Mimořádná schůze Sněmovny kauze dopravního podniku se sejde příští týden

Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z popudu opozice ke kauze kolem pražského dopravního podniku a roli vládního hnutí STAN se uskuteční příští týden ve čtvrtek 7. července od 10:00. Na tento den ji svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

ČTK to řekl její mluvčí Martin Churavý. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová ČTK sdělila, že žádost předala opozice dnes. Na uvedeném termínu podle ní byla předběžná shoda. Koaliční většina ale nemusí konání mimořádné schůze umožnit.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Jedním z obviněných v kauze dopravního podniku je dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček z hnutí STAN, který je ve vazbě. Kvůli kauze končí ke konci června i ministr školství Petr Gazdík (STAN), protože se stýkal s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Předsedu STAN Víta Rakušana ANO opakovaně vyzvalo kvůli "brutálnímu střetu zájmů" k rezignaci na funkci ministra vnitra. Podle předsedy SPD Tomia Okamury je neúnosné, aby Starostové a nezávislí dál zůstávali součástí vlády.

Naproti tomu místopředsedkyně hnutí STAN a Sněmovny Věra Kovářová v neděli řekla, že strana na kauzu razantně zareagovala a má podporu koaličních partnerů. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) není k rekonstrukci vlády důvod.

Při mimořádných schůzích svolávaných na žádost opozice se pravidelně stává, že koaliční většina neumožní schválit jejich program. Podle informací ČTK zamítne koaliční většina i program této schůze. Schůze se tak neuskuteční a vystoupit můžou ještě před hlasováním o programu pouze politici nadaní přednostním právem. Jde hlavně o členy vedení Sněmovny, předsedy stran nebo předsedy klubů, případně členy vlády. Stalo se tak například v květnu, kdy opozice chtěla debatovat o rostoucích cenách potravin.

Vzápětí poté by ale měla podle informací ČTK následovat další mimořádná schůze svolaná tentokráte z podnětu koaličních stran. Řešit by se na ní měly hlavně vládní předlohy v prvním čtení.

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji proti diskriminaci

31.03.2023 18:28 Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v…

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší. Obce jsou…

31.03.2023 17:20 Aktualizováno Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v…

Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci

31.03.2023 17:18 Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s…

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

Související:

Nejnovější