Lidé čelí i dva roky po covidu vyššímu riziku "mozkové mlhy" či demence

Lidé, kteří prodělali covid-19, čelí i dva roky po nákaze koronavirem zvýšenému riziku mozkových problémů včetně demence nebo deficitu kognitivních funkcí, běžně označovaného jako "mozková mlha".

Ilustrační foto

Uvádí to studie britských vědců publikovaná tento týden v odborném časopise The Lancet Psychiatry, založená na analýze záznamů o téměř 1,3 milionu pacientů po covidu-19. Autoři také soudí, že vlna koronavirové varianty omikron byla spojená s podobným výskytem neurologických a psychiatrických problémů jako varianta delta, jakkoli byla méně smrtící.

Potíže s koncentrací či pamětí označované výrazem mozková mlha jsou typickým symptomem takzvaného dlouhého covidu, neboli chronických problémů různých tělesných funkcí, které zasahují nezanedbatelnou část lidí v návaznosti na infekci koronavirem. Vědci z Oxfordské univerzity, kteří se podíleli na nové studii, přímo o dlouhém covidu nehovoří, jejich zjištění nicméně přináší další poznatky o dlouhodobých rizicích spojených s virem SARS-CoV-2.

Autoři se zabývali výskytem 14 neurologických a psychiatrických diagnóz, přičemž jejich četnost u pacientů, kteří prodělali covid-19, srovnávali se stejně velkou kontrolní skupinou lidí, kteří se zotavovali z jiných onemocnění dýchacích cest. Hlavní závěr je takový, že zatímco frekvence deprese nebo úzkostných poruch byla po covidu-19 zvýšená jen asi dva měsíce, u "kognitivního deficitu", demence, psychotických poruch či epilepsie byl výskyt stále zvýšený i na konci zkoumaného dvouletého období.

Mezi dospělými mladšími 65 let zjistili vědci po covidu-19 výskyt mozkové mlhy na úrovni 640 případů na 10.000, zatímco v kontrolní skupině činil 550 na 10.000, uvádí web STAT, který se specializuje na zdravotnické zpravodajství. U seniorů, kteří měli covid-19, byly stejné kognitivní problémy diagnostikovány v 1540 případech na 10.000 ve srovnání s 1230 mezi členy kontrolní skupiny.

Zvýšené riziko některých problémů se podle britských expertů týkalo také dětí, kognitivní deficit ale údajně u této věkové kategorie nepřetrvával déle než 75 dní a jeho výskyt se po méně než roce a půl mezi dvěma zkoumanými skupinami srovnal. Jeden z autorů studie Max Taquet také zdůraznil, že absolutní počty daných diagnóz byly u dětí "často velmi malé" a výrazně nižší než u dospělých.

"Také se zdá, že po omikronu, jakkoli byl méně závažný při akutním onemocnění, následovaly srovnatelné míry těchto diagnóz," uvedl další spoluautor výzkumu Paul Harrison. STAT napsal, že vědci v souvislosti s variantou delta pozorovali skoro 40procentní nárůst frekvence mozkové mlhy ve srovnání s pandemickou vlnou varianty alfa. Podobná míra rizika pak údajně pokračovala po nástupu varianty omikron. Nedávná studie výzkumníků z londýnské univerzity King's College nicméně naznačovala, že příznaky dlouhého covidu byly po nákaze omikronem výrazně méně časté než u delty.

Nová studie Oxfordské univerzity a britského národního výzkumného zdravotního ústavu NIHR má v několika směrech rezervy. Autoři neznali intenzitu daných mentálních potíží ani přesný moment, kdy se u pacientů objevily, podotýká tisková zpráva univerzity. Do jejich výsledků vnáší určitou nejistotu také nezaregistrované případy covidu-19. Vědci se nezabývali ani tím, jak by mohl koronavirus dané problémy způsobovat. Někteří experti pracují s hypotézou, že za kognitivními potížemi jsou mikroskopické krevní sraženiny pozorované při nákaze, objevuje se ale i názor, že pramení spíše z celospolečenských otřesů v době pandemie.

Taquet řekl, že zjištění jeho týmu zdůrazňují potřebu dalšího výzkumu ve snaze objasnit, "proč se tohle po covidu-19 děje". Je podle něj zjevné, že pandemie nepřináší "cunami nových případů demence", ovšem nárůst ve výskytu nelze ignorovat "vzhledem k závažnosti důsledků" takové diagnózy.

NASA kvůli tropické bouři potřetí odložila start rakety k Měsíci

24.09.2022 18:04 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý…

Časté noční můry ve středním věku mohou podle vědců značit riziko demence

23.09.2022 09:05 Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že u nich…

Nová studie zjistila, kolik mravenců skutečně obývá planetu Zemi

20.09.2022 13:07 Toto je svět mravenců a lidé jsou zde pouhými návštěvníky, tvrdí část vědců. Podle jejich studie…

Hackeři zneužívají smrti britské královny, kradou údaje do účtů Microsoftu

19.09.2022 17:06 Hackeři zneužívají smrti britské královny ke krádežím přihlašovacích údajů do účtů Microsoftu.…

Vědci možná objevil způsob, jak utišit plačící mimino

14.09.2022 08:38 Novou naději může přinést vyčerpaným rodičům zjištění japonských a italských vědců, kteří zkoumali,…

Google čekají žaloby o 25 miliard eur kvůli praktikám v oblasti digitální…

13.09.2022 13:52 Právní společnost Gerardin Partners se jménem vydavatelů chystá v příštích týdnech podat u soudů v…

Vědci zjistili, jak znečištěné ovzduší vede ke vzniku rakoviny

12.09.2022 16:05 Vědci tvrdí, že se jim podařilo odhalit, jak znečištěné ovzduší vede ke vzniku rakoviny. To je…

EUSPA zprovoznila ve vesmíru další dva satelity pro navigační systém…

11.09.2022 09:53 Evropská kosmická agentura EUSPA v uplynulých týdnech zprovoznila ve vesmíru další dva satelity, od…

Tinder má po deseti letech provozu problém nalákat novou generaci uživatelů

10.09.2022 10:28 Nejpoužívanější seznamovací aplikace Tinder má po deseti letech provozu potíže nalákat nové…

Královna Alžběta II. 42krát obletěla svět. Natočila i video s Jamesem…

08.09.2022 21:03 Život britské královny Alžběty II. který se dnes uzavřel v šestadevadesáti letech, se stal kronikou…

Související:

Nejnovější