Ministerstvo a ERÚ se dohodly s DPI na snížení záloh v listopadu a prosinci

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 3. listopadu 2021 19:15 | akt. 3. listopadu 2021 19:40
Sdílej:

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Energetický regulační úřad (ERÚ) se s dodavateli poslední instance (DPI) dohodly na snížení záloh za energie pro klienty v režimu DPI v listopadu a prosinci o 50, respektive 40 procent z vyměřené částky, uvedl dnes ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (ANO) na twitteru.

V dalších měsících by už lidé platili plnou výši zálohy. Vysoké zálohy, které museli zaplatit v říjnu, už podle Havlíčka nejde vyřešit. Není ani možné, aby dodavatelé zpětně platby klientům vrátili, podle ministra by to způsobilo zmatek. Snížení záloh v listopadu a prosinci ale pomůže klientům získat čas.

V režimu DPI se v říjnu ocitlo 900.000 klientů společnosti Bohemia Energy, která ukončila činnost. Skončili i další dodavatelé energií. Dopadlo to na tisíce odběratelů. Klienty na půl roku přebrali takzvaní dodavatelé poslední instance. Lidem vyměřili několikanásobně vyšší zálohy, než dosud platili.

Snížením záloh pouze na dva měsíce se MPO s ERÚ snaží motivovat klienty, aby se z režimu DPI přesunuli na běžný produkt u některého z dodavatelů.

Lidé budou muset při konečném vyúčtování zaplatit plnou cenu za spotřebovanou elektřinu. "Je to o tom, že chceme zabránit prvnímu nárazu. Vysoké zálohové faktury bohužel do značné míry odpovídají realitě trhu," řekl již dříve Havlíček. Pro mnoho domácností jsou ale největším šokem právě první vysoké zálohové faktury. Připravovaná sociální pomoc by mohla mít podobu okamžité finanční pomoci.

Pokud by se MPO, ERÚ a dodavatelé nedohodli na společném memorandu, musel by ERÚ zálohy snížit pomocí vyhlášky. Ta je ale na schválení časově náročnější, Havlíček chtěl, aby se zálohy podařilo snížit do 15. listopadu, což by se v případě vyhlášky nemuselo stihnout.

Řada dodavatelů společné memorandum preferovala. "Společné memorandum preferujeme, protože si myslíme, že bude operativnější a hlavně rychlejší, což je vstřícné vůči zákazníkům. PRE dosud zálohy klientům v režimu DPI nerozesílala, bude se tak dít od 8. listopadu, a to by už na základě memoranda mohlo být snadnější – tedy zálohy by šly snížené o zmíněných 50 a 40 procent," řekl ČTK mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec.

Snížení záloh vítají také analytici. "Jde o to, jak rychle budou klesat ceny za listopad, prosinec, proto je důležité, že se sníží zálohy odběratelům, to je přesně to, co stačí, co je nejvíc potřeba," řekl dnes ČTK analytik ENAS Energy Services Vladimír Štěpán. Analytik ENA Jiří Gavor uvedl, že snížení záloh pomůže lidem získat čas a přizpůsobit své finance vyšším výdajům za energie. U mnohých klientů podle něj není problém zaplatit celkový účet, hlavním problémem je několikanásobné zvýšení nákladů během jednoho měsíce.

Stalo se
Světové celebrity
Paľo Habera a Daniela Peštová

Habera nekompromisně o Ficovi: Leze do zadku agresorovi

Češi a Slováci si v listopadu připomněli události sametové revoluce, která umožnila, že dnes máme svobodu slova. Paľo Habera se rozhodl využít této možnosti na jednom z koncertů a pustil se do kritiky slovenského premiéra Roberta Fica. Dočkal se ale reakce. 

Zahraničí
Ilustrační fotografie.

VIDEO: Ukrajinský úspěch na moři. Drony zasáhly tankery z ruské stínové flotily

Kyjev podnikl úspěšnou námořní operaci v Černém moři. Ukrajinské námořní drony zasáhly dva ropné tankery z ruské stínové flotily. Jde o nejnovější úspěch Ukrajinců v jejich snahách o omezení výdělků Moskvy z obchodu s ropou, který je zásadní pro financování probíhající války.

České celebrity
Patrik Hezucký

Strach o Patrika Hezuckého trvá. Leoš Mareš ho neúnavně podporuje

Už druhý týden tráví Patrik Hezucký v nemocnici, ale mnoho lidí vyhlíželo poslední listopadový pátek. Zaznívaly totiž hlasy, že by před víkendem mohl být propuštěn do domácího léčení. Z toho by jistě měl radost i jeho parťák Leoš Mareš. Nakonec se ale opět musel za kolegou vydat do nemocnice. 

Domácí
Volební štáb Motoristů

Macinka trvá na Turkovi ve vládě. Hrad požádal o další schůzku

Motoristé trvají na vládním angažmá poslance Filipa Turka, který by se podle posledního návrhu měl nakonec stát ministrem životního prostředí. Předseda strany Petr Macinka v pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova řekl, že neexistují důvody, které by bránily jmenování Turka do funkce.