovech pro seniory by měly být nejvýše dvoulůžkové pokoje. Pro takové stavební úpravy je podle ní možné využít dotace z evropských fondů. "Není jasné, kolik stojí jedno lůžko v sociální péči a jedna hodina péče. Stát si v tom musí udělat pořádek," dodala. Úspory ale podle ní musí směřovat znovu do nabídky péče, protože její potřebnost bude se stárnutím populace růst.

Oba zástupci koalic také podporují možnost doplatit si rozdíl mezi cenou kompenzační pomůcky hrazené ze zdravotního pojištění a požadovanou variantou. To v současné době možné není. Propojit by se podle nich mohla práce revizních lékařů zdravotních pojišťoven a posudkových lékařů České správy sociálního zabezpečení.

Reforma sociální péče a úpravy financování zdravotnictví jsou potřeba i podle většiny dalších politických stran, ukázala srpnová anketa ČTK. Zahrnovat by měla změny financování sociální péče, rozvoj pomoci v domácím prostředí, zavedení valorizace příspěvků na péči i výrazný růst výdělků pracovníků. Ve zdravotnictví vidí stany problém v nedostatku lékařů a sester nebo pomalé digitalizaci.

V Praze hořelo v jedné z budov malešické spalovny, lidé nemohli větrat

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Testy na covid nebudou pro neočkované zdarma. Bez nich nebo očkování se…

20.10.2021 20:22 Aktualizováno Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem…

Babiš podle úřadu mohl spáchat přestupek podle zákona o střetu zájmů

20.10.2021 20:04 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Některé restaurace odmítají kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 18:59 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Vedení Prahy vyzvalo radnice a školy, aby daly dětem dva dny volna

20.10.2021 18:27 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Státní zástupce požádá o vydání Babiše až nově zvolenou Sněmovnu

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k…

Vláda opět schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 370 miliard korun

20.10.2021 16:04 Vláda dnes znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Ministři Havlíček a Schillerová jsou nově členy hnutí ANO

20.10.2021 15:45 Vicepremiérka, ministryně financí a nová předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a…

Čechům se zhoršoval zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

20.10.2021 15:23 Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav…

Vláda schválila novelu, která sníží pro příští rok DPH u energií na nulu

20.10.2021 15:16 Aktualizováno Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna…

Související:

Nejnovější

reklama