Když jde ven, pětadvacetiletá gruzínská lesbička Nino se už necítí tak dobře jako dřív. Od chvíle, co organizátoři tento měsíc kvůli násilí zrušili pochod hrdosti příslušníků sexuálních menšin Tbilisi Pride má strach - že ji někdo verbálně napadne nebo ji bude na ulici pronásledovat.
Po násilnostech z 5. července, kdy odpůrci pochodu napadli novináře a vtrhli do kanceláří aktivistů, vzrostl počet hlášených útoků z nenávisti a někteří příslušníci komunity sexuálních menšin (LGBT+) z Gruzie říkají, že žijí ve strachu, píše nadace Thomson Reuters Foundation.
"Věci se změnily. Život už není tak jednoduchý, jak býval," říká Nino, jejíž jméno nadace změnila, aby ochránila její identitu. "Máte větší strach, že vás někdo na ulici bude pronásledovat a nadávat. Nemůžete už být šťastní. Cítíte vevnitř obavy. Je to jakoby se na vás chystala nějaká tragédie," popisuje žena, která žije v Tbilisi se svou partnerkou.
Násilí proti sexuálním menšinám, které zastavilo plánovaný pochod také zvýšilo politické napětí v někdejší sovětské republice, která se chystá na říjnové místní volby - vyvolalo protesty a potyčky v parlamentu. Zatímco se země modernizovala a zaváděla progresivní reformy ve snaze přiblížit se Evropské unii, zažíval kavkazský národ v posledních desetiletích kulturní střet mezi liberálními silami a náboženskými konzervativci.
Velká část hněvu namířeného vůči vládě se týkala smrti kameramana, jenž byl napaden při natáčení demonstrací odpůrců LGBT+. Premiér Irakli Garibašvili odmítl rezignovat, k čemuž ho vyzývali ochránci lidských práv a opoziční strany, kteří jeho vládu viní z toho, že povzbuzuje skupiny šířící nenávist a neochránila novináře a zastánce sexuálních menšin. Ještě před plánovanou akcí premiér prohlásil, že pochod není "rozumný", jelikož většina Gruzínců je proti. Později označil zrušenou akci za "provokaci" organizovanou opozicí.
Skupiny kolem komunity LGBT+ v posledních týdnech hlásí zvýšený počet homofobních útoků a zločinů z nenávisti, které jsou motivované vzhledem lidí.
Policie zatkla dva lidi v souvislosti se zabitím sedmadvacetiletého muže, který byl tento měsíc ubodán ve městě Rustavi. Útočníci ho a jeho kamaráda podle místních médií napadli kvůli dlouhým vlasům. Transgenderoví aktivisté minulý týden zpravodajskému serveru OC Media nahlásili, že jednu trans ženu porazilo auto při zřejmě záměrném útoku. Další muž pak novinám řekl, že ho zbili útočníci, kteří na něj křičeli homofobní nadávky, jelikož měl růžové tričko.
Osmnáctiletý Irakli (jeho jméno bylo změněno) popsal, jak ho i s jeho přítelem někdo zbil, zatímco si v Tbilisi chtěli koupit cigarety. "Slyšeli jsme, jak na nás volá nějaký muž. Začal klít, nadávat nám do teploušů a hrozil, že nás zabije. Když jsme vyšli z obchodu... zaútočil na nás," uvedl mladík s tím, že než zasáhli nedaleko stojící policisté, útočník ho kopal a jeho partnera se snažil škrtit. "To, co se stalo novinářům 5. července, se děje homosexuálům každý den, 365 dní v roce. v této zemi nás zabíjejí, bijí a ponižují. Bojíme se chodit po ulicích, a nikoho to nezajímá," dodal.
Kameraman Alexandr Laškarava byl jedním z více než 50 novinářů, kteří se stali terčem násilí. O několik dní poté, co ho zdravotníci propustili z nemocnice, ho našli doma mrtvého. Úřady příčinu smrti zatím nesdělily a ministerstvo vnitra tvrdí, že vyšetřování pokračuje. Původně prohlásilo, že panuje podezření na předávkování drogami. Policie ve spojitosti s událostmi 5. července zatkla téměř 30 lidí, obvinila je různých trestných činů včetně nezákonného zasahování do práce novinářů a skupinového násilí. Ministr vnitra podle svého resortu minulý týden násilí vůči novinářům odsoudil.
Jednadvacetiletý Giorgi (který si nepřál zveřejnit své celé jméno) se domnívá, že pocit nejistoty u komunity LGBT+ dále zhoršila reakce úřadů v týdnech následujících po násilí, kterou lidé vnímají jako měkkou. "Bezpečnost není jen o fyzickém bezpečí na ulicích, ale o základech demokracie. Že když něco uděláte, spácháte zločin, budete za to potrestáni. A budete zatčeni, pokud někoho zbijete," říká Giorgi.
Nia Gvatuaová, která provozuje první gay bar v Tbilisi, prohlásila, že znovuotevření podniku odložila, dokud se situace nestabilizuje. Plánuje zároveň posílit ochranku. "Musím zaměstnance připravit, protože v tuto chvíli není práce bezpečná," sdělila.
Sexuální menšiny v Gruzii nicméně mohou zahlédnout i určité záblesky naděje. Před parlamentem v Tbilisi se 6. července shromáždily tisíce lidí, které odsoudily násilí z předchozího dne, což byl bezprecedentní projev solidarity s komunitou LGBT+. "Měla jsem pocit, že nejsem sama," svěřila se Nino, která na tento protest vyrazila s přítelkyní. "Držely jsme se za ruce a říkaly si... tenhle boj má smysl a přežijeme," podotkla.
Zima stále ještě neřekla poslední slovo. Podle ČHMÚ.cz se o víkendu objeví přízemní mrazíky. Příští týden se ale oteplí až na 24 stupňů.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.
Zpěvák Justin Bieber, jeden z nejúspěšnějších popových interpretů posledních dvou dekád, se podle nového dokumentu TMZ Investigates: What Happened to Justin Bieber? ocitl v roce 2022 na pokraji finančního kolapsu. Právě kvůli této situaci měl tehdy prodat celý svůj hudební katalog investiční společnosti Hipgnosis Songs Capital za zhruba 200 milionů dolarů.
Česká hokejová reprezentace pokračuje v parádních výkonech na mistrovství světa v Dánsku. V zápase proti Německu předvedli svěřenci Radima Rulíka další dominantní představení, které završili jednoznačným vítězstvím 5:0. Češi si zajistili klíčové body do tabulky a znovu ukázali, že to s útokem na medaile myslí vážně.
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.