Na odkladu hlasování o sporné novele pandemického zákona na páteční odpoledne se podle premiéra Petra Fialy (ODS) koalice předem dohodla. Přesně určený termín má umožnit co největšímu počtu poslanců dostavit se. Fiala to řekl novinářům před odletem na evropský summit.
Z Bruselu zpět do ČR odletí už dnes zhruba v 22:30, aby se mohl zúčastnit pátečního projednávání rozpočtu ve Sněmovně, informoval tiskový odbor kabinetu.
Dolní komora o odkladu hlasování rozhodla po mnohahodinovém jednání dnes nad ránem. Předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová a lídr SPD Tomio Okamura označili postup vládní koalice za blamáž, když podle nich neměla 101 poslanců nezbytných pro přehlasování Senátu.
Fiala novinářům řekl, že šlo o součást strategie, jak odblokovat jednání Sněmovny. "Byli jsme domluveni tak, že stanovíme pevnou hodinu hlasování na pátek, tak to také kolegové udělali. Všichni vědí, kdy se bude o zákonu hlasovat," uvedl. Dosažení přítomnosti 101 poslanců není podle premiéra v době, kdy cestují a jsou také nemocní, automatické. V plném obsazení má koalice 108 z 200 poslanců. "Chceme, aby měli možnost být fyzicky na místě, já sám budu dělat vše pro to, abych se stihl vrátit z Bruselu, nejen kvůli hlasování, ale i kvůli tomu, že by premiér měl být přítomen hlasování o rozpočtu," konstatoval před odletem.
Před hlasování o novele Sněmovna dospěla po více než 37 hodinách od úterního zahájení jednání. Debata o předloze zabrala 6,5 hodiny. Mnohem déle pak trvalo schvalování návrhu programu schůze kvůli rozsáhlým obstrukcím SPD, kterými se Okamurovo hnutí snažilo projednání pandemické novely oddálit.
Odročení hlasování o předloze navrhl předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Uvedl, že její projednávání vyvolalo značné věcné, ale i emotivní kontroverze a koalice se shodla na tom, že by "nebylo vhodné hlasovat v brzce ranních hodinách". Výborného návrh na přerušení projednávání pandemické novely do pátku 13:00 a na stanovení stejného času pro hlasování o ní Sněmovna schválila hlasy 97 ze 161 přítomných poslanců, proti jich bylo 64. Dolní komora následně rozhodla hlasováním také o přerušení schůze.
Dohodu o tom, že se hlasování uskuteční mimo noční hodiny, potvrdili ČTK šéfové všech pěti koaličních poslaneckých klubů. Byla podle nich i s hnutím ANO, což ale Schillerová popřela. Koaliční politici tvrdí, že pokud by nebylo předem jasné, že se o pandemické novele nebude hlasovat dnes, dostatečný počet poslanců k přehlasování senátního veta by vládní tábor v jednacím sálu měl.
"Všichni věděli, že jsme od počátku hlásili, že budeme hlasovat v nějaké normální denní hodině. Nenecháme se tu školit SPD, ve kterou noční chvíli podle objemu jejích obstrukcí bude hlasování. Poslanců jsme měli mnohem více než opozice," napsal ČTK šéf klubu ODS Marek Benda. "Na tom, že se nebude meritorně hlasovat v noci, jsme se dohodli i s hnutím ANO. Je opravdu trapné, že to pak vytýkají a dělají z toho mediální hru. My bychom 101 dohromady dali, ale pokud něco řekneme, tak za nás takové slovo platí," doplnil předseda klubu STAN Josef Cogan.
S dohodou byli podle Výborného obeznámeni Schillerová i šéf ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). "Nic proti tomu nenamítali," řekl ČTK. Postup koalice je podle něj plně v souladu s jednacím řádem. "Šlo o předem domluvený postup mezi koalicí a opozicí, aby byl termín hlasování předvídatelný a nemuseli se zde držet přes celou noc třeba poslankyně, které mají malé děti, nebo naopak kolegové v pokročilém věku," sdělil ČTK šéf klubu Pirátů Jakub Michálek. "Dopředu jsme byli domluveni, že dojde-li na toto velmi důležité hlasování v průběhu noci, navrhneme stanovení termínu hlasování na jednání ve dne," potvrdil předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.
Schillerová ČTK napsala, že taková dohoda nebyla. "Koalice nám to oznámila jako hotovou věc," sdělila. Na podstatě věci to podle ní nic nemění. "Koalice by si měla umět zařídit 101 hlasů v momentě, kdy se jde hlasovat pro ně tak důležitá věc. Což nezvládli, neměli lidi. Jediná dohoda byla, že se během noci nebudeme vzájemně překvapovat procedurálními návrhy. A to jsme dodrželi," uvedla šéfka klubu ANO.
Vondráček potvrdil, že koalice o postupu informovala ANO dopředu. "V podstatě žádná dohoda o společném hlasování nebo něco podobného nebyla nutná. A důvod byl skutečně pragmatický. Z různých důvodů nebylo možné zajistit 101 poslanců," sdělil ČTK. "Určitě jsme se ale nedomlouvali, že záležitost nemůžeme podrobit opoziční kritice nebo že bychom se zavázali mlčet. To snad, doufám, ani zástupci koalice netvrdí. To by bylo proti smyslu parlamentní diskuse," dodal bývalý šéf Sněmovny.
Podle tabulky hlasování o odkladu termínu chyběli s omluvou vedle Fialy například ministryně obrany Jana Černochová (ODS), vicepremiér Vít Rakušan (STAN) či lidovec Pavel Bělobrádek. Nehlasovali ani ministři spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) či financí Zbyněk Stanjura (ODS) a školství Petr Gazdík (STAN).
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.