Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled růstu české i globální ekonomiky

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 12. října 2021 15:22 | akt. 12. října 2021 21:12
Sdílej:

Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy. Ve svém podzimním výhledu to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Na letošní rok počítá s růstem o 5,9 procenta, zatímco v letní aktualizaci předpovídal šestiprocentní tempo růstu. Za zhoršením jsou podle měnového fondu vážnější dopady pandemie. Výhled na příští rok fond ponechal na 4,9 procenta.

Měnový fond v létě předpokládal, že s postupem očkování se globální ekonomika začne vracet k normálu. To se sice děje, proti původním odhadům ale pomaleji. Jako problém se ukazuje koronavirová mutace delta, ale i související potíže v dodavatelských řetězcích. To v mnoha zemích přispívá i k růstu inflace, která se ale podle fondu ve většině zemí v příštím roce vrátí na úrovně před pandemií. Fond ale připouští, že inflační výhled je obestřen značnou nejistotou.

"Výsledkem šíření epidemie v nejdůležitějších článcích globálních dodavatelských řetězců je delší narušení těchto řetězců, než jsme předpokládali. Tím se v mnoha zemích ještě více zvyšuje inflace," uvedl měnový fond. "Výhled ekonomiky je obecně zatížen větším rizikem a politické kompromisy jsou teď složitější."

Fond nicméně upozornil, že celkově mírné zhoršení výhledu zakrývá mnohem výraznější změny k horšímu v některých zemích. "Výhled pro skupinu nízkopříjmových rozvojových zemí je kvůli zhoršenému vývoji pandemie výrazně temnější," stojí v podzimním výhledu. Zatímco vyspělé země se na úroveň před pandemií z hlediska hospodářského výstupu dostanou už příští rok, ty rozvojové tam podle měnového fondu nebudou ani za tři roky.

Za problematický měnový fond považuje postup v očkování, který je hlavní příčinou zhoršujících se rozdílů ve vyhlídkách vyspělých a rozvojových zemí. "Zatímco téměř 60 procent populace ve vyspělých zemích je plně naočkováno a někteří lidé tam právě dostávají posilující dávku, kolem 96 procent populace nízkopříjmových zemí je i nadále nenaočkováno."

Proti červencové aktualizaci jarního výhledu si letos povedou lépe Spojené státy a také eurozóna jako celek. Hůř si naopak povede Německo, Británie nebo Japonsko. V případě Číny měnový fond počítá se stabilním růstem, který dosáhne osmi procent proti růstu 8,1 procenta, s kterým fond počítal v létě. Beze změn je výhled pro Indii, kde MMF na letošní rok dál počítá s růstem o 9,5 procenta.

Česká ekonomika v letošním roce vykáže růst o 3,8 procenta, v příštím roce ale tempo růstu zrychlí na 4,5 procenta. Ve svém podzimním výhledu to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Zhoršil tak odhad z jarní prognózy, kde očekával na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu (HDP) o 4,2 procenta. Slovensku fond zhoršil výhled letošního růstu na 4,4 procenta, zatímco na jaře počítal s růstem HDP o 4,7 procenta.

Příští rok vidí měnový fond optimističtěji jak v případě České republiky, tak v případě Slovenska. Na jaře Česku předpovídal růst o 4,3 procenta a Slovensku o 4,4 procenta. Nyní čeká na Slovensku v příštím roce hospodářský vzestup o 5,2 procenta.

Stalo se
Domácí
Andrej Babiš

Babiš zepsul Izraelce. Totálně to ničí trhy, stýská si premiér

Ceny ropy a plynu po posledních událostech v rámci konfliktu na Blízkém východě opět letí nahoru. Nelíbí se to ani českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který označil izraelský útok na zařízení v Íránu za nepochopitelný. 

České celebrity
Dara Rolins

Dara Rolins o pauze. Je to přirozený krok z několika důvodů

Dara Rolins zaskočila české i slovenské fanoušky, když oznámila uměleckou pauzu. Věnovat se chce stavbě pražské rezidence, ale rozhodnutí ovlivnilo více důvodů. Slovenská zpěvačka prozradila, co si chce během přestávky vyzkoušet. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Hollywoodská bublina splaskla. Netflix má Harryho a Meghan plné zuby

Partnerství mezi britským princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markle a streamovacím gigantem Netflix se po pěti a půl letech ocitlo v hluboké krizi. Ačkoliv spolupráce začala s velkými ambicemi na tvorbu hraných i dokumentárních projektů, aktuální zprávy naznačují, že hollywoodská bublina Sussexů definitivně splaskla. Podle zdrojů webu Mirror zevnitř společnosti je vedení Netflixu unavené a s párem už v podstatě „skoncovalo“.

Světové celebrity
Kevin Spacey

Kevin Spacey se domluvil na mimosoudním vyrovnání s muži, kteří jej zažalovali kvůli napadení

Americký herec Kevin Spacey dosáhl mimosoudního vyrovnání se třemi muži, kteří jej zažalovali kvůli obviněním ze sexuálního napadení. Tímto krokem se šestašedesátiletý držitel dvou Oscarů vyhnul civilnímu soudu, který měl u londýnského Nejvyššího soudu začít v říjnu letošního roku. Informace o dohodě vyplynuly z rozhodnutí soudkyně Christiny Lambert, které bylo zveřejněno ve středu 18. března 2026.