Když jde ven, pětadvacetiletá gruzínská lesbička Nino se už necítí tak dobře jako dřív. Od chvíle, co organizátoři tento měsíc kvůli násilí zrušili pochod hrdosti příslušníků sexuálních menšin Tbilisi Pride má strach - že ji někdo verbálně napadne nebo ji bude na ulici pronásledovat.
Po násilnostech z 5. července, kdy odpůrci pochodu napadli novináře a vtrhli do kanceláří aktivistů, vzrostl počet hlášených útoků z nenávisti a někteří příslušníci komunity sexuálních menšin (LGBT+) z Gruzie říkají, že žijí ve strachu, píše nadace Thomson Reuters Foundation.
"Věci se změnily. Život už není tak jednoduchý, jak býval," říká Nino, jejíž jméno nadace změnila, aby ochránila její identitu. "Máte větší strach, že vás někdo na ulici bude pronásledovat a nadávat. Nemůžete už být šťastní. Cítíte vevnitř obavy. Je to jakoby se na vás chystala nějaká tragédie," popisuje žena, která žije v Tbilisi se svou partnerkou.
Násilí proti sexuálním menšinám, které zastavilo plánovaný pochod také zvýšilo politické napětí v někdejší sovětské republice, která se chystá na říjnové místní volby - vyvolalo protesty a potyčky v parlamentu. Zatímco se země modernizovala a zaváděla progresivní reformy ve snaze přiblížit se Evropské unii, zažíval kavkazský národ v posledních desetiletích kulturní střet mezi liberálními silami a náboženskými konzervativci.
Velká část hněvu namířeného vůči vládě se týkala smrti kameramana, jenž byl napaden při natáčení demonstrací odpůrců LGBT+. Premiér Irakli Garibašvili odmítl rezignovat, k čemuž ho vyzývali ochránci lidských práv a opoziční strany, kteří jeho vládu viní z toho, že povzbuzuje skupiny šířící nenávist a neochránila novináře a zastánce sexuálních menšin. Ještě před plánovanou akcí premiér prohlásil, že pochod není "rozumný", jelikož většina Gruzínců je proti. Později označil zrušenou akci za "provokaci" organizovanou opozicí.
Skupiny kolem komunity LGBT+ v posledních týdnech hlásí zvýšený počet homofobních útoků a zločinů z nenávisti, které jsou motivované vzhledem lidí.
Policie zatkla dva lidi v souvislosti se zabitím sedmadvacetiletého muže, který byl tento měsíc ubodán ve městě Rustavi. Útočníci ho a jeho kamaráda podle místních médií napadli kvůli dlouhým vlasům. Transgenderoví aktivisté minulý týden zpravodajskému serveru OC Media nahlásili, že jednu trans ženu porazilo auto při zřejmě záměrném útoku. Další muž pak novinám řekl, že ho zbili útočníci, kteří na něj křičeli homofobní nadávky, jelikož měl růžové tričko.
Osmnáctiletý Irakli (jeho jméno bylo změněno) popsal, jak ho i s jeho přítelem někdo zbil, zatímco si v Tbilisi chtěli koupit cigarety. "Slyšeli jsme, jak na nás volá nějaký muž. Začal klít, nadávat nám do teploušů a hrozil, že nás zabije. Když jsme vyšli z obchodu... zaútočil na nás," uvedl mladík s tím, že než zasáhli nedaleko stojící policisté, útočník ho kopal a jeho partnera se snažil škrtit. "To, co se stalo novinářům 5. července, se děje homosexuálům každý den, 365 dní v roce. v této zemi nás zabíjejí, bijí a ponižují. Bojíme se chodit po ulicích, a nikoho to nezajímá," dodal.
Kameraman Alexandr Laškarava byl jedním z více než 50 novinářů, kteří se stali terčem násilí. O několik dní poté, co ho zdravotníci propustili z nemocnice, ho našli doma mrtvého. Úřady příčinu smrti zatím nesdělily a ministerstvo vnitra tvrdí, že vyšetřování pokračuje. Původně prohlásilo, že panuje podezření na předávkování drogami. Policie ve spojitosti s událostmi 5. července zatkla téměř 30 lidí, obvinila je různých trestných činů včetně nezákonného zasahování do práce novinářů a skupinového násilí. Ministr vnitra podle svého resortu minulý týden násilí vůči novinářům odsoudil.
Jednadvacetiletý Giorgi (který si nepřál zveřejnit své celé jméno) se domnívá, že pocit nejistoty u komunity LGBT+ dále zhoršila reakce úřadů v týdnech následujících po násilí, kterou lidé vnímají jako měkkou. "Bezpečnost není jen o fyzickém bezpečí na ulicích, ale o základech demokracie. Že když něco uděláte, spácháte zločin, budete za to potrestáni. A budete zatčeni, pokud někoho zbijete," říká Giorgi.
Nia Gvatuaová, která provozuje první gay bar v Tbilisi, prohlásila, že znovuotevření podniku odložila, dokud se situace nestabilizuje. Plánuje zároveň posílit ochranku. "Musím zaměstnance připravit, protože v tuto chvíli není práce bezpečná," sdělila.
Sexuální menšiny v Gruzii nicméně mohou zahlédnout i určité záblesky naděje. Před parlamentem v Tbilisi se 6. července shromáždily tisíce lidí, které odsoudily násilí z předchozího dne, což byl bezprecedentní projev solidarity s komunitou LGBT+. "Měla jsem pocit, že nejsem sama," svěřila se Nino, která na tento protest vyrazila s přítelkyní. "Držely jsme se za ruce a říkaly si... tenhle boj má smysl a přežijeme," podotkla.
Nečekaný vývoj nastává poté, co Eva Feuereislová oznámila definitivní rozchod s Jaromírem Soukupem. Některé indicie naznačují, že Plastic Queen spojila síly s jinou Soukupovou bývalkou, konkrétně s Agátou Hanychovou. Není přitom žádným tajemstvím, že obě dámy se neměly zrovna v lásce.
Princ Harry rezignoval na pozici v charitě, kterou sám pomáhal zakládat. Mohou za to spory mezi zakladateli organizace a předsedkyní představenstva. Informovala o tom britská BBC.
Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?
Se zesnulým Aloisem Švehlíkem se během kariéry potkala řada skvělých českých herců. Jednou takovou osobností je Veronika Žilková, kterou tak včerejší smutná zpráva nemohla nezasáhnout.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, oslavila britský Den matek sdílením své rodinné tradice na Instagramu. V příspěvku zveřejnila fotografii domácího koláče ozdobeného plátky pomeranče a jedlými květy, s popiskem: "Naše rodinná tradice. Mothering Sunday ve Velké Británii."
Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Dominika Gottová se ve Finsku drží stranou zájmu, což jí vyhovuje, protože v Česku by jako dcera legendárního zpěváka Karla Gotta byla pod neustálým drobnohledem. Ze severu Evropy nyní přišly zajímavé novinky o jejím zdravotním stavu.
Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů.
Návrat Pavla Nedvěda do českého fotbalu, který by jistě potěšil i jeho snoubenku Daru Rolins, se přiblížil. Někdejší kapitán reprezentace figuruje ve skupině zájemců o vstup do prvoligového fotbalového klubu v Hradci Králové.
Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračoval i během probíhajícího týdne na přelomu března a dubna. Karlos a Lela Vémolovi v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Dočkali se druhého syna. Slovenka nyní poprvé prozradila, jaký byl porod.