Lídři zemí EU se nad ránem shodli na opatřeních proti vysokým cenám energií

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes nad ránem shodli na opatřeních proti vysokým cenám energií. Po zhruba desetihodinovém jednání to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel.

Charles Michel

Série dohodnutých kroků má podle něj snížit ceny energií, zajistit bezpečnost dodávek a omezit spotřebu. Lídři podpořili dobrovolné společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce v případě mimořádného zdražení. Případné zastropování ceny plynu, na něž mají členské země stále různé názory, spojil summit se splněním několika podmínek.

"Pevně věřím, že výsledky této dohody pocítíme velmi brzy," prohlásil Michel po jednání.

Debata šéfů členských zemí vycházela z úterního návrhu Evropské komise, která s cílem zmírnit současnou energetickou krizi navrhla mimo jiné zahájit společné nákupy plynu, vytvořit mechanismus nouzového omezení ceny plynu nebo přijmout pravidla solidarity mezi členskými zeměmi. Lídři se shodli na podpoře všech tří bodů a vyzvali komisi, aby urychleně přišla s konkrétními řešeními všech tří bodů. Kolektivní nákupy plynu mají být podle nich dobrovolné s výjimkou plnění 15 procent objemu plynových zásobníků, jehož se mají týkat povinně.

Dohodu komplikoval zejména spor o stanovení maximálních cen plynu, které požaduje většina unijních států, mají však o něm často různé představy. Zejména Německo pak cenový strop stále odmítá. Lídři nakonec jeho případné zavedení podmínili předcházející analýzou finančních dopadů a tím, že nepovede ke zvýšení spotřeby plynu. Splnění těchto a dalších stanovených podmínek může podle odhadů unijních činitelů jeho uvedení do praxe výrazně oddálit.

Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové lídři během summitu hovořili o dvou různých variantách cenového stropu. Jeden by se týkal plynu využívaného k výrobě elektřiny, druhý virtuálního uzlu Title Transfer Facility (TTF), který je pro ceny plynu v EU rozhodující.

Lídři také chtějí, aby EU zkraje příštího roku stanovila nový referenční cenový index plynu, který by lépe odpovídal současné situaci na trhu než právě TTF. Ten je podle nich reprezentativní pro plyn proudící potrubím, v současnosti však již v Evropě převládá zkapalněný plyn LNG.

"Nyní máme velmi dobrá vodítka, abychom dále pracovali na otázce cen energií," prohlásila von der Leyenová. Komise podle ní představí své návrhy ministrům energetiky příští úterý.

Fiala považuje závěry unijního summitu za úspěch

Noční dohoda lídrů zemí Evropské unie na obrysech opatření proti vysokým cenám energií je z hlediska Česka úspěch a obsahuje klíčové body, o které česká vláda stála. Při příchodu na druhý den summitu v Bruselu to řekl český premiér Petr Fiala. Podle jeho slovenského protějšku Eduarda Hegera v dlouhé večerní a noční debatě ustoupil spíše tábor odpůrců razantních intervencí. Belgický premiér Alexander De Croo vyjádřil přesvědčení, že plány nyní dotáhnou do konce ministři zodpovědní za energetiku, kteří budou o věci jednat už příští týden.

"Trvalo to dlouho do noci a nebylo jednoduché dosáhnout dobrého kompromisu. Já myslím, že se to nakonec podařilo. Určitě z hlediska České republiky a českého předsednictví to považuji za úspěch," řekl novinářům Fiala. V závěrech jsou podle něj zmíněny klíčové nástroje, o které Praha stála. "Ať už je to zastropování cen, reakce na prudké výkyvy cen, společné nákupy a další věci, které jsou důležité pro to, abychom dokázali zkrotit ceny energií v Evropě," dodal šéf české vlády.

Fiala a další unijní lídři se dopoledne scházeli poté, co v noci podpořili sadu plánů včetně spuštění společných nákupů plynu nebo nového indexu pro stanovování cen zkapalněného zemního plynu. Vyzvali také Evropskou komisi k přípravě cenového stropu na plyn spalovaný v elektrárnách, k tomuto bodu nicméně připojili několik dílčích požadavků, které mohou proces natáhnout.

Belgický premiér De Croo dohodu označil za velký krok kupředu. V rozhovoru s novináři popsal "okamžik pravdy" na nočním jednání, kdy zastánci uvedených návrhů apelovali na Německo a další skeptické země a zdůrazňovali, že projednávaná opatření jsou potřebná.

"Ty země řekly: 'Chceme, aby to fungovalo, když budete naslouchat našim obavám,'" uvedl De Croo.

Slovenský premiér Heger zase před médii hovořil o "výrazném posunu vpřed". Na otázku, zda nelze vývoj považovat za ústup Německu, Maďarsku a táboru odpůrců cenového stropu, odpověděl, že pravdou je spíše opak. Podle Hegera hrozil scénář, že premiéři a prezidenti se na závěrech k cenám energií vůbec neshodnou, nebo že v nich nenastíní konkrétní postup. "Máme to tam konkrétně pojmenované, to vám odpovídá (na otázku), kdo ustoupil," řekl.

Dalším krokem v přípravě opatření pro snížení cen energií bude úterní jednání ministrů EU zodpovědných za energetiku. "Mám naprostou důvěru, že ministři energetiky to budou schopni vyřešit. Byl bych skutečně překvapen, kdyby byla potřeba další rada," řekl De Croo.

Podobně se vyjádřil lotyšský premiér. Na otázku, zda se příprava společných kroků proti energetické krizi může ještě vrátit k lídrům zemí EU, odpověděl spíše odmítavě. "Je to na ministrech pro energetiku. Jsem přesvědčen, že budou schopni všechno vyřešit," uvedl.

Trussová se domnívá, že v čele britské vlády neuspěla kvůli ekonomickému…

05.02.2023 18:22 Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému…

Zelenskyj podle Scholze souhlasí s tím, že západní zbraně nemají být…

05.02.2023 17:02 Aktualizováno Kyjev nepoužije přislíbené zbraně dlouhého dostřelu k útokům na Rusko, pouze na ruské jednotky na…

Putin podle Bennetta slíbil, že nedá zavraždit Zelenského

05.02.2023 12:51 Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi,…

Rusové zasáhli dům v centru Charkova, jeden zraněný

05.02.2023 09:55 Aktualizováno Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům,…

USA se postaraly o špionážní balón, jak slíbil Biden. Sestřelily ho nad…

04.02.2023 21:33 Aktualizováno Spojené státy dnes sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený…

Demokraté schválili nové pořadí primárek, úpravy navrhoval i Biden

04.02.2023 20:38 Vedení americké Demokratické strany dnes schválilo nové pořadí stranických shromáždění a primárek…

Papež je v Jižním Súdánu, setkal se s vysídlenými dětmi

04.02.2023 19:37 Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným…

Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí

04.02.2023 17:02 Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí a 7,5 milionu Ukrajinců…

Sunak telefonicky hovořil se Zelenským o urychlení pomoci Ukrajině

04.02.2023 16:22 Britský premiér Rishi Sunak dnes telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem…

Ukrajina a Rusko si vyměnily 179 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 15:18 Aktualizováno Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců, uvedl dnes šéf ukrajinské prezidentské…

Související:

Nejnovější