Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal nové cenové rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro odběratele na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Reagoval tak na dodatečnou dotaci na podporu energeticky náročných podniků ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
Energetický regulační úřad připravil změnu cenového rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro příští rok, kterou reaguje na rozhodnutí vlády. Fialův kabinet se ve středu rozhodl podpořit energeticky náročné provozy dodatečnou dotací ve výši 3,5 miliardy korun.
V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.
Návrh na růst regulované složky energií pro příští rok pravděpodobně zůstane téměř nezměněn, ačkoli jsou možné nepatrné úpravy. Podle předsedy Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislava Trávníčka by se ceny elektřiny pro většinu domácností mohly zvýšit nejvýše o několik procent.
Lidé se v posledních měsících stále častěji obracejí na úřady se stížnostmi a dotazy na své zálohy či vyúčtování za energie. Energetický regulační úřad (ERÚ) za prvních deset měsíců letošního roku obdržel více než 1600 oficiálních podnětů ke kontrole, což je asi třikrát víc než za celý kalendářní rok před vypuknutím současné energetické krize.
Rokytnice v Orlických horách se kvůli sobotnímu zastavení dodávek tepla soukromým výrobcem dnes obrátila na Energetický regulační úřad (ERÚ). Chce, aby úřad firmě Ekoenergy Moravia vydáním předběžného opatření nařídil obnovení dodávek. ČTK to dnes řekl starosta Luboš Michalec (Sdružení pro Rokytnici). Současně město podle něj jedná s dodavatelem tepla o obnovení dodávek.
Vláda chce u energetických firem pověřit správou připravovaného odvodu z nadměrných zisků, který vychází z nařízení EU, Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten s tímto ovšem úkolem nesouhlasí. Podle úřadu jde o daně, na jejichž správu nemá kompetence ani vybavení. ČTK to sdělil mluvčí ERÚ Michal Kebort.
Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší v současnosti řadu pochybení dodavatelů energií. Kontroly se nyní soustředí nejvíce na nekalé jednání obchodníků s energiemi. Častými jsou změny produktu bez upozornění zákazníka, nedodržování fixované ceny, ale i nevystavení vyúčtování za energie. ČTK to řekl mluvčí úřadu Michal Kebort.
Mechanismus výpočtu záloh za energie není podle předsedy rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislava Trávníčka problematický. Problém představují smlouvy, které se uzavírají pomocí nekalých obchodních praktik a staví odběratele do nevýhodné pozice.
Připravovaná regulace energetických zprostředkovatelů, kterou od letošního roku zavádí novela energetického zákona, začne platit až v druhé polovině roku. Energetický regulační úřad (ERÚ) teď připravuje potřebný registrační systém. Zprostředkovatelé, kteří budou chtít ve svém podnikání pokračovat, budou muset podat žádost o registraci mezi 1. červencem a 30. zářím.
Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, zásadní vliv má růst cen na velkoobchodních burzách. Vyplývá to z dnešního vyjádření Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny určuje. Regulovaná složka elektřiny na hladině velmi vysokého napětí tvoří 17 procent z ceny, u vysokého napětí to je 29 procent.
V souvislosti s děním na energetickém trhu je podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka třeba upřesnit povinnosti dodavatelů poslední instance. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková. Ombudsman ohledně dění na energetickém trhu debatoval se zástupci Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Ombudsman Stanislav Křeček chce projednat s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) okolnosti a následky odchodu některých dodavatelů energií z trhu. S žádostí o radu či pomoc se na veřejného ochránce práv obracejí bývalí klienti Bohemia Energy a dalších dodavatelů energií, kteří v posledních měsících ukončili činnost.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Energetický regulační úřad (ERÚ) se s dodavateli poslední instance (DPI) dohodly na snížení záloh za energie pro klienty v režimu DPI v listopadu a prosinci o 50, respektive 40 procent z vyměřené částky, uvedl dnes ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (ANO) na twitteru.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) jedná s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) o možném stanovení stropu zálohových faktur pro klienty v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Havlíček dnes ČTK napsal, že tím chce pomoci ohroženým rodinám. Jednání bez dalších podrobností potvrdil mluvčí úřadu Michal Kebort. Vyjádření dodavatelů poslední instance ČTK shání.
Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) doporučují, aby lidé co nejrychleji od dodavatelů poslední instance (DPI) přešli ke standardnímu dodavateli energií. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO) pak budou mít lepší cenu či mohou lépe řešit individuální problémy, například skrze splátkové kalendáře.
Ministerstva průmyslu a práce a Energetický regulační úřad (ERÚ) chtějí do několika dnů představit soubor opatření, která by zmírnila dopady růstu cen za energie na domácnosti. Obsahovat by měl sociální dávky i další kroky. Novinářům to po dnešním společném jednání řekli politický náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD), náměstek ministra průmyslu René Neděla a člen rady ERÚ Ladislav Havel.
Ukončení činnosti několika dodavatelů energií považuje adept na premiéra Petr Fiala (ODS) za selhání ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Za jiných okolností by podle něj byla na místě rezignace ministra Karla Havlíčka (za ANO).
Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď pro ně kvůli vysokým velkoobchodním cenám nevýhodné. Upozornil na to Energetický regulační úřad (ERÚ).