Minsk si z unijních sankcí nic nedělá. Budou prý kontraproduktivní

Bělorusko je připraveno na rovnoprávný dialog s Evropskou unií. Ale sankce, které chystá EU proti Minsku kvůli migrační krizi na hranici s Polskem, jsou "beznadějné a kontraproduktivní". Prohlásil to dnes podle běloruské státní tiskové agentury Belta běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej v telefonickém rozhovoru s místopředsedou Evropské komise a šéfem unijní diplomacie Josephem Borrellem.

EU (Evropská Unie), photo by Christian Lue

Borrell dříve varoval, že Brusel se chystá v pondělí přitvrdit sankce a potrestat všechny aerolinky, cestovní kanceláře a hodnostáře podílející se na přepravě migrantů do Běloruska, odkud se běženci snaží dostat do EU.

Makej podle komuniké ministerstva informoval Borrella o krocích, které Bělorusko podniká s cílem omezit přílivu migrantů z Asie, Afriky a Blízkého východu a poskytnout humanitární pomoci běžencům na hranicích. Ministr "potvrdil zájem o co nejrychlejší vyřešení migrační krize", uvedla Belta.

Borrell na twitteru uvedl, že upozornil běloruského ministra na zoufalou situaci migrantů na hranicích. "Lidské životy musí být chráněny a musí být povolen přístup humanitárních organizací. Nynější situace je nepřijatelná a musí přestat. Lidi nesmí být používáni jako zbraň," zdůraznil podle agentury AFP.

Tisíce migrantů nyní živoří na běloruském území v táborech u hranic s Polskem a Litvou v naději, že se jim podaří dostat se do EU. Polsko, Pobaltí a EU obviňují autoritářský režim Alexandra Lukašenka z odpovědnosti za tuto krizi. A také z toho, že migranty využívá jako zbraň v hybridní válce proti EU v odvetě za sankce, které unie dříve uvalila na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv při potlačování protestů proti režimu a za falšování voleb. Sankce jsou i reakcí na incident s vynuceným přistáním letadla na lince z Atén do Vilniusu v Minsku, kde úřady zadržely opozičního novináře, cestující na palubě stroje.

Minsk veškerou odpovědnost odmítá a obviňuje naopak Západ. Stejně si počíná i nejbližší Lukašenkův spojenec, ruský prezident Vladimir Putin. Ten podle dnešních zpráv ruských médií prohlásil, že Moskva je ochotna pomoci vyřešení migrační krize na polsko-běloruské hranici. Obviňování Ruska, že ke vzniku krize samo přispělo, ovšem odmítl jako "přání přeložit problém z bolavé hlavy na zdravou". Krizi podle Putina zavinili svým počínáním sami Evropané, kteří pro ni vytvořili politické, vojenské a ekonomické předpoklady, a Rusko s tím nemá naprosto nic společného.

"Když slyším prohlášení či obvinění na naši adresu, chci všem říci: starejte se o vlastní problémy, nepřenášejte na druhé své problémy, které si mají vyřešit vaše úřady. Ale jsme připraveni všemožně napomoci k řešení, samozřejmě pokud na nás bude něco záležet," řekl Putin v televizi podle listu Kommersant. Ten připomněl, že polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že za migrační krizí na bělorusko-polských hranicích stojí Rusko. Shodný názor vyjádřila také britská ministryně zahraničí Elizabeth Trussová.

Omikron téměř jistě nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta delta

07.12.2021 22:02 Aktualizováno Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

V Evropě stále přibývá nakažených. Další země zavádí či zvažují povinné…

07.12.2021 21:58 V Evropě stále přibývá nakažených koronavirem, některé země proto dál zpřísňují protiepidemická…

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem…

07.12.2021 21:49 Americký prezident Joe Biden ujistil v dnešním rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina, že…

WHO: Transfuze krevní plazmy uzdravených nezabrání těžkému průběhu covidu

07.12.2021 20:58 Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nákladné a časově náročné transfuze krevní…

Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

07.12.2021 20:42 Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která…

Minsk zakáže dovoz potravin ze zemí, které uvalily na Bělorusko sankce

07.12.2021 18:23 Běloruská vláda se rozhodla zavést od 1. ledna embargo na dovoz potravin ze zemí, které uvalily na…

Von der Leyenová: EU uvalí na Rusko další sankce, pokud napadne Ukrajinu

07.12.2021 17:35 Pokud by Rusko opět napadlo Ukrajinu, je Evropská unie připravena uvalit na něj další sankce.…

Putin a Biden zahájili videokonferenci, řešit se má hlavně Ukrajina

07.12.2021 16:46 Americký prezident Joe Biden dnes prostřednictvím videokonference zahájil jednání s ruským…

Část slovenských škol zavede distanční formu výuky, obchody otevřou pro…

07.12.2021 16:11 Aktualizováno Slovensko prodlouží stávající zákaz vycházení s výjimkami, nyní uzavřené prodejny ale budou moci od…

V EU je shoda na reformě daní. Zlevnit mohou léky nebo ekoprodukty

07.12.2021 16:00 Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než…

Související:

Nejnovější

reklama