Bělorusko je připraveno na rovnoprávný dialog s Evropskou unií. Ale sankce, které chystá EU proti Minsku kvůli migrační krizi na hranici s Polskem, jsou "beznadějné a kontraproduktivní". Prohlásil to dnes podle běloruské státní tiskové agentury Belta běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej v telefonickém rozhovoru s místopředsedou Evropské komise a šéfem unijní diplomacie Josephem Borrellem.
Borrell dříve varoval, že Brusel se chystá v pondělí přitvrdit sankce a potrestat všechny aerolinky, cestovní kanceláře a hodnostáře podílející se na přepravě migrantů do Běloruska, odkud se běženci snaží dostat do EU.
Makej podle komuniké ministerstva informoval Borrella o krocích, které Bělorusko podniká s cílem omezit přílivu migrantů z Asie, Afriky a Blízkého východu a poskytnout humanitární pomoci běžencům na hranicích. Ministr "potvrdil zájem o co nejrychlejší vyřešení migrační krize", uvedla Belta.
Borrell na twitteru uvedl, že upozornil běloruského ministra na zoufalou situaci migrantů na hranicích. "Lidské životy musí být chráněny a musí být povolen přístup humanitárních organizací. Nynější situace je nepřijatelná a musí přestat. Lidi nesmí být používáni jako zbraň," zdůraznil podle agentury AFP.
Tisíce migrantů nyní živoří na běloruském území v táborech u hranic s Polskem a Litvou v naději, že se jim podaří dostat se do EU. Polsko, Pobaltí a EU obviňují autoritářský režim Alexandra Lukašenka z odpovědnosti za tuto krizi. A také z toho, že migranty využívá jako zbraň v hybridní válce proti EU v odvetě za sankce, které unie dříve uvalila na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv při potlačování protestů proti režimu a za falšování voleb. Sankce jsou i reakcí na incident s vynuceným přistáním letadla na lince z Atén do Vilniusu v Minsku, kde úřady zadržely opozičního novináře, cestující na palubě stroje.
Minsk veškerou odpovědnost odmítá a obviňuje naopak Západ. Stejně si počíná i nejbližší Lukašenkův spojenec, ruský prezident Vladimir Putin. Ten podle dnešních zpráv ruských médií prohlásil, že Moskva je ochotna pomoci vyřešení migrační krize na polsko-běloruské hranici. Obviňování Ruska, že ke vzniku krize samo přispělo, ovšem odmítl jako "přání přeložit problém z bolavé hlavy na zdravou". Krizi podle Putina zavinili svým počínáním sami Evropané, kteří pro ni vytvořili politické, vojenské a ekonomické předpoklady, a Rusko s tím nemá naprosto nic společného.
"Když slyším prohlášení či obvinění na naši adresu, chci všem říci: starejte se o vlastní problémy, nepřenášejte na druhé své problémy, které si mají vyřešit vaše úřady. Ale jsme připraveni všemožně napomoci k řešení, samozřejmě pokud na nás bude něco záležet," řekl Putin v televizi podle listu Kommersant. Ten připomněl, že polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že za migrační krizí na bělorusko-polských hranicích stojí Rusko. Shodný názor vyjádřila také britská ministryně zahraničí Elizabeth Trussová.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.