Sledovali jsme ONLINE: Petr Pavel je prezidentem. Složil slib a ujal se úřadu

Petr Pavel složil dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil tím své pětileté funkční období. Ceremoniálu se účastní poslanci, senátoři, členové vlády, hejtmani a další ústavní činitelé a čestní hosté. Pavel byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana.

Na Pražském hradě se koná inaugurace Petra Pavla. (9.3.2023)

22:00 - Vážení čtenáři, dnešní online přenos z inaugurace nového prezidenta končí. Děkujeme vám za pozornost.

21:58 - Od pátku bude prezidenta Petra Pavla hlídat Útvar pro ochranu prezidenta ČR. Předpokládá, že se v nadcházejícím týdnu setká s ředitelem útvaru Martinem Balážem. Pavel to dnes řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Po svém lednovém zvolení Pavel opakovaně uvedl, že k části útvaru necítí důvěru. Baláž v únoru požádal o propuštění ze služebního poměru ke konci dubna.

21:44 - Prezident Petr Pavel hodlá přes týden bydlet v Praze. Do svého domova v Černoučku na Litoměřicku by rád jezdil na víkend. V hlavním městě nechce žít v apartmá přímo na Pražském hradě. V pátek si proto prohlédne další možnosti. Pavel to dnes večer řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

21:28 - Stanovisko ke sporné vládní předloze o snížení červnové valorizace důchodů sdělí nový prezident Petr Pavel po jednání se zástupci opozičního hnutí ANO, s nimiž se setká příští týden ve středu. Pavel to řekl v dnešním rozhovoru pro Českou televizi. Penzijní novelu schválily dolní i horní parlamentní komora. K tomu, aby vstoupila v účinnost, ji musí podepsat prezident. Na otázku, zda je už rozhodnutý, Pavel odpověděl, že je tolik naprosto legitimních výhrad, že rozhodnutí "nemůže být sto nula, ale prostě bude to někde kolem té padesátky".

20:35 - Předseda SPD Tomio Okamura ČTK řekl, že jej zarazilo, že se Pavel v první části projevu "tvrdě opřel do názorových oponentů a lidí, kteří ho nevolili." "První den svého prezidentování tvrdě rozdělil společnost, místo aby ji spojoval," uvedl. Pavel podle něj také podpořil "neodpovědné rozpočtové chování Fialovy vlády na úkor tří milionů příjemců důchodů". Překvapilo jej též, že zhodnotil předsednictví v Radě EU jako úspěšné.

19:17 - Prezidentu Petru Pavlovi dnes v kapli sv. Václava při ekumenické modlitbě ve svatovítské katedrále požehnali reprezentanti katolické a evangelické církve i vrchní zemský rabín. Pavel do katedrály přišel s manželkou Evou a syny Janem a Petrem. Pavel také uctil relikvii hlavního patrona českých zemí sv. Václava. V nové části katedrály následně Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor provedly vedle státní hymny tři symbolická díla - Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka, část z oratoria Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka a Te Deum téhož skladatele. Po skončení koncertu na Pavla podle zpravodaje ČTK stále čekaly desítky příznivců na hradním nádvoří.

18:56 - Pavel jmenoval s účinností od dnešního odpoledne Janu Vohralíkovou vedoucí své kanceláře. Vohralíková to řekla ČTK. Ve funkci kancléřky vystřídala Vratislava Mynáře, který k dnešku rezignoval.

18:46 - "Jsem ráda, že v čele státu, který je Slovensku nejbližší, je člověk, se kterým máme stejné hodnoty. Přeji Vám mnoho dobrých rozhodnutí. Těším se na spolupráci a už brzy i na setkání v Bratislavě," uvedla Čaputová, která Pavlovi v lednu po rozhodujícím kole přímé prezidentské volby osobně gratulovala v jeho volebním štábu v Praze.

18:11 - Prezident Petr Pavel s manželkou Evou dorazil do svatovítské katedrály. Jako první je přivítal pražský arcibiskup Jan Graubner. V kapli sv. Václava se uskuteční ekumenická modlitba, při níž nové hlavě státu požehnají reprezentanti katolické a evangelické církve i vrchní zemský rabín. Pavel také uctí relikvii hlavního patrona českých zemí sv. Václava. V nové části katedrály poté Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor provedou vedle státní hymny tři symbolická díla - Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka, část z oratoria Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka a Te Deum téhož skladatele.

17:53 - V poslední den prezidentského mandátu Miloše Zemana podepsala Správa Pražského hradu smlouvu o pronájmu prostor za katedrálou svatého Víta na velikonoční trhy. Zakázku získala firma Astacus, jejíž zaměstnanci v minulosti statisíci sponzorovali politickou stranu Stranu práv občanů - zemanovci (SPO), napsal server Seznam Zprávy.

17:30 - Slovenský premiér Eduard Heger blahopřál Petru Pavlovi k jeho dnešní inauguraci českým prezidentem. Učinil tak v příspěvku na twitteru. Předseda slovenské vlády zároveň ocenil, že Pavel dodrží tradici a že jeho první zahraniční cesta povede na Slovensko.

17:25 - Za formálně dokonale zvládnutý a přitom osobitý označili odborníci oděv nové první dámy v den inaugurace Petra Pavla. Kladně hodnotili i fakt, že na dvě dnešní příležitosti zvolila Eva Pavlová dva různé outfity, i odvahu zvolit výrazné barvy. Experti, které oslovila ČTK, se shodli, že vizáž prezidentského páru je symbolem změny v prezidentském úřadě.

17:10 - Na poštovním úřadě na Pražském hradě dnes lidé stáli frontu, aby si na pohlednice nebo do památníku otiskli speciální razítko vytvořené k dnešní inauguraci prezidenta Petra Pavla. Pošta také prodávala speciální aršík známek s motivem Hradčan a tematické obálky. Lidé razítko brali jako upomínku na dnešní den i jako symbol výletu do Prahy.

16:42 - Andrej Babiš ČTK napsal, že nebude prezidenta komentovat. "Vyjádřím se až k jeho rozhodnutí k protiústavnímu jednání vlády, Sněmovny a Senátu, kteří chtějí připravit důchodce o peníze, které jim podle zákona náleží," uvedl. K Pavlově projevu později novinářům pouze řekl, že mluvil o sjednocení. "Uvidíme, necháme se překvapit," poznamenal.

16:34 - Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová ocenila, že inaugurace nového prezidenta Petra Pavla byla důstojná a na rozdíl od roku 2018 se jí zúčastnili rektoři. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl Pavlův projev příliš komentovat. Babiš s Pavlem prohrál v druhém kole prezidentské volby, Nerudová skončila v prvním kole třetí.

16:15 - Manželce Evě, rodině, úzkému týmu i všem podporovatelům včetně harleyářů poděkoval nový prezident Petr Pavel za podporu na slavnostní číši vína ve Španělském sále Pražského hradu. Řekl, že jeho žena stojí za podstatnou částí jeho úspěchu ve volbě hlavy státu. Slíbil, že bude na rozdíl od své předchůdkyně plnohodnotnou první dámou. Zabývat se bude zdravotní prevencí, tématy rodiny a podpory dětí a seniorů.

16:04 - Bývalý prezident Miloš Zeman záměrně rozděloval společnost a Česko vystavil zkoušce, zda zůstane parlamentní demokracií, uvedl po dnešní inauguraci nového prezidenta Petra Pavla na twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Těší se na spolupráci s Pavlem, který chce spojovat, respektovat ústavu a jasně se hlásí k prozápadní orientaci země.

15:40 - Pavla po příchodu na balkon přivítali jeho příznivci potleskem, poté zazněla státní hymna v podání Kateřiny Marie Tiché a Kühnova dětského sboru. Po stručném projevu nového prezidenta zazněla píseň Časy se mění. "Nebude to lehké, ale zvládneme to," uzavřel Pavel.

15:33 - Politology zaujal v inauguračním projevu nového prezidenta Petra Pavla apel na snahu poučit se z neúspěchu, nemalomyslnět a zkoušet věci znovu. Stanislav Balík i Ladislav Mrklas také v komentářích pro ČTK ocenili, že Pavel si na rozdíl od svého předchůdce Miloše Zemana nevyřizoval účty. Balík projev obsahově označil za zajímavý mix témat a poukázal na to, že Pavel příliš nezmiňoval vnitrostátní politiku. Podle Mrklase je to tak v pořádku, protože prezident by měl vnitrostátní politiku komentovat jen obecně a umírněně.

15:25 - Nový prezident Petr Pavel položil květiny k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Následně se na několik minut vydal za svými příznivci, s mnoha z nich si podal ruku, rozdal několik podpisů a s některými se vyfotografoval. Nyní jej čeká setkání s hosty ve Španělském sále Pražského hradu při číši vína.

15:21 - Inaugurace je příležitost připomenout si hodnoty, které se začaly v poslední době citelně vytrácet, ale stojí na nich naše země, řekl nový prezident Petr Pavel poté, co dnes složil slib a ujal se funkce. K zaplněnému třetímu nádvoří Pražského hradu promluvil z balkonu, na který vystoupil spolu s manželkou Evou.

15:04 - Na Pražský hrad se dnes vrátila prezidentská standarta, kterou v roce 2015 skupina Ztohoven vyměnila za rudé trenýrky na protest proti politice tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Standarta prošla restaurováním a vrátily se na ni symboly, které umělci odstranili a rozstříhali.

14:95 - Společnost podle Pavla není rozdělená. "Spíše jsme si jen zvykli více mluvit o tom, co ji rozděluje," uvedl. Mluvit by se mělo naopak o tom, co lidi spojuje. V každém kraji podle něj žije mnoho lidí s jasnou představou, jak Česko posouvat dopředu, ale brzdí je třeba předsudky, nedostatek odvahy nebo zbytečná byrokracie. "Přeji si, abychom tento stín spolu dokázali překročit. Nekomplikujme jednoduché, nevyrábějme překážky, neztrácejme čas hledáním perfektního, abychom nakonec neudělali nic," řekl.

14:46 - Bezprostředně poté, co dnes Petr Pavel ve Vladislavském sále složil prezidentský slib, změnily internetové stránky Pražského hradu na adrese www.hrad.cz svou tvář. Úvodní fotografii dosavadního prezidenta Miloše Zemana nahradily snímky nové hlavy státu. Na úvodní stránce se také objevila tisková zpráva s informací, že Pavel se po inauguraci na společné schůzi obou parlamentních komor ujal funkce. Částečně upravené jsou i další sekce webu.

14:37 - Česká společnost není příliš rozdělená, pouze si zvykla víc mluvit o tom, co ji rozděluje. V dnešním inauguračním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu to řekl nový prezident Petr Pavel. Výsledek prezidentských voleb podle něj ukázal, že lidé v Česku dávají přednost pravdě a slušnosti před nenávistnými útoky a překrucováním reality. Dal také příležitost k návratu hodnotové politiky, míní.

14:30 - Nový prezident Petr Pavel brzy zveřejní plán konkrétních cílů na prvních 100 dní ve funkci. Řekl to dnes v projevu ve Vladislavském sále na Pražském hradě po složení prezidentského slibu. Takzvaných 100 dnů hájení po nástupu do funkce by mu nebylo vlastní, raději bude kritizován za příliš aktivní start, uvedl.

14:28 - Na třetím nádvoří Pražského hradu dnes lidé, kteří sledovali inauguraci prezidenta v přímém přenosu společné schůze obou komor Parlamentu, zvolenému prezidentu Petru Pavlovi bouřlivě tleskali. Naopak při průchodu jeho předchůdce Miloše Zemana dav na nádvoří nespokojeně pískal.

14:20 - Petr Pavel složil dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil tím své pětileté funkční období.

14:09 - Pod balkonem, kde po složení slibu Pavel pronese projev, jsou lidé s českými vlajkami, objevila se také jedna ukrajinská a jedna vlajka Evropské unie. V davu je také skupina royalistů s tričky s nápisem Máme právo chtít krále. Muže s transparentem "Bible - kniha proti strachu" hradní stráž donutila transparent z bezpečnostních důvodů svinout.

14:03 - Krátce před začátkem společné schůze obou komor Parlamentu, na níž zvolený prezident Petr Pavel složí slib, zaplnili Pavlovi příznivci zhruba polovinu třetího hradního nádvoří. Více než stovka lidí je i na Hradčanském náměstí, kde sledují příchody čestných hostů. Zvolna se plní i Vladislavský sál, kde je vedle asi 800 hostů i na 60 novinářů.

13:37 - Na Pražský hrad už dorazil na inauguraci nového prezidenta Petra Pavla také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Při příjezdu se pozdravil s příznivci na třetím hradním nádvoří. Brzy se očekává příjezd dalších čestných hostů, například šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) nebo premiéra Petra Fialy (ODS).

13:26 - Mezi Pavlovými podporovateli, kteří přijeli na inauguraci, se také stále proplétají skupinky zahraničních turistů. Na dotaz ČTK většinou odpověděli, že netuší, co se dnes v Praze děje. Zklamalo je to, že se během své návštěvy Hradu nedostanou do nejvyhledávanějších památek, jak je třeba katedrála svatého Víta a Starý královský palác, v němž se nachází Vladislavský sál.

13:18 - Na rozdíl od rána se u bezpečnostních kontrol u vstupu do Hradu začaly kolem poledne tvořit fronty, stálo se v nich zhruba deset minut. Většina lidí po kontrole směřovala pod balkon na třetím nádvoří, kde bude mít Pavel zhruba ve 14:50 projev. Lidé stojí v hloučcích s deštníky, plné jsou také lavičky a ochozy a veškerá prostranství, kde neprší. Už od rána fouká silný vítr a třetí nádvoří Hradu není ani zdaleka zaplněné.

12:42 - Po poledni po příjezdu zvoleného prezidenta Petra Pavla na Pražský hrad začaly do areálu přicházet také desítky až nižší stovky lidí, kteří do té doby čekaly na příjezd nové hlavy státu na Hradčanském náměstí. Neodradilo je ani stále nevlídnější počasí, silný vítr a déšť.

12:36 - Prahou projela více než stovka motorkářů při příležitosti inaugurace nového prezidenta Petra Pavla. "Chtěli jsme ho jako prezidenta a to přání se nám vyplnilo," řekl Jaroslav Vavřina z klubu Harley-Davidson Praha, jehož členové se podíleli i například na sběru podpisů pro Pavlovu kandidaturu.

12:20 - Obědem zvoleného prezidenta Petra Pavla s dosavadním prezidentem Milošem Zemanem začal na Pražském hradě program související s dnešní Pavlovou inaugurací. Ve Zlaté jídelně Pražského hradu Pavel a Zeman poobědvají s manželkami Evou Pavlovou a Ivanou Zemanovou. Podle informací ČTK se servíruje vývar a svíčková. Na oběd jsou vyhrazené v programu necelé dvě hodiny. Na začátku setkání by měl končící prezident svému nástupci symbolicky předat Řád bílého lva a Řád Tomáše Garrigua Masaryka, jejichž bude podle zákona nositelem.

12:12 - Do Vladislavského sálu byl dnes po 11:00 za policejního doprovodu převezen archivní výtisk Ústavy ČR. S rukou položenou na ústavě bude nový prezident Petr Pavel skládat svůj prezidentský slib. Text slibu je letos vyhotoven kaligrafickým písmem, desky ústavy jsou z duralu a mosazi. Pavel slib podepíše perem, které bylo vyrobeno speciálně u příležitosti inaugurace.

12:03 - Nastupující prezident Petr Pavel s manželkou Evou dorazili krátce před polednem na Pražský hrad. Před Pavlovou inaugurací nejprve poobědvají s dosavadní hlavou státu Milošem Zemanem a jeho chotí Ivanou. Pavel s manželkou prošli znovuotevřenou Bránou gigantů, která byla na znamení dočasného neobsazení prezidentského úřadu uzavřena od půlnoci. Pavel s chotí prošli špalírem praporečníků a příslušníků Hradní stráže.

11:48 - Kancléř bývalého prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář k dnešku rezignoval. Na dotaz ČTK uvedl, že rezignaci podal Zemanovi ve středu, a to s účinností od dnešního dne. Ve funkci ho nahradí Jana Vohralíková, kterou si vybral nastupující prezident Petr Pavel. Po odchodu z prezidentské kanceláře se nechce Mynář ucházet o žádnou pozici ve státní správě, chce se hlavně věnovat rodině a pravidelně se potkávat i se Zemanem. Podle dřívějšího vyjádření se na dnešní inauguraci, na níž se Pavel ujme prezidentského úřadu, nechystá. Zemanovi vypršel mandát o půlnoci.

11:35 - Na nádvořích Pražského hradu se už scházejí příznivci zvoleného prezidenta Petra Pavla, kteří se přijeli z celé země podívat na jeho dnešní inauguraci. Jsou mezi nimi i děti a mladí lidé, účast je celkově spíše slabá. Starší příchozí vzpomínají na projev tehdejšího prezidenta Václava Havla, kterému stála po boku jeho žena Olga Havlová.

11:11 - Z pražského Výstaviště vyrazila před 11:00 více než stovka motorkářů na spanilou jízdu městem při příležitosti inaugurace nového prezidenta Petra Pavla. Akci pořádá klub Harley-Davidson Praha. Na akci byly zváni jezdci na motocyklech všech značek.

10:46 - V prostoru před televizními obrazovkami bylo před 10:00 zatím několik desítek lidí. Policejními kontrolami z ulice U Prašného mostu a Hradčanského náměstí bylo možné projít bez jakéhokoliv zdržení. Prostor před Matyášovou branou, kudy vstoupí na Hrad Pavel i hosté na inauguraci, je ohrazen zátarasami. U katedrály svatého Víta se pohybovaly skupinky turistů, kteří se fotili i před televizními obrazovkami, na kterých svítí nápis Inaugurace prezidenta Petra Pavla 9. března 2023.

10:38 - Pražský hrad je dnes otevřený pro veřejnost, která bude moci slavnostní akt sledovat na velkoplošných obrazovkách na Hradčanském náměstí a na třetím hradním nádvoří. Příchozí musí počítat u vstupů do hradního areálu s bezpečnostními kontrolami u vstupů a s dílčím omezením kvůli koridorům pro pozvané hosty.

10:23 - Britský král Karel III. v dopise pogratuloval nastupujícímu prezidentovi Petru Pavlovi při příležitosti jeho dnešní inaugurace. Úzké partnerství mezi Českem a Británii je podle krále zakořeněno ve sdílené historii a společném odhodlání bránit svobodu a demokracii.

10:10 - Petr Pavel dorazil dnes kolem 09:30 ze svého bydliště v Černoučku na Litoměřicku do pražského Hrzánského paláce, kde od svého lednového zvolení úřaduje. Pavel s manželkou Evou vyrazili z malé obce pod Řípem asi v půl deváté s předstihem, aby se vyhnuli dopravním komplikacím. Před polednem se má vydat k nedalekému Pražskému hradu, kde s manželkou poobědvá se svým předchůdcem v prezidentské funkci Milošem Zemanem a jeho ženou Ivanou. Ve 14:00 začne ve Vladislavském sále společná schůze obou komor parlamentu, na níž se Pavel složí ústavou předepsaný slib hlavy státu.

10:00 - Vážení čtenáři, vítáme vás u online přenosu z dnešní inaugurace nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Celý den pro vás budeme monitorovat ty nejdůležitější události.

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

V Česku se šíří ruské narativy ohledně Ukrajiny, tvrdí NCOZ

03.07.2024 13:18 V České republice probíhají informační operace zaměřené na šíření ruských narativů s cílem zastavit…

Související:

Nejnovější