Ministerstvo zahraničí řešilo po evakuaci Afghánistánu některé případy českých spolupracovníků

Ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničí, foto: INCORP images
ČTK 23. srpna 2022 14:35
Sdílej:

Po loňské evakuaci řešilo ministerstvo zahraničí několik případů spolupracovníků České republiky nebo tuzemských nevládních organizací a jejich rodinných příslušníků v Afghánistánu. Nešlo o evakuaci ze země jako takovou, ale o relokaci především ze zemí regionu. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí ministerstva Lenka Do.

Česká armáda loni v srpnu po obsazení většiny Afghánistánu Tálibánem za pomoci tří letů vojenských speciálů z Kábulu odvezla 195 lidí. Evakuováni byli diplomaté a zaměstnanci ambasády, vojenští policisté z jednotky KAMBA, kteří střežili ambasadora a velvyslanectví, afghánští spolupracovníci ministerstva zahraničí a armády i další Afghánci napojení na Českou republiku.

Následně Česko podle mluvčí diplomacie například poskytlo azyl rodině spolupracovníka českého Provinčního rekonstrukčního týmu, který byl během převzetí moci Tálibánem evakuován ukrajinským letem do Kyjeva a pobýval tam v uprchlickém táboře.

Na české úřady se průběžně obracejí další Afghánci, ne však ve velkém počtu. "Výrazný podíl na nich mají rodinní příslušníci osob, které již v Česku pobývají. Jejich případy řešíme individuálně," dodala Do.

Podle týdeníku Respekt několika dalším spolupracovníkům české armády nadále hrozí nebezpečí. Informace má o 14 tlumočnících, kteří se s blízkými skrývají na různých místech Afghánistánu. List uvedl, že podle neoficiálních informací z bezpečnostních institucí Česko nezařadilo do evakuačního seznamu ty osoby, které skončily spolupráci s českou armádou před rokem 2015.

Loni Evropská komise rozhodla o akci na pomoc Afgháncům, kteří spolupracovali s Evropskou unií v zemi. Jde například o ženy - aktivistky, novinářky, učitelky, tedy skupiny nejvíce ohrožené restrikcemi Tálibánu.

"Od té doby se podařilo z Afghánistánu dostat stovky Afghánců z výše zmíněných skupin. V této souvislosti se tedy nedá hovořit o jedné operaci, jako spíše o (mnoha) relokacích jednotlivců či skupin. Česko v současnosti spolupracuje s EU na způsobech zapojení se do tohoto procesu," doplnila mluvčí.

Podle Respektu se například Německo zavázalo k přepravení 25.000 Afghánců do své země, Nizozemsko má evakuovat zhruba 3000 Afghánců, Francie a Švédsko 2000.

Stalo se
Zahraničí
Joe Biden

Biden má rakovinu v agresivní formě. Trump mu popřál uzdravení

Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře. 

České celebrity
Ornella Koktová a Agáta Hanychová

Agáta Hanychová mluví o kudle do zad. Některé věci se prostě nedělají

Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát? 

Počasí
Jarní počasí

Vývoj počasí v týdnu. Dnes a v pátek bude podobně, v mezičase má být jinak

Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí. 

Domácí
Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba působí ideálně, odhalil otec nemocné Madlenky

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.