Ministr Jurečka se sejde s odboráři z úřadů práce příští týden

Jednání odborářů z úřadů práce, kteří se chystají 1. května vyhlásit stávkovou pohotovost, a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se uskuteční příští týden. Jednat budou o možných krocích k řešení situace. ČTK to po dnešní pracovní schůzce ministra se zástupci úřadů řekla mluvčí resortu Eva Davidová.

Marian Jurečka

Odbory si stěžují na přetížení úředníků a zmrazení platů, požadují ještě letos navýšení výdělků. O vyhlášení stávkové pohotovosti rozhodly ve čtvrtek. Vyzvaly Jurečku k jednání.

Jurečka ve čtvrtek večer na twitteru uvedl, že stávkovou pohotovost považuje za hraniční nástroj. Napsal, že s odboráři kvůli zmrazení platů úředníků jednal v lednu, kdy jim sdělil svůj další postup. Ministr ČTK už dřív řekl, že navýšení výdělků bude záviset na vývoji rozpočtu, podle výsledků pak bude ve vládě jednat o případném přidání.

Úřady práce čelí v posledních týdnech náporu žadatelů o různé podpory, tvoří se u nich fronty. Vyřizují humanitární dávku pro uprchlíky, solidární příspěvek na ubytování běženců pro české domácnosti, příspěvky na bydlení či mimořádnou pomoc, upravují dávky po zvýšení životního minima.

Ministr uvedl, že úřady dostaly například od 11. dubna přes 25.500 žádostí o solidární příspěvek. Ty se podávají jen elektronicky. On-line dorazilo také téměř 128.800 z celkem 339.400 podaných žádostí o humanitární dávku. "Digitalizace dávek, která byla spuštěna u solidárního příspěvku a humanitární dávky, je cestou, jak se dá ulevit přetíženým úřadům," podotkla mluvčí resortu.

Jurečka sdělil, že si vypětí zaměstnanců úřadů uvědomuje a jejich přetížení se dlouho neřešilo. Podotkl ale, že za první čtvrtletí dostali pracovníci mimořádné odměny. Před týdnem po jednání vlády k jejich výši řekl, že částky jsou "mimo rámec" běžného odměňování.

Odbory rozhodnutí o odměnách chválí, dál ale žádají navýšení platů. "Nejedná se o odměnu, je potřeba jít do platových tarifů. Je nutné minimalizovat propad reálného výdělku," řekl ČTK předák úřednických odborů Pavel Bednář.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula vyjádřil iniciativě podporu, stát si podle něj objednává od úřadů stále více práce a není ochoten za ni platit. Podle Středuly takhle nevypadá sociální smír, který sliboval premiér Petr Fiala (ODS).

S velmi odlišným názorem naopak vystoupil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Když je válka a bezprecedentní situace, vrazí 'loajální' státní úředník své vládě kudlu do zad a jde vydírat stávkovou pohotovostí," poznamenal na twitteru.

"Smím-li doporučit, Mariane, 20 % jich vyhoďte a mezi zbytek rozdělte jejich platy. Platy tak stoupnou a práce bude efektivnější," vzkázal Kalousek. 

Podle takzvané systemizace, která upravuje počet pozic ve státní správě, je od ledna v úřadech práce zhruba 11.660 služebních a 640 pracovních míst. Podle odborů byl průměrný plat na služební místo v úřadu práce ve srovnání s platem na ministerstvech a v ostatních úřadech loni nejnižší. Odboráři uvádějí, že mladí zaměstnanci nastupují za 18.000 či 19.000 korun hrubého.

Předáci odborové konfederace mimořádné navýšení výdělků ve veřejném sektoru požadovali už 12. dubna na tripartitě. Premiér Petr Fiala (ODS) pak uvedl, že kabinet možná opatření ke zmírnění zdražování zváží, k plošným krokům ale přistupovat nechce. Podle předsedy vlády může dobře míněné opatření inflaci ještě posílit a země si nemůže dovolit inflační spirálu roztáčet. Inflace v březnu dosáhla meziročně 12,7 procenta.

Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů kvůli inflaci

25.05.2022 11:07 Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů ve veřejné sféře kvůli inflaci. Předáci požadují…

Ročně pátrá česká policie po zhruba 1500 dětech

25.05.2022 09:56 Každý rok pátrá česká policie přibližně po 1500 dětech, z toho zhruba 20 dětí je v tzv. ohrožení,…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Aktualizováno Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno přes 360 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Zeman nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 16:36 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Vláda chce zítra schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Praze vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

V ČR je zhruba 75 až 80 procent uprchlíků, kteří se zde registrovali,…

24.05.2022 15:16 V České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu…

Související:

Nejnovější