Tisíce amatérských detektivů z pohodlí svých domovů během války na Ukrajině sdílejí své poznatky o válečných zločinech a pohybech vojáků, píše Deutsche Welle (DW) na svém webu. Tito sherlockové z twitteru, jak je nazývá, podle ní doufají, že jejich práce bude jednoho dne použita u soudu. A také dospívají.
Ruská invaze na Ukrajinu otřásla i životem dvacetiletého Justina Pedena z Birminghamu v americkém státě Alabama. Ve východní Evropě nikdy nebyl, to však jeho zájem o region neoslabilo. Když mu bylo 13 let, Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, a Pedena od té doby konflikt na Ukrajině fascinuje. Dnes je jedním z předních twitterových detektivů, píše DW.
Na twitteru vystupuje pod přezdívkou Intel Crab a vyhledává na internetu satelitní snímky, trajektorie letů či videa na sociální síti TikTok. Své poznatky sdílí se svými 255.000 sledujícími, zveřejňuje přitom analýzy pohybu vojsk nebo přesné souřadnice raketových útoků, popisuje německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost.
Dva životy podle ní žije také Kyle Glen z Walesu, jenž přes den pracuje v lékařském výzkumu. Po večerech se rovněž věnuje takzvanému "zpravodajství z otevřených zdrojů", které je známé pod anglickou zkratkou OSINT (open source intelligence). Říká se mu tak, protože zdroje, se kterými tito internetoví vyšetřovatelé pracují, jsou veřejně dostupné.
Základem jejich práce je geolokace, protože je snadná a účinná. Kdykoli se jim dostane do rukou video nebo obrázek z konfliktu, materiál studují, hledají v něm orientační body a zvláštnosti, pomocí nichž určí přesné místo události. To jim umožňuje ověřit přesnost materiálu nebo vyvrátit falešné zprávy.
Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat v roce 2014 použila pouze volně dostupné zdroje jako snímky ze satelitů nebo mobilních telefonů, aby prokázala, že civilní let MH17 nad východní Ukrajinou sestřelila ruská protiletadlová zbraň.
Od té doby se komunita kolem OSINT stala ještě vynalézavější. Na začátku současné ruské invaze někteří sledovali pohyb ruských vojenských konvojů pomocí videí z tiktoku. Jiní se podle ní zaregistrovali na seznamovacích portálech, jako je Tinder, aby lovili příslušníky ruské armády poblíž hranic v ruském městě Belgorodu a pomocí falešných osobních profilů je přiměli k vyzrazení informací. "OSINT se v posledních šesti měsících opravdu rozjel," říká Glen, který zároveň poznamenává, že ho začala žádat o rozhovory i mainstreamová média.
Hodnotu tohoto nového typu zpravodajských informací oceňují také vlády a tajné služby, píše DW, podle něhož mohou Ukrajinci nahrávat geograficky označené snímky a videa o pohybu ruských vojsk na vládní aplikaci nazvané Diia. "Dostáváme desetitisíce zpráv denně," řekl ukrajinský vicepremiér a ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov listu The Washington Post. "Jsou velmi, velmi užitečné," dodal.
Co motivuje digitální vyšetřovatele, kteří konkurují tradičním zpravodajským službám? Těžko říct, odpovídá si Deutsche Welle. Peden komunitu označuje za "decentralizovanou a spolupracující, ale také poněkud chaotickou". Mnozí členové mají vojenskou kvalifikaci nebo jsou bývalými vojáky. Jiní svou skutečnou identitu tají.
Peden se cítí být s Ukrajinci hluboce spjat. "Vidím ta videa a vypadají jako moje máma, moje sestry a kamarádi," říká. Sní přitom o tom, že jednou uvidí své tweety použité jako důkaz v mezinárodním trestním procesu. A není to nesplnitelný sen.
"Skupiny u Mezinárodního trestního soudu, ať už jsou to právníci nebo vyšetřovatelé, skutečně začali objevovat potenciál vyšetřování z otevřených zdrojů," řekla Alexa Koenigová z Kalifornské univerzity v Berkeley. Výzvou pro ně podle ní je obrovské množství informací.
Amatérští investigativci, jako jsou Justin Peden nebo Kyle Glen, pomáhají zvyšovat politický tlak potřebný k zahájení nákladných a zdrojově náročných soudních řízení. Zda však bude jejich práce nakonec v soudní síni přípustná, je jiná otázka. Koenigová proto s dalšími právními vyšetřovateli, lidskoprávními aktivisty a novináři iniciovala dokument nazvaný Berkeleyský protokol, jenž stanoví standardy, jak shromažďovat, zpracovávat a uchovávat informace z otevřených zdrojů.
Nestačí například zkopírovat a vložit odkaz na video ukazující válečný zločin. Videa mohou být znovu nahrána a zfalšována, nebo mohou být jednoduše smazána, pokud je algoritmus klasifikuje jako "extremistický obsah". "Chceme maximalizovat hodnotu těchto informací pro soudy," říká Koenigová.
To, co činí OSINT silným, tedy otevřenost a demokratická povaha, má však také svá úskalí. "Kdokoliv může říct, že má účet OSINT a zveřejňovat jakékoliv informace," popisuje Glen. "Na rozdíl od mainstreamových médií však za zveřejnění nepravdivých nebo zavádějících informací jednoduše nehrozí žádné důsledky," dodává.
A přesto může mít špatně umístěný tweet reálné následky. Peden vypráví, že začátkem března obdržel video z Chersonu na jihu Ukrajiny, který od konce února okupují ruská vojska. Jedna žena tam natočila ze svého balkonu hlídku ruské okupační policie a video sdílela. Peden následně zveřejnil jeho geolokaci. Ale tweet za pár okamžiků smazal. "Došlo mi, panebože, tohle je žena, skutečný člověk. Citoval jsem její twitter. A řekněme, že nebyl plný proruských myšlenek. Mohl jsem ji nechat zabít," říká a dodává, že během šesti minut, kdy byl příspěvek na internetu, se dočkal stovky sdílení. Pro Pedena to bylo pouhé kliknutí, pro ženu v Chersonu možná otázka života a smrti.
Peden od té doby svou přítomnost na twitteru zmírnil. Říká, že více přemýšlí o důsledcích své práce. I proto chce vystupovat pod svým pravým jménem. Navzdory velké zodpovědnosti však nepřemýšlí o tom, že by skončil. Chce přinášet svědectví a učinit mlhu války alespoň o trochu méně hustou, uzavírá Deutsche Welle.
Bez zbytečného humbuku se ve středu uskutečnila návštěva britského krále Karla III. ve Vatikánu, kde se panovník setkal s papežem Františkem. Jednalo se za zavřenými dveřmi, protože svatý otec se stále zotavuje po nedávných zdravotních problémech.
Jiřina Bohdalová se i v téměř 94 letech těší poměrně dobrému zdraví, může tak mít plány i na příští rok. Jeden takový odhalila v souvislosti s akcí, které se zúčastnila v botanické zahradě v Praze.
Člověk by řekl, že s Dádou Patrasovou a Felixem Slováčkem, truchlícími rodiči zesnulé Aničky Slováčkové, momentálně každý soucítí. Některé informace ale hovoří o opaku.
Jaromír Soukup před časem zmizel z televizních obrazovek, kde byl dlouhá léta prakticky nepřetržitě. Podnikání v médiích se mu ale zhroutilo. Nyní se na scénu vrací. Soukup naznačil, že už příští týden chystá comeback.
Karel Šíp si občas nebere servítky při obraně své úspěšné televizní talk show Všechnopárty. Aktuálně se popasoval s kritikou, že počet mužských hostů převažuje nad počtem žen v pořadu.
Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer v Ostravě-Přívoze, kde hořela budova dříve populárního bistra. Panovaly přitom obavy, že se uvnitř mohou nacházet lidé bez domova. To se naštěstí nepotvrdilo. Příčina události je předmětem vyšetřování.
Televizním divákům neunikly emoce Evy Burešové během nedělního přímého přenosu slovenské televizní show Let's Dance. Vyvolalo je úmrtí Anny Slováčkové po dlouhém boji s vážnou nemocí. Zazněla přitom slova, po kterých musí Burešová vysvětlovat, jaký byl její vztah se Slováčkovou.
Felix Slováček potvrdil, že rodina bude respektovat přání Anny Slováčkové, takže poslední rozloučení bude mít podobu neveřejného pohřbu v kostele. Lidé v Praze by však přece jen měli mít možnost uctít památku zesnulé herečky a zpěvačky.
Předpověď na Velikonoce by chtělo mnoho lidí znát co nejdříve. Aktuální výhled z dílny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že před svátky dojde v Česku k ochlazení o několik stupňů.
Anna Slováčková byla inspirativní i tím, že se navzdory rakovině, které v neděli ve věku 29 let podlehla, snažila žít normálním životem a pokračovala v umělecké kariéře. Podle nejnovějších informací se ještě v závěru března zmiňovala spolupracovníkům o plánech na letošní léto.
Změny v celní politice oznámil ve středu americký prezident Donald Trump. Zatímco na Čínu uvalil ještě vyšší cla ve výši 125 procent, více než sedmi desítkám zemí, které projevily ochotu jednat, snížil cla na 10 procent na následujících 90 dní.
V Praze došlo ve středu odpoledne k loupežnému přepadení, při kterém bylo údajně odcizeno přes sto milionů korun. Na případ upozornil web novinky.cz. Policistům se zatím podařilo vypátrat a zajistit vozidlo. Do vyšetřování jsou zapojeni i lidé z oddělení vražd.