Návrh na růst regulované složky energií pro příští rok pravděpodobně zůstane téměř nezměněn, ačkoli jsou možné nepatrné úpravy. Podle předsedy Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislava Trávníčka by se ceny elektřiny pro většinu domácností mohly zvýšit nejvýše o několik procent.
Pro domácnosti ERÚ navrhuje meziroční zvýšení regulované složky elektřiny o 71 procent a plynu asi o 39 procent, přičemž pro velké odběratele by mělo zvýšení být ještě výraznější, uvedl pro Český rozhlas.
Tento návrh však narazil na odpor podnikatelských organizací a opozice tvrdí, že je to selhání vlády. Premiér Petr Fiala uvedl, že konečné ceny energií v příštím roce se oproti letošku zvýší nejvýše o několik procent. Definitivní podoba regulované složky energie bude známá koncem listopadu.
Trávníček opakoval, že hlavním důvodem vysokého nárůstu jsou přesuny části nákladů na odběratele, které letos stát dotuje kvůli energetické krizi. Týká se to zejména plateb za obnovitelné zdroje energie (POZE) a systémové služby, jako je zajištění spolehlivého provozu přenosové sítě a jejího rozvoje. Podle šéfa ERÚ také ovlivňuje situace růst nákladů a celková ekonomická situace v zemi.
ERÚ podle Trávníčka využívá veškeré dostupné možnosti při stanovování regulovaných cen energie s cílem minimalizovat dopady na odběratele. Avšak má určité limity, ve kterých se může pohybovat. Podle něj ERÚ při sestavování návrhu našel úspory ve výši deseti miliard korun, a bez těchto úspor by zvýšení bylo ještě vyšší.
Předseda Rady ERÚ však tvrdí, že pro další výrazné snížení růstu regulované složky energií už není příliš prostoru. "V konečné verzi by mohly být jen nepatrné úspory a spíše by šlo o přerozdělení zvýšených nákladů do budoucna. Kromě toho by tato možnost byla omezená. Nemám právní základ, jak více ustoupit," uvedl Trávníček.
Počasí v Česku slibuje do konce týdne zajímavou situaci, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů je pravděpodobné, že bude sněžit. Dokonce i v nížinách.
První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce.
Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy.
Vzhledem k aktuální geopolitické situaci, válce na Ukrajině a zvýšenému napětí v oblasti Baltského moře věnují země severní Evropy, především pobaltské státy a jejich skandinávští sousedé, stále větší pozornost přípravám svých občanů na případnou krizi či válku.
Bývalý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se v nedávném rozhovoru vyjádřil k aktuálnímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, přičemž zdůraznil, že by bylo přijatelné, kdyby Ukrajina dočasně přenechala části svého území Rusku jako součást snahy o ukončení války.
Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.
Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, vyvolal vlnu kontroverze svým prohlášením, že uvalí 100% cla na země BRICS, pokud se pokusí vytvořit novou měnu. Uvedl to server CNN.
Prezident Evropské rady António Costa a šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová dnes ráno dorazili do Kyjeva. Jejich návštěva symbolizuje pevnou podporu Ukrajině ze strany Evropské unie, a to v době, kdy se blíží nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Uvedl to server The Guardian.