Situace na Ukrajině je velmi nebezpečná a Evropská unie se podle toho musí zachovat a zavést velmi tvrdé sankce, řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský francouzskému deníku Le Monde. Ruský prezident Vladimir Putin nechápe mezinárodní řád a právě o jeho zachování se teď hraje, dodal ministr, který se tento týden v Paříži zúčastnil jednání ministrů zahraničí zemí EU s jejich kolegy z indo-pacifické oblasti.
"Násilná změna hranic nemá v Evropě 21. století místo. Eskalace napětí je velmi pravděpodobná. Zdá se, že ruský prezident a jeho nejbližší okolí se stále více hlásí k dědictví sovětského období," řekl Lipavský. Putinův pondělní výrok, že tvůrcem Ukrajiny byl někdejší komunistický lídr Vladimír Iljič Lenin označil za "historický nonsens" a "zjevnou lež".
Diplomacie je podle Lipavského nástrojem, rozhodují ale nakonec činy. V rozhovoru ocenil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o urovnání krize diplomatickou cestou a pokračující jednání za účasti amerického prezidenta a německého kancléře.
Šéf české diplomacie je zastáncem tvrdých sankcí, aby "ruští lídři zaplatili vysokou cenu za nerespektování mezinárodního práva". Sankce budou mít dopad i na evropské země, ale to je cena, kterou je potřeba zaplatit, domnívá se ministr. "Evropa jako region může přežít, pokud dokáže projevit solidaritu s nejhůře postiženými státy," řekl Lipavský.
"Významnou úlohu v agresivním chování Ruska hraje plyn. V posledních šesti měsících jsme všichni byli svědky prudkého nárůstu cen elektřiny v důsledku Putinovy manipulace trhu s plynem. Evropa poté dovážela zkapalněný zemní plyn a ceny se stabilizovaly. Plynovod Nord Stream 2 není pro Evropu nezbytný. Po anexi Krymu Evropa ukázala, že může být nezávislá na ruském plynu, ač je to bolestivé," řekl Lipavský deníku Le Monde.
Lipavský se s australskou ministryní ohradil proti ruským krokům
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se s australskou ministryní zahraničí Marise Payneovou shodl na tom, že je namístě se jednoznačně ohradit vůči krokům Ruska na východní Ukrajině. Šéf české diplomacie na tiskové konferenci po dnešním bilaterálním jednání přivítal, že se Austrálie též rozhodla uvalit sankce na Rusko kvůli uznání separatistických regionů na východě Ukrajiny.
"Přivítal jsem, že i Austrálie přijímá určité sankční kroky, které jsou v principu velice blízké tomu, co přijímá Evropská unie nebo další hráči na mezinárodní scéně," řekl Lipavský. Jedním z témat jednání podle něj bylo, že bezpečnost Evropy a indopacifického regionu je ve skutečnosti jednou bezpečností a je nutné si vzájemně pomáhat.
"Austrálie podporuje své partnery, Evropskou unii i Severoatlantickou alianci, a snaží se také zajistit, aby Rusko za svoji agresi zaplatilo velkou cenu," uvedla Payneová.
Podle australského premiéra Scotta Morrisona země zavádí finanční sankce a zákazy cestování pro osm ruských představitelů, kteří napomáhali vstupu ruské armády na východní Ukrajinu. Jsou mezi nimi i členové ruské bezpečnostní rady. Dá se navíc očekávat, že vláda rozšíří restrikce i na další ruské občany a firmy.
"Austrálie považuje ruské zdůvodnění, že to je legitimní zásah, za naprostou propagandu a vrchol dezinformací. To, že to (Rusko) označuje za vstup mírových složek, je podle našeho názoru naprosto perverzní překroucení principu udržování míru, který platil po celém světě," řekla Payneová.
Ruskou agresi k demokratickému sousednímu státu nemůže podle ní demokratický svět přijmout. V případě další eskalace situace Austrálie nebude váhat s rozšířením sankcí, dodala ministryně. Ocenila též krok Německa, jehož kancléř Olaf Scholz kvůli eskalaci napětí fakticky zmrazil schvalování ruského plynovodu Nord Stream 2.
O sankcích rozhodly i Evropská unie, Spojené státy, Británie nebo Japonsko. Podle Lipavského jsou personalizované, zaměřené na konkrétní osoby a banky, které slouží především ruskému režimu k financování armádních projektů, státního aparátu. "V případě Evropské unie míří na financování ruského státního dluhu," řekl ministr.
Lipavský také dnes podepsal zdravotnickou pomoc Ukrajině ve výši deset milionů korun. "Plánuje se pořízení několika sanitních vozů a další pomoci, která bude navazovat na takzvané traumakity, tedy balíčky první pomoci," řekl. Další pomoc Česko připravuje, stále je na úrovni pracovního jednání. "V momentě, kdy takový materiál bude schválen na vládě, budeme informovat. Obecně můžeme pozorovat velkou politickou vůli Ukrajině pomoci," dodal.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“