Na některé české weby útočí proruští hackeři, týká se to veřejné správy, Českých drah nebo letišť

Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. NÚKIB to dnes uvedl na svém twitterovém účtu. Úřad na něm také odkázal na své varování před kyberútoky v souvislosti s děním na Ukrajině.

Ilustrační foto

Podle zjištění ČTK se nynější hackerský útok týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť. Nefunguje portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. K útokům se podle zjištění ČTK přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.

Podle NÚKIB šlo o takzvané DDoS útoky. Spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Uživatelé se tak na napadený web nedostanou.

České dráhy od úterý řeší problém s výpadky mobilní aplikace Můj vlak, řekl dnes ráno ČTK mluvčí drah Lukáš Kubát. Nefunguje on-line nákup jízdenek, problémy jsou i s vyhledáváním spojů. Dopravce na odstranění problémů pracuje, řekl Kubát.

Portál veřejné správy portal.gov.cz dopoledne uváděl, že "právě probíhá technologická odstávka za účelem posílení bezpečnosti webu". Vyjádření ministerstva vnitra ČTK zjišťuje.

Karlovarské letiště zaznamenalo útok hackerů v noci na dnešek. "Jde o útok DDoS, to znamená, že se velkým počtem dotazů snaží vyřadit server. Naše stránky jsou ale z České republiky normálně přístupné. Útok řešíme s naším IT technikem," řekla ČTK jednatelka Letiště Karlovy Vary Alice Undus. Podle ní se útok na webové stránky letiště netýká bezpečnosti dopravy. Vzhledem k tomu, že karlovarské letiště neprovozuje žádnou pravidelnou linku, tak i návštěvnost webu je malá. "Sledujeme situaci, ale myslím, že to postupně odezní," dodala Undus.

K útokům se přihlásila hackerská skupina Killnet. Podle ní šlo o desítku napadených webů. Jmenuje například i Komerční banku, která ale žádný takový útok podle zjištění ČTK nezaznamenaly.

NÚKIB na zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků v souvislosti se situací na Ukrajině upozorňoval na konci ledna, poté opětovně na konci února. Nabádal organizace řídící se zákonem o kybernetické bezpečnosti i další tuzemské organizace, především média, k ostražitosti proti nejčastěji používaným technikám útoků a k aktualizaci informačních systémů, aby nedocházelo ke zneužití známých zranitelností. Doporučoval sérii úkonů, které ve varování popsal.

"Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby kyberšpionáže a kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především na strategické instituce veřejné správy, prvky kritické informační infrastruktury, informační systémy základních služeb či média," uvedl tehdy v tiskové zprávě ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Na Ukrajinu na konci února vojensky zaútočilo Rusko. V úterý NÚKIB vydával statistiku kybernetických útoků za březen, bylo jich 14, což je průměr za posledních 12 měsíců. Za březen neevidoval žádný incident, který by byl prokazatelně spojený s válkou na Ukrajině.

Portál veřejné správy má kvůli kyberútoku odstávku

Od úterního večera je cílem kyberútoku portál veřejné správy. Ministerstvo vnitra proto udělalo odstávku webu a posiluje jeho bezpečnost. Na dotaz ČTK to dnes uvedl Adam Rőzler z tiskového odboru ministerstva. Portál občana, který umožňuje například elektronicky zažádat o výměnu řidičského průkazu, funguje podle vnitra normálně.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) dnes uvedl, že na některé české weby zaútočili hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. Podle NÚKIB šlo o takzvané DDoS útoky. Spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Uživatelé se tak na napadený web nedostanou. Podle zjištění ČTK se nynější hackerský útok týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť. K útokům se podle zjištění ČTK přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.

Útok od úterního večera zaznamenal také portál veřejné správy. "Z tohoto důvodu jsme provedli odstávku webu a aktuálně dochází k posílení jeho bezpečnosti. Data uživatelů jsou v bezpečí. Portál občana však normálně funguje a odstávka se ho netýká," napsal ČTK Rőzler z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Portál veřejné správy funguje jako rozcestník, zájemci na něm naleznou informace o službách veřejné správy, návody na řešení životních situací, seznam datových schránek, formuláře, věstníky či odkazy na státní instituce. Na portálu občana mohou lidé získat například výpis z rejstříku trestů, bodového hodnocení řidiče, přes tento web mají přístup také do očkovacího portálu a mohou si požádat o výměnu řidičského průkazu.

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji proti diskriminaci

31.03.2023 18:28 Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v…

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší. Obce jsou…

31.03.2023 17:20 Aktualizováno Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v…

Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci

31.03.2023 17:18 Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s…

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

Související:

Nejnovější