LGBT komunita v Gruzii žije ve strachu, otřáslo jí nedávné násilí

Když jde ven, pětadvacetiletá gruzínská lesbička Nino se už necítí tak dobře jako dřív. Od chvíle, co organizátoři tento měsíc kvůli násilí zrušili pochod hrdosti příslušníků sexuálních menšin Tbilisi Pride má strach - že ji někdo verbálně napadne nebo ji bude na ulici pronásledovat.

Ilustrační fotografie.

Po násilnostech z 5. července, kdy odpůrci pochodu napadli novináře a vtrhli do kanceláří aktivistů, vzrostl počet hlášených útoků z nenávisti a někteří příslušníci komunity sexuálních menšin (LGBT+) z Gruzie říkají, že žijí ve strachu, píše nadace Thomson Reuters Foundation.

"Věci se změnily. Život už není tak jednoduchý, jak býval," říká Nino, jejíž jméno nadace změnila, aby ochránila její identitu. "Máte větší strach, že vás někdo na ulici bude pronásledovat a nadávat. Nemůžete už být šťastní. Cítíte vevnitř obavy. Je to jakoby se na vás chystala nějaká tragédie," popisuje žena, která žije v Tbilisi se svou partnerkou.

Násilí proti sexuálním menšinám, které zastavilo plánovaný pochod také zvýšilo politické napětí v někdejší sovětské republice, která se chystá na říjnové místní volby - vyvolalo protesty a potyčky v parlamentu. Zatímco se země modernizovala a zaváděla progresivní reformy ve snaze přiblížit se Evropské unii, zažíval kavkazský národ v posledních desetiletích kulturní střet mezi liberálními silami a náboženskými konzervativci.

Velká část hněvu namířeného vůči vládě se týkala smrti kameramana, jenž byl napaden při natáčení demonstrací odpůrců LGBT+. Premiér Irakli Garibašvili odmítl rezignovat, k čemuž ho vyzývali ochránci lidských práv a opoziční strany, kteří jeho vládu viní z toho, že povzbuzuje skupiny šířící nenávist a neochránila novináře a zastánce sexuálních menšin. Ještě před plánovanou akcí premiér prohlásil, že pochod není "rozumný", jelikož většina Gruzínců je proti. Později označil zrušenou akci za "provokaci" organizovanou opozicí.

Skupiny kolem komunity LGBT+ v posledních týdnech hlásí zvýšený počet homofobních útoků a zločinů z nenávisti, které jsou motivované vzhledem lidí.

Policie zatkla dva lidi v souvislosti se zabitím sedmadvacetiletého muže, který byl tento měsíc ubodán ve městě Rustavi. Útočníci ho a jeho kamaráda podle místních médií napadli kvůli dlouhým vlasům. Transgenderoví aktivisté minulý týden zpravodajskému serveru OC Media nahlásili, že jednu trans ženu porazilo auto při zřejmě záměrném útoku. Další muž pak novinám řekl, že ho zbili útočníci, kteří na něj křičeli homofobní nadávky, jelikož měl růžové tričko.

Osmnáctiletý Irakli (jeho jméno bylo změněno) popsal, jak ho i s jeho přítelem někdo zbil, zatímco si v Tbilisi chtěli koupit cigarety. "Slyšeli jsme, jak na nás volá nějaký muž. Začal klít, nadávat nám do teploušů a hrozil, že nás zabije. Když jsme vyšli z obchodu... zaútočil na nás," uvedl mladík s tím, že než zasáhli nedaleko stojící policisté, útočník ho kopal a jeho partnera se snažil škrtit. "To, co se stalo novinářům 5. července, se děje homosexuálům každý den, 365 dní v roce. v této zemi nás zabíjejí, bijí a ponižují. Bojíme se chodit po ulicích, a nikoho to nezajímá," dodal.

Kameraman Alexandr Laškarava byl jedním z více než 50 novinářů, kteří se stali terčem násilí. O několik dní poté, co ho zdravotníci propustili z nemocnice, ho našli doma mrtvého. Úřady příčinu smrti zatím nesdělily a ministerstvo vnitra tvrdí, že vyšetřování pokračuje. Původně prohlásilo, že panuje podezření na předávkování drogami. Policie ve spojitosti s událostmi 5. července zatkla téměř 30 lidí, obvinila je různých trestných činů včetně nezákonného zasahování do práce novinářů a skupinového násilí. Ministr vnitra podle svého resortu minulý týden násilí vůči novinářům odsoudil.

Jednadvacetiletý Giorgi (který si nepřál zveřejnit své celé jméno) se domnívá, že pocit nejistoty u komunity LGBT+ dále zhoršila reakce úřadů v týdnech následujících po násilí, kterou lidé vnímají jako měkkou. "Bezpečnost není jen o fyzickém bezpečí na ulicích, ale o základech demokracie. Že když něco uděláte, spácháte zločin, budete za to potrestáni. A budete zatčeni, pokud někoho zbijete," říká Giorgi.

Nia Gvatuaová, která provozuje první gay bar v Tbilisi, prohlásila, že znovuotevření podniku odložila, dokud se situace nestabilizuje. Plánuje zároveň posílit ochranku. "Musím zaměstnance připravit, protože v tuto chvíli není práce bezpečná," sdělila.

Sexuální menšiny v Gruzii nicméně mohou zahlédnout i určité záblesky naděje. Před parlamentem v Tbilisi se 6. července shromáždily tisíce lidí, které odsoudily násilí z předchozího dne, což byl bezprecedentní projev solidarity s komunitou LGBT+. "Měla jsem pocit, že nejsem sama," svěřila se Nino, která na tento protest vyrazila s přítelkyní. "Držely jsme se za ruce a říkaly si... tenhle boj má smysl a přežijeme," podotkla.

Témata: LGBT | Gruzie | newsbox.cz

Biden z izolace naznačil, že z boje o Bílý dům nehodlá odstupovat

19.07.2024 22:00 Americký prezident Joe Biden, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, dal pátečním prohlášením…

Ruský útok na Mykolajiv si vyžádal tři mrtvé. Zemřelo i dítě

19.07.2024 20:27 Rusko i v pátek pokračovalo v útocích na ukrajinská města. Tři lidé nepřežili letecký úder proti…

ICJ: Izrael porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území

19.07.2024 17:49 Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje…

Rusové poslali amerického novináře Gershkoviche na 16 let za mříže

19.07.2024 15:19 Americký novinář deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich byl v pátek v Rusku odsouzen na 16 let…

Scholz odmítl Zelenského žádost ohledně ruských raket nad Ukrajinou

19.07.2024 12:52 Německý kancléř Olaf Scholz odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby…

Trump přijal republikánskou nominaci. Bidena z projevu v podstatě vynechal

19.07.2024 08:34 Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev,…

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Související:

Nejnovější