Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes odpoledne zahájil třídenní pracovní cestu do Marseille, Jihofrancouzské město trápí žalostný stav bytového fondu a v posledních týdnech také války drogových gangů. Macron jede na jih země představit svůj strategický plán obnovy města.
Věnuje se bezpečnosti, školství, bydlení nebo dopravě. Opozice ale Macronovu cestu do druhého největšího francouzského města vidí jako kampaň před dubnovými volbami hlavy státu, prezidenta proto viní z oportunismu a nešetří kritikou, píše list Le Monde.
Po příjezdu na Macrona čekalo několik demonstrantů, kteří skandovali požadavek na jeho demisi.
Prezident stráví v Marseille tři dny, což z cesty dělá nejdelší výpravu na jediné místo za celý jeho pětiletý mandát. Prezident má ambici městu přinést "globální odpověď", která prý bude složená z urgentních opatření proti nejpalčivějším problémům a z "dlouhodobých, obsáhlejších" řešení.
"Současná vláda si neuvědomila rozsah nebezpečí v zemi, nejen v Marseille," domnívá se Michel Barnier, jeden z pravicových kandidátů na post prezidenta a bývalý brexitový vyjednavač za Evropskou unii. Barnier kritizoval v rozhovoru se stanicí LCI průtahy ve zřizování speciální protidrogové prokuratury v Marseille nebo v posílení místní policie. Vysmíval se také Macronově vizi, že z Marseille udělá francouzské technologické centrum po vzoru kalifornského Sillicon Valley. Podle Barniera se z něj stává spíše Bronx, kriminalitou nechvalně proslulá čtvrť New Yorku.
Nejhlasitější kritika se na prezidenta Macrona snesla od představitelů krajně pravicové strany Národní sdružení (RN). "Prezident se přijel předvádět do Marseille, města jež on sám a jeho předchůdci vědomě opustili a nechali ho napospas chátře. Toto město je smutnou ukázkou toho, jak může náš stát vypadat za pár let, pokud nezačneme něco dělat," napsal na twitteru europoslanec za RN Nicolas Bay.
Jeho spolustraník Laurent Jacobelli cestu do Marseille popsal jako "tři dny vzruchu, které ale nedají zapomenout na čtyři roky nečinnosti".
Smířlivější tón volil republikánský starosta jihofrancouzského Nice Christian Estrosi. "Byli jsme svědky úpadku druhého města Francie" během posledních let, ale "jsem rád, že prezident republiky řekl, že to tak nenechá", prohlásil Estrosi na stanici BFM TV.
Několik levicových politiků chtělo pro Mariseille výrazně více peněz. Náměstkyně starosty Marseille Samia Ghaliová žádá "globální prostředky pro oblast školství, veřejných služeb, pro policii". Marseille podle Ghaliové nechce nic víc, než ostatní města, jen spravedlivé dělení prostředků.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.