Jen 80 z více než 90 zemí účastnících se mírového summitu o Ukrajině se přihlásilo k závěrečnému prohlášení, v němž společně vyzvaly k tomu, aby základem jakékoliv mírové dohody bylo zachování územní celistvosti napadené země. Státy také vyzvaly Rusko k vrácení deportovaných ukrajinských dětí.
"Věříme, že dosažení míru vyžaduje zapojení a dialog mezi všemi stranami," stojí v závěrečném komuniké, které podpořila velká většina účastníků. Několik důležitých rozvojových zemí se k němu však nepřihlásilo, upozornil web DW. Dokument nepodepsali například zástupci Indie, Saúdské Arábie či Spojených arabských emirátů.
V závěrečném textu se píše, že základem "komplexního, spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině" má být Charta OSN a respektování územní celistvosti a suverenity napadené země. Delegace konkrétně potvrdily všeobecný závazek k respektování územní celistvosti všech států. Deklarace obsahuje také výzvu k výměně všech válečných zajatců a návratu deportovaných ukrajinských dětí do Ruska.
Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba už před zveřejněním prohlášení řekl přítomným novinářům, že text pokládá za vyvážený. "Všechny naše zásadní pozice, na kterých Ukrajina trvala, byly zohledněny," konstatoval podle agentury Reuters.
Kuleba naznačil, že Rusko by mohlo být zapojeno do příštího summitu, avšak zároveň odmítl požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina, který je ochoten jednat o míru jen za předpokladu, že se Kyjev vzdá čtyř okupovaných oblastí a upustí od snahy vstoupit do NATO. "Chápeme, že přijde čas, kdy bude třeba jednat s Ruskem. Ale naše pozice je celkem jasná: Nedovolíme Rusku, aby mluvilo jazykem ultimát, jako to dělá teď," dodal ministr.
Český prezident Petr Pavel ocenil, že drtivá většina zemí vyjádřila podporu základním zásadám mezinárodního práva. "Časem musí nastat fáze, kdy za stůl usednou i zástupci Ruska. Nemůže se tak ale dít za podmínek nepřijatelných pro napadenou zemi, nerespektujících chartu OSN a zejména právo na sebeobranu, suverenitu a teritoriální integritu," napsal na síti X.
Summit se konal v turistickém středisku Bürgenstock v kantonu Nidwalden nedaleko Luzernu ve dnech 15. a 16. června. Podle švýcarské vlády bylo cílem summitu stanovit definici plánu, jak zapojit Kyjev i Moskvu do budoucího mírového procesu. Řešila se například potřeba jaderné a potravinové bezpečnosti, svoboda plavby či humanitární otázky.
Rusko opakovaně deklarovalo, že by se nezúčastnilo ani v případě pozvánky, kterou nicméně nedostalo. Kreml označil konferenci za ztrátu času. Zúčastnit se akce odmítla také Čína. Podle Pekingu nemají jednání smysl, pokud se jich nezúčastní obě strany konfliktu.
Ukrajina čelí agresi přes dva roky. Plnohodnotná invaze ruské armády do sousední země vypukla na přelomu zimy a jara v roce 2022. Ve čtvrtek 24. února ráno zahájila vojska invazi na Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin označil akci za speciální vojenskou operaci a jeho jednotky pronikly za ukrajinsko-ruské hranice, čímž Kreml završil rusko-ukrajinskou krizi datující se do roku 2013.
Herec a moderátor Petr Hradil sdílel šťastnou novinku se svými fanoušky na sociálních sítích – stal se dvojnásobným dědečkem. Na Instagramu ukázal první fotografii své druhé vnučky a těší se z krásných rodinných chvil.
Nové záběry, které mohou pomoci objasnit tragickou středeční leteckou nehodu v americkém Washingtonu, v pátek zveřejnila americká média. Ačkoliv oficiální vyšetřování potrvá měsíce, prezident Donald Trump začíná mít jasno. Vojáci podle jeho slov letěli s helikoptérou moc vysoko.
Jiřina Bohdalová se po náročné operaci štítné žlázy pomalu vrací k činnostem, které jí dělají v životě radost. Už o víkendu jí lidé uvidí v jednom z pražských divadel. Na její návrat se pak jistě těší i spolupracovníci z České televize.
Česko chce omezit pohyb ruských diplomatů či jejich příbuzných v rámci Evropské unie. Nabízí se například vízová povinnost. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského jsou totiž diplomaté a jejich blízcí podezřelí ze sabotážní činnosti pod dohledem ruských tajných služeb.
Pátek měl být dnem, kdy se Agáta Hanychová vyjádří k novým závěrům policejního vyšetřování zářijové potyčky mezi jejím manželem Mirkem Dopitou a bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Hanychová se vyjádřila, jenže nikdo asi nečekal, jakým způsobem to udělá. Naštvanost se alespoň naoko někam vytratila.
Šéf NATO zamíří na Slovensko. Rutte se setká s Ficem, který chce objasnit své výhrady k alianční politice, uvedla agentura TASR.
Česko se v pátek po poledni naposledy rozloučilo s hudebním producentem Petrem Hannigem, který zemřel 21. ledna. Bylo mu čerstvě 79 let, narozeniny měl o den dříve. Hannig, který stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé, měl v závěru života vážné zdravotní problémy.
Agáta Hanychová je přes rok vdaná za Mirka Dopitu, otce svého prvorozeného syna Kryšpína. Kvůli dvěma dcerám udržuje kontakt i s dalšími dvěma bývalými partnery. Expartnerů dcery herečky Veroniky Žilkové je však mnohem více.
Český hokej by možná nedosáhl svého největšího úspěchu, kdyby nebylo Dominika Haška. O slavném brankáři se řeklo a napsalo mnohé, ale přece jen existují věci, o kterých se až tolik neví. Zajímavostí je například to, že po narození nosil jiné příjmení.
Po rekordně teplých dnech přichází prudké ochlazení. O víkendu teploty nevystoupí nad pět stupňů a v noci mohou klesnout až k -7 °C. Meteorologové varují před mlhami i nízkou oblačností, zatímco studená fronta ze západu definitivně ukončí sérii jarního počasí.
O Dominice Gottové jsme sice dlouho neslyšeli, ale v českých médiích se objevila zpráva, která ji, pokud je škodolibá, rozhodně potěší. Vyšlo totiž najevo, že muži, který podal trestní oznámení na jejího manžela Tima Tolkkiho, se rozpadl vztah.
Zatímco Agáta Hanychová slíbila vyjádření k novým závěrům policejního vyšetřování zářijové potyčky mezi svým manželem Mirkem Dopitou a předchozím partnerem Jaromírem Soukupem až v pátek, druhý jmenovaný už pálí ostrými. Známý podnikatel má jasno. Chce podniknout další právní kroky.