Na obnovu Ukrajiny musíme být připraveni, už teď lze začít, řekl Fiala

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené a začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní. S takovýmto vzkazem dnes vystoupil český premiér Petr Fiala na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu.

Petr Fiala

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí. Na rekonstrukci země bude potřeba okolo 750 miliard dolarů (17,8 bilionu korun), uvedl ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

"Upřímně řečeno, nevím, kdy bude moci plnohodnotná rekonstrukce Ukrajiny začít, ale vím, že musíme být připraveni," řekl Fiala při úvodním plenárním zasedání konference ve švýcarském Luganu. "S opravováním některých poničených měst už můžeme začít, aby se mohli lidé vrátit domů," pokračoval český premiér, který krátký projev přednesl v angličtině.

Fiala vystupoval jako lídr země, která právě převzala předsednictví v Radě Evropské unie a vytyčila si jako jednu z priorit půlročního období spolupráci na obnově Ukrajiny. Ta si zřejmě v nejbližších letech vyžádá stovky miliard dolarů, byť zatím o poválečné situaci nelze mluvit, neboť ruské útoky i po více než čtyřech měsících pokračují.

Předseda vlády ČR slíbil, že Česko bude Ukrajině i nadále dodávat zbraně. Až boje utichnou, měl by se podle něj do rekonstrukce země zapojit "celý civilizovaný svět". Fiala nicméně označil za "zjevné", že velká část obnovy bude na bedrech Evropské unie.

Rozsah výzvy naznačil ukrajinský premiér Denys Šmyhal, když dnes uvedl, že na rekonstrukci jeho vlasti bude potřeba okolo 750 miliard dolarů (17,8 bilionu korun). Se svým ukrajinským protějškem následně odděleně jednal premiér Fiala, podle kterého byla řeč i o konkrétních oblastech, v nichž by se ČR do obnovy mohla zapojit. Šéf české vlády zmínil dopravu, zdravotnictví a jadernou energetiku.

"Pan premiér Šmyhal a další přišli s obrysy nějakého základního půdorysu, na kterém by se to mělo všechno rozvíjet... A teď se budou připravovat pracovní skupiny a bude se už v konkrétních rovinách ta spolupráce připravovat," řekl Fiala českým novinářům.

Evropskou unii dnes na jihu Švýcarska reprezentovala i předsedkyně EK von der Leyenová, která v projevu sdílela vizi modernější a "zelenější" Ukrajiny vybudované po odražení ruské agrese. Závěrečná deklarace, kterou mají účastníci konference v Luganu přijmout v úterý, podle ní přinese "první stavební kameny provázející naši cestu" k této nové Ukrajině. "Tohle jsou základy, se kterými budeme pracovat," uvedla.

Ve svém projevu hovořila mimo jiné o plánu "platformy pro rekonstrukci", která by shromažďovala prostředky od nejrůznějších stran a pomáhala s jejich účinnou distribucí. Podle ní by tento mechanismus pod dohledem komise poskytl investorům jistotu, že jejich peníze nejen jdou na dobrý účel, ale že jsou také efektivně využívány.

Podle informací webu Politico by platformu společně vedly Kyjev a Evropská komise. Významnou roli má také sehrát Evropská investiční banka (EIB), která by se mohla stát hlavním prostředníkem pro finanční transakce. Agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje uvedla, že komise na plánu stále pracuje a že výraznější posun se v této věci čeká až po konci léta.

"Platforma bude otevřená každému, komu záleží na budoucnosti Ukrajiny," řekla von der Leyenová. Zdůrazňovala při tom, že souběžně s poskytováním masivní finanční pomoci očekává od vlády v Kyjevě "ambiciózní" reformy, například v justici. "Skrze platformu pro rekonstrukci bude moci Evropská komise nabídnout svou rozsáhlou expertizu při řízení programů kombinujících reformy a investice," uvedla.

"Výzvy jsou obrovské, o tom není pochyb, ale nejsou nepřekonatelné. Ukrajina se může z této války vydat na cestu k silnějšímu a modernějšímu státu," míní šéfka unijní exekutivy.

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:27 Aktualizováno Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Člena Islámského státu ze skupiny The Beatles v USA odsoudili na doživotí

19.08.2022 20:42 Soud v americké Alexandrii poslal na doživotí do vězení nejznámějšího člena Islámského státu (IS)…

Kvůli suchu, které trvá už dva roky, je na východě Afriky ohroženo hladem…

19.08.2022 20:11 Kvůli mimořádnému suchu, které trvá už dva roky, je na východě Afriky ohroženo hladem 22 milionů…

Putin a Macron spolu hovořili o situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny

19.08.2022 18:19 Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem…

Scholz opět odmítl, že by měl vliv na daňové řízení s hamburskou bankou

19.08.2022 16:41 Aktualizováno Německý kancléř Olaf Scholz opět odmítl, že by jako někdejší starosta Hamburku měl jakýkoli vliv na…

Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině, řekl…

19.08.2022 16:31 Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině a tato zásada by měla být plně…

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 občanů vylákaných podvodníky do Kambodže

19.08.2022 15:52 Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 svých občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny…

Dcera ruského politika z exilu: Diktatura padne, ve vlasti jsem nemohla…

19.08.2022 15:41 Dcera ruského politika, který navrhl poslat odpůrce války proti Ukrajině do Donbasu k odklízení…

Německo asi nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

19.08.2022 14:32 Aktualizováno Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení…

Facebook a Instagram kvůli šíření nebezpečných dezinformací smazaly účty…

19.08.2022 14:10 Sociální sítě Facebook a Instagram kvůli šíření nebezpečných dezinformací smazaly účty skupiny…

Související:

Nejnovější