Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes odpoledne zahájil třídenní pracovní cestu do Marseille, Jihofrancouzské město trápí žalostný stav bytového fondu a v posledních týdnech také války drogových gangů. Macron jede na jih země představit svůj strategický plán obnovy města.
Věnuje se bezpečnosti, školství, bydlení nebo dopravě. Opozice ale Macronovu cestu do druhého největšího francouzského města vidí jako kampaň před dubnovými volbami hlavy státu, prezidenta proto viní z oportunismu a nešetří kritikou, píše list Le Monde.
Po příjezdu na Macrona čekalo několik demonstrantů, kteří skandovali požadavek na jeho demisi.
Prezident stráví v Marseille tři dny, což z cesty dělá nejdelší výpravu na jediné místo za celý jeho pětiletý mandát. Prezident má ambici městu přinést "globální odpověď", která prý bude složená z urgentních opatření proti nejpalčivějším problémům a z "dlouhodobých, obsáhlejších" řešení.
"Současná vláda si neuvědomila rozsah nebezpečí v zemi, nejen v Marseille," domnívá se Michel Barnier, jeden z pravicových kandidátů na post prezidenta a bývalý brexitový vyjednavač za Evropskou unii. Barnier kritizoval v rozhovoru se stanicí LCI průtahy ve zřizování speciální protidrogové prokuratury v Marseille nebo v posílení místní policie. Vysmíval se také Macronově vizi, že z Marseille udělá francouzské technologické centrum po vzoru kalifornského Sillicon Valley. Podle Barniera se z něj stává spíše Bronx, kriminalitou nechvalně proslulá čtvrť New Yorku.
Nejhlasitější kritika se na prezidenta Macrona snesla od představitelů krajně pravicové strany Národní sdružení (RN). "Prezident se přijel předvádět do Marseille, města jež on sám a jeho předchůdci vědomě opustili a nechali ho napospas chátře. Toto město je smutnou ukázkou toho, jak může náš stát vypadat za pár let, pokud nezačneme něco dělat," napsal na twitteru europoslanec za RN Nicolas Bay.
Jeho spolustraník Laurent Jacobelli cestu do Marseille popsal jako "tři dny vzruchu, které ale nedají zapomenout na čtyři roky nečinnosti".
Smířlivější tón volil republikánský starosta jihofrancouzského Nice Christian Estrosi. "Byli jsme svědky úpadku druhého města Francie" během posledních let, ale "jsem rád, že prezident republiky řekl, že to tak nenechá", prohlásil Estrosi na stanici BFM TV.
Několik levicových politiků chtělo pro Mariseille výrazně více peněz. Náměstkyně starosty Marseille Samia Ghaliová žádá "globální prostředky pro oblast školství, veřejných služeb, pro policii". Marseille podle Ghaliové nechce nic víc, než ostatní města, jen spravedlivé dělení prostředků.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.