Moldavsko samo bez pomoci Evropy nepřekoná následky pandemie nemoci covid-19, rostoucích cen energií a náporu válečných uprchlíků z Ukrajiny. Vpředvečer berlínské dárcovské konference to dnes v Nadaci Konrada Adenauera prohlásila moldavská premiérka Natalia Gavrilitsaová. Přislíbila, že využití očekávané západní pomoci bude transparentní do posledního centu.
"Vždy jsme chtěli kráčet k demokratickým hodnotám, lidským právům a právnímu státu, protože víme, že to vše je základem prosperity a života ve svobodě," řekla Gavrilitsaová. "Naše cesta za prosperitou, ve kterou jsme věřili, byla brutálně přerušena válkou," uvedla.
Gavrilitsaová v projevu řekla, že do 2,6milionového Moldavska, které patří k nejchudším zemím Evropy, uteklo z Ukrajiny přes 390.000 válečných uprchlíků. Více než čtvrtina z nich v zemi zůstala. "Přes 110.000 lidí zde nalezlo ubytování, takřka polovina z tohoto počtu jsou děti," řekla.
Premiérka řekla, že všem prchajícím dokázalo Moldavsko poskytnout přijatelnou pomoc. "Přes krásné obrázky solidarity ale čelíme tvrdé realitě. Jsme tady mezi přáteli, takže budu upřímná," řekla s tím, že Moldavsko se nikdy s takovou krizí nepotýkalo. Země se vzpamatovává z hospodářských následků pandemie, vysokých cen energií a náporu běženců.
"Vysokým cenám energií čelí i ostatní evropské země, ale v Moldavsku se cena plynu od loňského září zvýšila o 360 procent. Ještě před válkou byla inflace 18 procent. Na 25 procent našich domácností musí vydat čtvrtinu příjmů na energie," řekla Gavrilitsaová. "Více než čtvrtina populace žije v chudobě," uvedla.
Gavrilitsaová zdůraznila, že země potřebuje posílit svou energetickou bezpečnost, neboť je nyní v případě plynu zcela závislá na ruských dodávkách. Země podle ní rovněž potřebuje znamení, že současnou těžkou dobou s potřebnými reformami může projít společně s Evropou. "Potřebujeme vědět, že je světlo na konci tunelu," řekla.
"Dostávám často otázky, co potřebujeme. Odpověď je jednoduchá. Už si nemůžeme dovolit nést náklady krize z našeho rozpočtu. To není nijak překvapivé, když uvážíte náklady Západu na překonání krize," uvedla s tím, že Moldavsko má v Evropě nejnižší hrubý domácí produkt na obyvatele.
"Nikdy více jsme nepotřebovali podporu, abychom se stali součástí svobodného světa," řekla. Gavrilitsaová připomenula, že po druhé světové válce k cestě za prosperitou a svobodou pomohl západní Evropě americký Marshallův plán. "My potřebujeme rychlý, pružný a komplexní mechanismus," řekla premiérka, podle které bez pomoci ve formě grantů se neobejde ani moldavský rozpočet.
V úterý se v Berlíně za podpory Francie a Rumunska koná dárcovská konference, která má Moldavsku pomoci s řešením situace vyvolané náporem běženců. Gavrilitsaová uvedla, že do Berlína přijela se seznamem konkrétních projektů. Dodala, že všechny tyto projekty mají jasná měřítka, aby je západní země mohly vyhodnotit. Přislíbila také, že Moldavsko pomoc vyváží transparentností, kdy bude jasný osud každého utraceného centu.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.