Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil záměr do konce desetiletí francouzské výdaje na obranu. Uvedl, že na rozpočet francouzské armády chce v letech 2024 až 2030 vyčlenit více než 400 miliard eur (9,6 bilionu Kč), tedy o zhruba 100 miliard více než v letech 2019 až 2025, kdy činil 295 miliard eur. Informovala o tom agentura AFP.
Cílem návrhu obranného rozpočtu na roky 2019 až 2025 bylo začít znovu budovat kapacity po chronickém podfinancování v předchozích desetiletích, uvedl Macron. Nový rozpočet na roky 2024-2030 označil za "transformační" program, který má přizpůsobit armádu, aby mohla čelit měnícím se hrozbám a zohlednit dopady války na Ukrajině.
"Francie má a bude mít armádu připravenou na výzvy století," řekl Macron v projevu k vojákům na letecké základně Mont-de-Marsan na jihozápadě Francie. Upozornil také na hrozby hybridní války, rostoucí kybernetické útoky na kritickou infrastrukturu a pokračující nebezpečí terorismu.
Macron rovněž vyzval k modernizaci francouzského jaderného arzenálu. Chce, aby vojenská strategie Francie posílila roli země jako nezávislé globální mocnosti. Prezident řeč přednesl ve chvíli, kdy se v německém Ramsteine scházejí západní spojenci, aby jednali o další pomoci Ukrajině, která se od loňského února brání ruské ozbrojené agresi.
O víkendu v Česku nasněží. Podle ČHMÚ.cz se zejména v neděli očekávají na většině území sněhové přeháňky.
Uvnitř nechvalně známé syrské věznice Sednaja, označované jako "lidská jatka", se novinářům podařilo nahlédnout na místa, která symbolizují brutalitu Asadova režimu. Věznice severně od Damašku byla dlouhodobě spojována s hrůzami mučení, hromadnými popravami a systematickým ponižováním, o čemž po léta varovaly organizace na ochranu lidských práv. Až do pádu Asadova režimu však nebylo možné zjistit plný rozsah zvěrstev, která se zde odehrávala.
Hrozba jaderné války mezi Ruskem a USA zní jako noční můra, ale schopnosti jaderné triády obou velmocí hrají klíčovou roli v zachování rovnováhy. Propojené systémy dalekonosných balistických střel, bombardérů a ponorek je navržen tak, aby umožnil odvetu za jakýkoli útok. V naší analýze se podíváme, kde jsou tyto zbraně rozmístěny, a přiblížíme, kam by v případě nejhoršího mohly směřovat.
Petr Rychlý patří k legendám televize Nova, stejně neodmyslitelně patří k této stanici pořad Rady ptáka Loskutáka. Spojení této osobnosti se zmíněným pořadem ale brzy skončí. V televizi se totiž rozhodli v projektu nepokračovat.
Ve světě, kde se stále více hledají ekologičtější alternativy k tradičnímu létání, se vzducholodě znovu dostávají do popředí. Tato nostalgická technologie, kterou mnozí spojují s počátky 20. století, se díky moderním technologiím a tlaku na snižování emisí uhlíku vrací na scénu jako možná odpověď na výzvy současného letectví.
Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.
Na Pražském hradě se ve čtvrtek sešli nejvyšší ústavní činitelé. Šlo o čtvrté setkání prezidenta, předsedy vlády, ministra zahraničí a předsedů obou parlamentních komor od inaugurace Petra Pavla. Politici řešili válku na Ukrajině, probíhající převrat v Sýrii či nástup administrativy Donalda Trumpa.
Policie ve čtvrtek prozradila, jaká nová zjištění učinila v případu tragicky zesnulého muže z Prahy, po kterém se pátralo během uplynulého víkendu. Podle vyšetřovatelů nic nenasvědčuje tomu, že by na smrti manažera známého obchodu s hudebními nástroji měla podíl další osoba.