Italská premiéra Giorgia Meloniová dnes řekla, že je spokojená s výsledky summitu EU ohledně migrace. V Evropské radě zaznamenala změnu postoje a větší důraz na ochranu vnějších hranic, řekla novinářům. Odmítla také kritiku některých komentátorů, že před summitem jednala s českým premiérem Petrem Fialou a šéfem polské vlády Mateuszem Morawieckým.
"Přístup Evropské rady (je) velmi odlišný od toho, který jsme dříve viděli," uvedla italská premiérka, jejíž krajně pravicová strana Bratři Itálie prosazuje tvrdý přístup vůči nelegální migraci. Podle ní ostatní unijní státy uznaly, že "migrace je evropským problémem a musí mít evropské řešení". Debata na summitu se podle Meloniové posunula k větší ochraně vnější hranice schengenského prostoru.
Podle Meloniové evropští státnici uznali "specifikum námořních hranic" a více se zaměřili na situaci ve střední oblasti Středozemního moře, která se týká Itálie. Podle ní je nutné posílit spolupráci s africkými zeměmi, odkud migranti pochází. Podle ní by členské státy mohly vytvořit možnosti, jak lidem z Afriky umožnit vstup do Evropy "legálním způsobem", aby se nedostali do područí převaděčů. Současně je však podle ní nutné posílit schopnost vyhostit do zemí původu migranty, kteří nemají oprávnění k pobytu v EU.
Závěry summitu hovoří o posílení ochrany hranic. Lídři jsou zajedno v tom, že problém spočívá mimo jiné v nedostatečné spolupráci se zeměmi původu a tranzitními státy. Summit se shodl, že by členské země měly těmto státům omezovat výhodné udělování víz, pokud svůj přístup nezmění. Rozdílné postoje měly země k otázce, zda má unie přímo financovat bariéry na hranicích, jimiž chce řada zemí brzdit rostoucí příliv migrantů do Evropy.
Meloniová odmítla kritiku některých komentátorů, že přibližuje Itálii k zemím Visegrádské skupiny tím, že se před unijními summity setkává s českým premiérem Fialou a šéfem polské vlády Morawieckým. Podle ní je důvodem těchto schůzek společné členství ve Straně evropských konzervativců a reformistů (ECR), které je Meloniová předsedkyní.
Meloniová v minulých dnech kritizovala francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za večeři, kterou uspořádal ve středu v Elysejském paláci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a německým kancléřem Olafem Scholzem. Podle Meloniové byla večeře "nevhodná" a málo kolegiální vůči ostatní unijním státům. Macron na kritiku odpověděl tvrzením, že Francie a Německo mají v podpoře Ukrajině speciální roli. Meloniová dnes uvedla, že spor s Macronem nenarušil vůli Říma dodat společně s Paříží pokročilý protivzdušný systém SAMP/T, o který Kyjev velmi stojí. "Doufám, že v příštích dnech budeme schopni oznámit, že jsme připraveni (ho dodat)," uvedla Meloniová, která chce v blízké budoucnosti navštívit Kyjev.
Dobrých zpráv ze světového šampionátu už asi bylo dost. Po vítězném pondělním zápase s domácím Dánskem (7:2) přišla první špatná zpráva z tábora českého národního týmu. Jeden z hráčů, který už včera večer chyběl na ledě, už si na turnaji nezahraje.
Princ Harry už několik let nemá své místo uvnitř britské královské rodiny, které se dlouho stranil. V květnu ale vyjádřil myšlenku, že by se rád usmířil s nemocným králem Karlem III. Podle expertů ale zároveň řekl něco, co si měl rozhodně odpustit.
Češi rozhodnou o novém složení Poslanecké sněmovny na začátku října. Prezident Petr Pavel v úterý vyhlásil termín letošních parlamentních voleb. Rozhodnutí hlavy státu musí ještě posvětit premiér Petr Fiala (ODS).
Od smrti Aničky Slováčkové, která rozesmutnila celé Česko, již uplynul více než měsíc. Bolest je stále přítomna zejména u nejbližších, v rodině ale podle nejnovějších informací došlo k zásadnímu momentu. Jde o Aniččinu maminku Dádu Patrasovou.
Řada slavných lidí se v pondělí přišla rozloučit se zesnulým zpěvákem Karlem Bláhou, ale jedna tvář chyběla. Jiří Krampol se s Bláhou dlouhá léta přátelil, na pohřby ale zásadně nechodí. Rodině zesnulého se nicméně ozval.
Český sport zasáhla o uplynulém víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 25 let v sobotu náhle a nečekaně zemřel Adam Bydžovský, trenér juda a úspěšný český reprezentant. Informoval o tom Český svaz judo na webových stránkách.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.