Letní prázdniny jsou na cestách nejrizikovější, v průměru je 122 obětí nehod

Letní prázdniny jsou dlouhodobě nejrizikovějším obdobím roku na silnicích. V posledních deseti letech zemřelo během července a srpna při dopravních nehodách v průměru 122 lidí, což je pětina všech usmrcených za celý rok. Zároveň je to během roku nejvíce. Letošní vývoj dopravních nehod je navíc už před prázdninami nejhorší za posledních šest let. Upozornilo na to Centrum dopravního výzkumu (CDV). Ministerstvo dopravy i kvůli tomu připravuje nový bodový zákon.

Ilustrační foto

Podle statistik jsou během letních prázdnin častější smrtelné nehody oproti jiným měsícům v důsledku nedání přednosti v jízdě nebo jízdy po nesprávné straně vozovky. To podle CDV má často spojitost s únavou z dlouhé cesty, horka či špatným odhadem řidičů vlastních sil. Naopak méně častější jsou nehody kvůli nepřiměřené rychlosti. I tak ovšem jde o suverénně nejčastější příčinu úmrtí na českých silnicích.

Varování při začátku letních prázdnin je o to důraznější, že letošní statistiky nehodovosti do konce května jsou nejhorší od roku 2016. Na silnicích za prvních pět měsíců zemřelo 182 lidí. Letošní tragická bilance může podle expertů souviset s rozvolněním koronavirových opatření. "Nejenom v České republice, ale i v dalších státech Evropské unie evidujeme po uvolnění covidových omezení citelný nárůst počtu obětí dopravních nehod," řekl vedoucí Besipu Tomáš Neřold. Zásadní podíl na zvýšené nehodovosti má podle něj jízda nepřiměřenou rychlostí, nepozornost řidičů nebo nepoužívání bezpečnostních pásů.

"Pohled do letošních statistik dopravních nehod zatím není zrovna optimistický. Letní prázdniny, které právě začínají, jsou přitom na silnicích nejrizikovějším obdobím. V nejbližší době chci předložit vládě nový bodový systém, který snad přibrzdí piráty silnic. Být na sebe ohleduplnější, nespěchat, předvídat, jezdit odpočatí a zbytečně neriskovat můžeme už dnes,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

I kvůli vysoké nehodovosti připravuje ministerstvo dopravy nový bodový systém. Ten by měl podle Kupky být přehlednější a jednodušší, fungovat v něm budou tři sazby přestupků za dva, čtyři a šest bodů. Počítá zejména se zpřísněním sankcí za závažnější přestupky, snížit by naopak měl postihy u méně závažných porušení. Jednou z novinek by měla být také možnost získání řidičského průkazu po dovršení 17 let. Ti by mohli do dosažení plnoletosti na silnice pod dohledem zkušených lektorů či řidičů. Změny by měly začít platit od roku 2024.

Témata: doprava

V ČR se za epidemii covidu nakazily čtyři miliony lidí, 40 tisíc jich…

09.08.2022 12:21 Aktualizováno Pozitivní test na covid-19 měly v ČR za téměř 2,5 roku od začátku epidemie více než čtyři miliony…

Babiš: Krajské organizace ANO jsou v úzkém kontaktu s radnicemi kvůli…

09.08.2022 12:14 Krajské organizace ANO jsou nyní v ještě užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na…

Pořízení bytu vyšlo loni Čecha na 13,3 ročního platu, nejvíce v Evropě

09.08.2022 12:05 Pořízení vlastního bytu o ploše 70 metrů čtverečních vyšlo občana ČR loni na 13,3 průměrného…

Senátní zahraniční výbor podpořil začlenění Finska a Švédska do NATO

09.08.2022 11:29 Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické…

Soud přerušil spor Altnerových dědiců s ČSSD kvůli jiné žalobě

09.08.2022 11:21 Rozhodnutí o tom, zda bude ČSSD platit dědicům advokáta Zdeňka Altnera stamiliony korun za právní…

Stát může lidem s energiemi pomoci prostřednictvím dividendy ČEZ, míní…

09.08.2022 11:17 Stát může podle analytiků využít vysokého zisku energetické společnosti ČEZ k pomoci lidem s…

Požár v Českém Švýcarsku: Hasičům zbývá dohasit sto hektarů

09.08.2022 10:59 Aktualizováno V Českém Švýcarsku, kde před sedmnácti dny vypukl lesní požár, zbývá hasičům dohasit asi 80 hektarů…

Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě

09.08.2022 10:33 Aktualizováno Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a…

Hnutí ANO chce na mítincích vyhradit místo pro odpůrce. Podle Vondráška je…

08.08.2022 21:50 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Většina Čechů s příjmy vystačí, lidí s finančními problémy ale přibývá

08.08.2022 17:22 Většina Čechů s příjmy zatím vystačí, lidí s finančními problémy ale meziročně přibylo. Vyplývá to…

Související:

Nejnovější