Ministerstvo financí ve čtvrtek potvrdilo, že se strany vládní koalice na středečním jednání shodly, že nebude navrhováno zvýšení renty pro prezidenta po skončení funkce. Václav Klaus ani jeho nástupce Miloš Zeman si tedy nepolepší.
Petr Pavel složil dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil tím své pětileté funkční období. Ceremoniálu se účastní poslanci, senátoři, členové vlády, hejtmani a další ústavní činitelé a čestní hosté. Pavel byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana.
Kancelář prezidenta republiky (KPR) odmítla, že by na Pražském hradě působila soukromá bezpečnostní agentura, která by měla neomezený přístup do jeho prostor. KPR to uvedla v prohlášení zveřejněném na webu Pražského hradu v reakci na vyjádření zvoleného prezidenta Petra Pavla. Ten v pátek zmínil podezření týkající se soukromé bezpečností agentury, která na Hradě působí mimo běžný bezpečnostní režim.
Na inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států. České televizi to dnes řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Společná schůze Sněmovny a Senátu, na níž Pavel složí slib a kterou předsedkyně dolní komory svolává, se uskuteční 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Plat prezidenta republiky vzrostl za dobu mandátu Miloše Zemana, tedy za deset let, zhruba o čtyři pětiny. Vítěz nadcházejícího volebního finále bude aktuálně pobírat měsíčně 341.200 korun. Ve druhém kole prezidentské volby se střetnou předseda hnutí ANO Andrej Babiš a generál ve výslužbě Petr Pavel. Hlava státu pobírá nejvyšší měsíční odměnu mezi ústavními činiteli, následuje předseda Ústavního soudu.
Premiér Petr Fiala (ODS) se po druhém kole voleb bude chtít co nejrychleji setkat s nově zvoleným prezidentem a nastavit systém komunikace mezi vládou a hlavou státu. Novinářům to řekl po dnešním zasedání kabinetu. Ústavní činitelé spolu mají mít otevřený způsob komunikace a pokoušet se dospět ke shodě v klíčových otázkách zahraniční politiky či českých zájmů, dodal Fiala.
Bez ohledu na výsledek lednové volby nové hlavy státu chtějí Piráti se Sněmovnou a Senátem probrat katalog návrhů změn ústavy a dalších zákonů, které by upřesnily pravomoci prezidenta. Balíček změn, který zahrnuje vedle posunu trestní odpovědnosti hlavy státu například stanovení doby, do které musí prezident jmenovat vládu, nebo souhlas Senátu se jmenováním členů rady České národní banky, nazvali Piráti Prezident není monarcha. Dnes ho představili novinářům.
Někdejší předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) kritizoval na dnešní konferenci ke 30. výročí české ústavy zavedení přímé volby prezidenta. Považuje ho za selhání Senátu, který dal hlavě státu velkou legitimitu, ale nic jí přitom nevzal a nezpřesnil její pravomoci. Odborníky vyzval k tomu, aby se přičinili o zpřesnění ústavního postavení prezidenta.
Prezidentovi v současné době důvěřuje třetina lidí, vládě a Sněmovně 28 procent. Zatímco důvěra v hlavu státu a dolní komoru od léta mírně vzrostla, důvěra v kabinet stagnuje. Z ústavních institucí jsou na tom stabilně nejlépe obecní zastupitelstva a starostové, kterým věří více než 60 procent dotázaných.
Téměř tři čtvrtiny Čechů by si vybraly mezi uchazeči o prezidentské křeslo svého favorita. Hlasovat o nástupci Miloše Zemana se v lednu rozhodně nebo spíše chystá 83 procent voličů, vyplývá z aktuálního průzkumu agentury Median pro Radiožurnál. Kdyby do druhého kola nepostoupil jejich favorit, byla by účast voličů podle průzkumu zřejmě nižší, podle průzkumu by dosáhla 71 procent.
Hlavními tématy kampaně před prezidentskými volbami budou podle politologů oslovených ČTK ekonomická situace či válka na Ukrajině. Roli může hrát také vymezování kandidátů proti vládě a jejím krokům. Politologové neočekávají přílišné změny v pořadí kandidátů oproti nynějším průzkumům.
Senátor Marek Hilšer potvrdil odevzdání přihlášky do prezidentské volby, podepsalo mu ji 14 senátorů. Za svou metu ve volbách kandidát, který před pěti lety skončil na pátém místě, označil vítězství. Voliče chce oslovit například otázkou řešení problematiky exekucí, energetiky nebo politického lobbování. Hilšer to řekl na dnešní tiskové konferenci.
Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš podal dnes ráno na ministerstvu vnitra kandidaturu na prezidenta. Podepsalo mu ji 56 poslanců jeho hnutí. Babiš to po odevzdání kandidátní listiny řekl novinářům. Expremiér oznámil záměr ucházet se o post prezidenta republiky v neděli, v pondělí kandidaturu podpořilo předsednictvo ANO.
Právní překážka pro prezidentskou kandidaturu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) neexistuje, přestože čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo. Do volby či případného převzetí úřadu pravomocné rozhodnutí těžko bude, ledaže by se po rozsudku nikdo neodvolal. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ústavní právník Jan Kysela.
Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš hodlá kandidovat na prezidenta republiky. Oznámil to dnes večer v televizi Nova. V pondělí požádá o důvěru předsednictvo hnutí a obrátí se také na poslance ANO, aby jeho kandidaturu podpořili. Babiš řekl, že chce hlavně hájit zájmy českých občanů.
O kandidátovi opozičního hnutí ANO na prezidenta je nejspíš rozhodnuto. V pondělí dopoledne ale návrh ještě musí schválit předsednictvo. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to řekl místopředseda ANO Karel Havlíček. Ohledně jména kandidáta konkrétní nebyl.
Většina prezidentských kandidátů se kloní k tomu, aby se Česká republika připravovala na přijetí eura nebo se o přistoupení k měnové unii vedla vážná debata. V anketě ČTK se proti přijetí eura do roku 2028, tedy konce mandátu příštího prezidenta republiky, postavili pouze dva ze sedmi oslovených kandidátů.
Prezidentští kandidáti se neshodnou, zda by se měly zvyšovat nebo snižovat daně. Většina jich ale upozorňuje, že současné hospodaření státu není v pořádku a chtěli by o dalším nastavení příjmů a výdajů státu vést debatu. Uchazeči o účast v prezidentské volbě to uvedli v odpovědích na anketu ČTK.
Necelé tři měsíce před volbou prezidenta nemá mezi už ohlášenými nebo zatím jen zvažovanými kandidáty 44 procent voličů svého favorita. Z průzkumu agentury STEM/MARK z přelomu září a října vyplývá, že tento podíl se průběžně snižuje. Na otázku, koho by volili, lidé nejčastěji zmiňují Petra Pavla, za ním následují Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Josef Středula.
Podporu dvacítky poslanců a třicítky senátorů získal dosud pro svou prezidentskou kandidaturu nezávislý senátor Pavel Fischer. Ucházet se začátkem příštího roku o Pražský hrad chce mimo jiné s heslem "Česká republika na prvním místě".
První kolo prezidentských voleb by v říjnu podle volebního modelu agentury Ipsos vyhrál generál Petr Pavel se ziskem 27,9 procenta hlasů. Společně s ním by do druhého kola postoupil bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který by získal 23,3 procenta hlasů. Ekonomka Danuše Nerudová by s 16,9 procenta hlasů byla třetí.
Prezidentští kandidáti by státními vyznamenáními oceňovali mimořádné osobnosti i neviditelné hrdiny. Podle některých by se mělo udělováním medailí a řádů spíše šetřit. Uchazeči o post prezidenta to uvedli v anketě ČTK.