Hudebník a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb se o své případné kandidatuře na prezidenta rozhodne na poslední chvíli. ČTK to řekl v Uherském Hradišti na Letní filmové škole, kde měl v sobotu večer premiéru dokument Olgy Sommerové nazvaný Michael Kocáb - rocker versus politik. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Zájem o účast ve volbách má přes 20 uchazečů, někteří ale kandidaturu zatím nepotvrdili.
"Já po tom netoužím, to je největší deviza. Jakmile se někdo moc dere nahoru, tak je to vždycky špatně, protože má nějaký důvod, proč se chce k moci dostat. Já po tom netoužím, jsem zakotvený v hudbě a umění," uvedl Kocáb. "Ale jsou věci, na které se v tomhle státě prostě nemůžu dívat, a představa, že nám po 30 letech bude vládnout zase komunista a bývalý příslušník tajných služeb, rozuměj vojenská rozvědka nebo StB, mě děsí," uvedl Kocáb.
S rozhodnutím o kandidatuře bude čekat do poslední chvíle. "Čekám, že probleskne nějaké jméno, na které bych se mohl spolehnout a kterému bych věřil, které by nebylo z tohoto kadlubu. Pak bych to už vůbec neřešil, ale taky se to nemusí stát. Taky tam to jméno může být, ale může být bez šancí. Zatím některá jména vidím, ale nevidím jejich reálné šance," uvedl Kocáb, podle něhož je v Česku spousta skvělých lidí, kteří se však do volby nehlásí, nebo nemají šanci.
Osmašedesátiletý Kocáb působil v letech 2009 až 2010 jako ministr pro lidská práva ve vládách Mirka Topolánka a Jana Fischera. Od 80. let patří k nepřehlédnutelným postavám hudební scény, proslavil se jako lídr kapely Pražský výběr. V listopadu 1989 byl spolu s Michalem Horáčkem u jednání mezi zástupci komunistické moci a Občanského fóra. Začátkem 90. let se ve funkci federálního poslance zapsal do dějin jako muž, který organizoval odsun sovětské armády z Československa. Ten symbolicky završilo velké turné Pražského výběru a zejména koncert v pražské Sportovní hale. K politice měl blízko i později, patřil do okruhu spolupracovníků Václava Havla.
Zájem o kandidaturu na prezidenta potvrdil například někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, byť ji chce oficiálně ohlásit až v srpnu. Spolu s bývalým premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem, který však kandidaturu nepotvrdil, patří podle průzkumů i sázkových kurzů mezi hlavní favority volby hlavy státu. Ve volebních průzkumech se na dalších místech pohybují odborový předák Josef Středula, senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Kandidovat chce například také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, podnikatel Tomáš Březina či podnikatel a matematik Karel Janeček.
Leoš Mareš se už dlouhá léta těší velké popularitě, kterou si nepochybně získává i tím, že si ze sebe veřejně umí udělat srandu. Naposledy se mu to povedlo v ranním vysílání Evropy 2, na kterém dlouhá léta spolupracuje s kolegou Patrikem Hezuckým.
Eva Burešová pokračuje v Let's Dance, slovenské obdobě naší StarDance, i po víkendovém pátém kole, i když se obávala vyřazení. Tvrdila totiž, že už je na maximu. Nakonec se ale vybičovala k dalšímu velkému výkonu.
Svět v neděli oběhla jedna smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřel legendární americký herec Richard Chamberlain, jehož v 60. letech proslavila titulní role v televizním seriálu Dr. Kildare. Moc se přitom nezmiňovala jedna velmi smutná okolnost Chamberlainova odchodu.
V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.
Navzdory tragédii se o víkendu v Česku odehrály všechny zápasy dvou nejvyšších soutěží. V neděli ale atmosféru narušila informace o úmrtí Leandra Limy, brazilského hráče Pardubic, který hostoval v Prostějově. Dnes se objevily první informace o okolnostech jeho nečekaného odchodu.
Jméno Radka Kašpárka patří v březnu k těm hodně skloňovaným. Řešil se především osud jeho vztahu s manželkou Andreou, v průběhu tohoto týdne pak vyšlo najevo, že kuchař končí s jedním z projektů na Nově. A spekuluje se o tom, že okolnosti konce jsou jiné, než se oficiálně uvádí.
Jméno Taťány Kuchařové se v poslední době nejčastěji skloňuje v souvislosti s tím, jak se stále vyrovnává s bývalým manželem Ondřejem Brzobohatým. Co ale víme o jejím aktuálním osobním životě?
Na Slovensku došlo o víkendu k útoku medvěda na člověka s tragickými následky. U Detvy v Banskobystrickém kraji zemřel muž, jenž utrpěl devastující poranění hlavy. Případem se zabývá policie.
Česko v závěru loňského roku zasáhla velice smutná zpráva, když náhle zemřela Helena Zeťová. Bylo jí pouhých 44 let. Rána to byla i pro Terezu Kerndlovou, jejíž vztahy s někdejší kolegyní z Black Milk se začaly opět zlepšovat.
Rusko se potýká s epidemií neznámého onemocnění. V několika regionech byl zaznamenán zatím neidentifikovaný virus, který se u pacientů projevuje přetrvávající horečkou a silným kašlem, při němž někteří lidé kašlou krev. Upozornil na to deník Helsinki Times.
Pro nikoho už nejsou žádným překvapením zprávy o hospitalizacích Jiřího Krampola, který v uplynulých dnech opět skončil v jedné z pražských nemocnic. Tentokrát nebylo ihned jasné, co slavného pacienta trápí. Známý herec a bavič se nyní ozval z nemocničního lůžka a vše ozřejmil.
V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.