Pro zmírnění dopadů extrémních teplot by lidé neměli sekat trávníky nakrátko, naopak je vhodné hlídat denní spotřebu vody. Města potřebují maximum zeleně a vodních prvků, aby lépe čelila vlnám veder. ČTK to řekl Lukáš Dolák z brněnského Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Dnes mají teploty v Česku vystoupat až na 37 stupňů Celsia.
Vědec, který se zabývá dopady změny klimatu, dále uvedl, že výhodou Česka je hustá monitorovací síť v rámci výstražných systémů před extrémy počasí. "Právě jsme podávali jeden návrh projektu na takzvaný early warning system (systém včasného varování, pozn. ČTK), kde jsme chtěli řešit včasnou výstrahu před vlnami veder pro střední Evropu," řekl Dolák. Podotkl, že na podobných počinech se brněnští vědci podíleli už v minulosti.
Podle Doláka je první krok pro úspěšnost takových projektů určení největší hrozby v daném území. "Pokud se budeme bavit o Česku, tak to jsou epizody sucha, vlny veder a přívalové povodně. A druhým krokem je mít data. To znamená, mít dostatečně hustou síť stanic, které budou monitorovat," vysvětlil vědec.
Uvedl, že právě v Česku je staniční síť poměrně hustá. Podle Doláka však lze stále zlepšovat modely, které umí "spočítat", jaké počasí bude v regionu v příštích dnech a udělat co nejdelší a nejkvalitnější předpověď. "Modely jdou stále dopředu, výpočetní technika se zlepšuje, takže tady nějaký potenciál máme a vždycky mít budeme," konstatoval Dolák. Systém integrované výstražné služby v Česku poskytuje Český hydrometeorologický ústavu ve spolupráci s meteorologickou službou armády ČR.
K tomu, čím lidé mohou zmírnit dopady veder v obcích, expert uvedl, že by například neměli nakrátko sekat trávu - na zahradách i na prostranstvích. "Pokud máte možnost na zahrádce nebo jinde, tak je dobré zadržovat vodu. Můžeme se zamyslet nad svou vodní stopou, to znamená kolik vody spotřebujeme během dne. Zamyslet se nad tím, zda denně potřebujeme napuštěnou vanu nebo nám stačí rychlá sprcha. Jestli je potřeba napouštět bazén na zahradě nebo zda nám stačí veřejné koupaliště," řekl expert.
K rozsáhlejší a řízené adaptaci měst na horké počasí pak Dolák že uvedl, že je ideální maximum vodních prvků a maximum zeleně. Zdůraznil, že by se mělo pečlivě zvažovat, zda je nutné kácet vzrostlé stromy kvůli výstavbám a rekonstrukcím.
"Samozřejmě se pak počítá s výsadbou nových stromů, ale bude trvat třeba 50 nebo 80 let než dorostou výšky původních stromů. Byl bych rád, abychom více chránili vzrostlé stromy ve městech, abychom měli ten stín," řekl vědec. Poznamenal, že jsou třeba i revitalizace řek, které zpomalí tok vody, zvýší meandrování a voda tak bude městem déle protékat a ochlazovat zástavbu, ale i další rozšíření zelených střech. Jako nevhodné naopak zmínil rozprašovací vozy pro ochlazení ulic. Podle Doláka mají jen slabý efekt a ekonomicky se nevyplatí.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.