Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes uvedl, že Afghánistán nebude moci čerpat ze zdrojů MMF kvůli nejasnostem ohledně uznání tamní vlády poté, co prakticky celou zemi i Kábul ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán. Oznámila to agentura Reuters, podle níž země nemá přístup ani k novým nouzovým rezervám, takzvaným zvláštním právům čerpání (SDR).
"Mezinárodní měnový fond se jako vždy řídí názory mezinárodního společenství," sdělil v prohlášení mluvčí organizace. "V současné době v mezinárodním společenství není dostatečně jasno ohledně uznání vlády v Afghánistánu. V důsledku toho země nemá přístup k SDR nebo jiným zdrojům MMF," poznamenal.
Tálibán nečekaně rychle ovládl Afghánistán a v zemi dnes pokračovala třetím dnem mnohdy chaotická evakuace cizinců i Afghánců z kábulského letiště. Tisíce lidí se tam uchýlily ve snaze opustit zemi. Tálibán opakovaně ujišťuje, že si přeje mír, že se ho není třeba obávat a že chce vytvořit širokou koalici. Dnes se nicméně objevila informace o protitálibánské demonstraci, proti které bojovníci hnutí tvrdě zasáhli a několik lidí zemřelo.
Světová zdravotnická organizace (WHO) mezitím vyzvala světové společenství, aby zabránilo přerušení humanitární pomoci Afghánistánu, a upozornila, že afghánský zdravotnický systém je zranitelný a zůstává terčem útoků. Některé státy, které se podílely na humanitární pomoci, jsou nyní zdrženlivé, podotkla agentura AFP.
Sharon Osbourneová se snaží zjistit, „kam dál“ a jak se vyrovnat se životem bez manžela Ozzyho, který zemřel v červenci ve věku 76 let. Jejich syn Jack Osbourne prozradil, jak rodina své matce pomáhá. Frontman kapely Black Sabbath zemřel ve svém domě jen pár týdnů po svém posledním vystoupení, které zorganizovala právě jeho žena.
Fotbalová hvězda David Beckham veřejně poděkovala své manželce Victorii Beckham za „čtyři krásné děti“. Učinil tak po premiéře nového dokumentárního pořadu na Netflixu, která se odehrála v atmosféře pokračujícího rodinného sporu s jejich nejstarším synem Brooklynem. Na premiéře se sešla celá rodina, s výjimkou Brooklyna a jeho manželky Nicoly Peltz.
Zpěvák Robbie Williams poprvé promluvil o tom, jak odložil vydání svého alba, aby se vyhnul přímému souboji s Taylor Swift v hitparádách. Učinil tak během nejmenšího koncertu své kariéry, který se konal v londýnském klubu Dingwalls s kapacitou 600 lidí a skončil v jednu hodinu ráno. Během dvouhodinové show se zpěvák otevřeně vyjádřil také ke svému sporu s kapelou Oasis, své manželce Aydě a dceři Teddy.
ČEZ se před začátkem topné sezóny rozhodl stanovit nové ceny energií. U plynu nově nabízí dvouletou fixaci za 1 180 Kč/MWh včetně DPH, v případě tříleté fixace zaplatí zákazníci 1 089 Kč/MWh. Lidé mohou využít také zlevněný dvouletý fix Elektřina v akci za 2 561 Kč/MWh. Další zlevnění slibuje společnost v lednu. Uvedla to v tiskové zprávě.
Hvězdy šoubyznysu samozřejmě potřebují dobře vypadat, což si dobře uvědomuje i Tereza Kerndlová. Vyražený zub z nedávné nehody tak musela promptně vyřešit. Nyní poprvé ukázala výsledek návštěv u zubaře.
Velkou pardubickou po třiceti letech vyhrál zahraniční kůň se zahraničním žokejem v sedle. Nejlepší finiš měl v neděli v cílové rovince osmiletý valach Stumptown, jehož vedl žokej Keith Michael Donoghue. Hnědák tak navázal na úspěchy ve velkých dostizích v Punchestownu a Cheltenhamu.
Monika Absolonová se sice s otcem svých dětí rozešla, ale domácnost nesdílí jen se dvěma syny. O to, aby řeč nestála, se stará i čtyřnohý domácí mazlíček. Zpěvačka ale nyní přiznala, že pejsek má vážné zdravotní problémy.
Dvě studené fronty ovlivní počasí v Česku během nového pracovního týdne. Teploty budou každopádně stabilní, denní maxima se budou držet nad 10 stupni. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Světovou kinematografií otřásla velmi smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřela oscarová herečka Diane Keatonová, která se na vrcholu slávy držela několik dekád. Proslavily jí role v Kmotrovi či Annie Hallové.
Zdeněk Troška musel slevit ze svých původních pracovních plánů, které byly poměrně velkolepé, protože ho trápí zdraví. Z nejhoršího už je ale známý režisér evidentně venku. Již o uplynulém víkendu se měl ukázat na veřejnosti.
Baby boom v českém šoubyznyse bude pokračovat i v dalších měsících, o což se postará i pohledná Barbora Mottlová. Fanoušci už nějaký čas vědí, že je v očekávání. Doteď ale nevěděli, zda čeká kluka, anebo holčičku. Blondýnka konečně poskytla odpověď.
Desítky osobností už během třinácti řad prošly populární show StarDance. Zdeněk Pohlreich se zatím v taneční soutěži neobjevil, ačkoliv nabídku podle svých slov dostal. Doma si ale případnou účast nebyl schopen obhájit.