Maximální ceny a úhrady od pojišťoven se v ČR téměř nevalorizují. Výrobci je proto někdy raději dodávají do jiných zemí a v tuzemsku pak chybí. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci České lékárnické komory (ČLnK) ke Světovému dni lékáren. V Česku je registrováno kolem 8000 léků. Loni zdravotní pojišťovny podle analytické společnosti IQVIA nakoupily léky na předpis asi za 78 miliard korun a lidé si nakoupili volně prodejné léky v lékárnách za dalších asi 1,6 miliardy Kč.
V současné době rostou ceny energií a dalších nákladů výrobců, vysoká je i inflace. "Nic z toho se žádným způsobem nepromítá do ceny a úhrady léků. Pro výrobce to může být velmi problematické," řekl prezident ČLnK Aleš Krebs. V ČR je u každého léku na předpis stanovená jako maximální cena, za kterou ho mohou lékárny prodávat, a je stanovená úhrada, kterou za něj platí zdravotní pojišťovny. Rozdíl mezi úhradou a cenou v lékárně pacienti doplácejí.
U řady léků se přitom podle Krebse cena měsíční terapie pohybuje i kolem deseti či 20 korun. Může se proto podle něj stát, že se výrobcům za dané ceny výroba nevyplatí. "V ČR je velmi nízká cenová hladina u léků na recept. Pokud výrobce může lék prodat v zemi, kde za něj utrží víc, tak to udělá," dodal.
Celková částka, kterou systém veřejného zdravotního pojištění vydává za běžné léky na předpis, se přitom podle komory za posledních 20 let prakticky nezměnil. Ceny jednotlivých léků naopak často klesají, protože na trh po skončení patentové ochrany vstupují jejich levnější varianty se stejnou účinnou látkou.
Dodávky do jiných zemí jsou jedním v důvodů možného výpadků léků v lékárnách. Někdy léky mohou chybět také z výrobních důvodů, protože se v nich obsažená účinná látka vyrábí třeba v jediné továrně nebo je spotřeba jiná, než výrobce očekával. Například letos v zimě se podle Krebse vyrobila antibiotika používaná na respirační infekce, které jsou běžné v době chřipkové epidemie, tedy od prosince do února. Kvůli uvolnění covidových omezení se ale tyto nákazy objevovaly ještě v dubnu či květnu a léky už dostupné nebyly.
"U některých základních léků se vracíme před rok 1989 a držíme tříměsíční zásobu. Výpadky jsou časté, dlouhodobé a jsou to i život zachraňující léky," popsal nemocniční lékárník a člen představenstva komory Lukáš Láznička.
Většina léků má podle lékárníků dostupnou alternativu se stejnou účinnou látkou. Některé zase umí lékárníci vyrobit na objednávku z jednotlivých surovin. Dlouhodobě tak vyráběli například náhradu antibiotické masti na předpis framykoin, která se používá k léčbě kožních infekcí, poranění či popálenin, nebo očních kapek opthalmo-septonex pro léčbu zánětů spojivek.
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.
Petr Janda si v nedávné době prošel zdravotními problémy, musel dokonce podstoupit zákrok se srdcem. Nikdo ale nepředpokládal, že by mohl uvažovat o konci kariéry. Vždyť Olympic je tu s námi odnepaměti. Proto všechny fanoušky zaskočila nejnovější slova legendárního rockera.