Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď pro ně kvůli vysokým velkoobchodním cenám nevýhodné. Upozornil na to Energetický regulační úřad (ERÚ).
Mluvčí úřadu Michal Kebort ČTK řekl, že na ERÚ se jen během září obrátilo 200 až 300 spotřebitelů, kteří měli produkt s fixovanou, respektive garantovanou cenou, který se jim teď jejich dodavatel snaží ukončit. V některých případech dokonce dostávají nabídku pravého opaku fixace, tj. produkty, jejichž cena se přímo odvíjí od burzovních cen, uvedl mluvčí.
Připomněl, že o tom, zda dodavatel energií skutečně garantuje stálou cenu na několik let, nerozhodují reklamní slogany, ale znění smlouvy. Někteří z dodavatelů podle Keborta například podepisovali fixované produkty, které sice slibovaly neměnnou cenu na další rok, šlo však o smlouvy na dobu neurčitou, které mohou kdykoliv vypovědět a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty ukončit. To také udělali, jakmile ceny energií na burze vzrostly a původní nabídka pro ně přestala být výhodná, podotkl mluvčí. Konkrétní názvy společností, které tak postupují, ERÚ neuvedl.
"Spotřebitelé jsou samozřejmě zmatení. Produkt vnímali jako jistotu neměnné ceny na celý další rok, někdy i delší období. Během dvou měsíců od podpisu jim ale dodavatel volá a přesvědčuje je, že musí přejít na jiný ceník. V některých případech dodavatelům takový krok smlouvy skutečně umožňují, není tomu tak ale vždy. Jestliže smlouvy byly uzavírány na dobu určitou a s pevně garantovanou cenou, dodavatel je povinen smluvní ujednání dodržet a nemůže se z něj jednoduše vyvázat," uvedla radní ERÚ Markéta Zemanová.
V některých případech byl podle ERÚ spotřebitelům prodejci jako alternativa nabídnut produkt, kde se ceny počítají podle vzorce, který přímo zohledňuje aktuální cenu elektřiny nebo plynu na burze. Takové nabídky však mohou být nebezpečné právě ve chvíli, kdy ceny na burzách rostou, což se v současnosti děje - zdražení se u tohoto typu produktů promítá prakticky okamžitě do koncové ceny a je jen na spotřebiteli, aby burzovní vývoj neustále sledoval, upozornil úřad. Ukázkovým negativním příkladem jsou podle něj potíže španělských spotřebitelů, kde byly podobné smlouvy velmi rozšířené.
Úřad připomněl, že oznámení o zvýšení ceny či změně smluvních podmínek musí dodavatel spotřebitelům zaslat nejdéle 30 dní před tím, než změny začnou platit. Spotřebitel má pak právo reagovat odstoupením od smlouvy až do desátého dne před avizovanou změnou. Důležité přitom je, že odstoupí-li spotřebitel od smlouvy kvůli zvýšení ceny nebo změně smluvních podmínek v této lhůtě, nesmí mu dodavatel účtovat žádné sankce, i kdyby šlo o smlouvu na dobu určitou.
"Samotné oznámení o zvýšení ceny může být také problematické. Případů, kdy dodavatel spotřebiteli změnu ceny neoznámil vůbec nebo nedostatečně, jsme v září řešili jen několik. Velmi pravděpodobně jich ale bude přibývat. I když oznámení o zvýšení ceny detailně upravuje novela energetického zákona účinná od příštího roku, už nyní platí, že neoznámená změna ceny je změnou neúčinnou. Hra na schovávanou se proto dodavatelům nemusí vyplatit, a to hned dvakrát. Naše kontroly se na nešvary dodavatelů při změnách smluv či cen také zaměří," dodal radní ERÚ Ladislav Havel.
Velkoobchodní ceny elektřiny dál rostou. Elektřina s dodávkou na následující rok se na pražské energetické burze nyní obchoduje za cenu vyšší než 100 eur (asi 2530 korun) za megawatthodinu (MWh). Vyplývá to z dat středoevropské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE). Analytici odhadují, že ceny energií pro české domácnosti porostou v následujících měsících nejen u elektřiny a plynu, ale například také u uhlí. U elektřiny a plynu očekávají nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově až o 20 procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun. Analytici se rovněž shodují v tom, že velkoobchodní ceny elektřiny ženou nahoru hlavně rekordní ceny emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry.
Bez peněz do hospody nelez, říká se. Zavítal snad princ William do hospody v Birminghamu, aniž by měl něco v peněžence? Tohle vysvětlení se nabízí, když zaměstnanci podniku nechtějí prozradit, kdo platil za piva. O překvapivém setkání následníka trůnu s fotbalovými fanoušky informovala britská BBC.
Nic nestojí v cestě začátku další řady českého Survivoru, ale o sestavě soutěžících se stále jen spekuluje. Ti už přitom jsou v Dominikánské republice. Dosud jsme se však dozvídali pouze to, kdo nabídku od televize Nova odmítl.
Světovou kinematografii zasáhla ve čtvrtek smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel slavný americký filmař David Lynch, držitel Oscara za celoživotní přínos kinematografii. K úmrtí došlo jen čtyři dny před jeho 79. narozeninami.
Izrael zatím nerozhodl o příměří s palestinským militantním hnutím Hamás. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua bude o dohodě o zastavení bojů a propuštění rukojmích hlasovat až v pátek, informovala CNN. Původně se počítalo se čtvrtečním termínem hlasování.
Po boku Jaromíra Jágra se vystřídala spousta krásek, ale žádná z nich ho nedostala k oltáři. Zatím se to nepovedlo ani současné partnerce Dominice Branišové, kterou navíc v tomto týdnu potkaly nepříjemné stavy.
Vatikánské archivy fascinují veřejnost svou tajemnou aurou. Spekuluje se o ukrytých důkazech mimozemského života či tajných spisech o Ježíšovi. Ve skutečnosti jde o rozsáhlou sbírku historických dokumentů, přístupnou badatelům za přísných podmínek – většina teorií tak zůstává mýtem a spíše touhou po senzaci.
V pražských Měcholupech padla dlouho odkládaná klapka celovečerního filmu Krtkův Svět režisérky Evy Toulové. Natáčení zdržely zdravotní komplikace herce Bolka Polívky. Toho režisérka obsadila do legendární scény s kolotoči a vzdala tak holt své pedagožce Věře Chytilové.
Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí.
Německo, největší ekonomika Evropy, čelí třetímu po sobě jdoucímu roku recese, což je nejdelší období ekonomické stagnace od druhé světové války. Podle prvních odhadů Spolkového statistického úřadu se ekonomika v roce 2024 snížila o 0,2 %, čímž navázala na pokles o 0,3 % v roce 2023. Tyto údaje mohou být podle SkyNews ještě revidovány, nicméně pokud budou potvrzeny, poukazují na hluboké hospodářské problémy země.
Tragická událost otřásla klidným městečkem Spišská Stará Ves na východě Slovenska, kde ve čtvrtek odpoledne došlo k útoku nožem na místním gymnáziu. Podle dostupných informací, které potvrdily záchranné služby i policie, osmnáctiletý student vtrhl do budovy školy a zaútočil na několik osob. Následkem jeho činu zemřela zástupkyně ředitelky školy a jedna studentka. Další student byl s vážnými zraněními převezen do nemocnice, uvedla agentura TASR.
Prezident Petr Pavel i letos pokračuje v cestách po krajích. V těchto dnech je i s první dámou Evou v Jihočeském kraji, kde přišla na řeč na ožehavé téma důchodů. Hlava státu dnešním seniorům vysvětlila, že schválená reforma na ně nemá žádný dopad.
Plzeň zažila během čtvrtečního dopoledne policejní manévry hned na dvou místech. V budově okresní správy sociálního zabezpečení byla nejprve nahlášena bomba. Později přijali strážci zákona oznámení o muži se zbraní. Nakonec se ukázalo, že ani v jednom případě lidem nic nehrozilo.