Na pražském summitu společně jednali Fiala, Erdogan a von der Leyenová

Premiér Petr Fiala (ODS) na dnešním pražském summitu Evropského politického společenství (EPC) jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, diskusi byla přítomna také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Recep Tayyip Erdogan, Petr Fiala a Ursula von der Leyenová jednali na summitu v Praze. (6.10.2022)

Hovořili o energetice, dodávkách plynu, migraci či vzájemných vztazích Turecka a Evropské unie, sdělil Fiala prostřednictví úřadu vlády ČTK. Česká republika je v současnosti předsednickou zemí Rady Evropské unie.

Erdogan podle Fialy projevil zájem o pokračování spolupráce s EU v otázce migrace a přislíbil pomoc. "Turecko přestavuje do jisté míry klíč k řešení problémů, ale nejen ve směru, aby zadržovalo migranty. Má i možnosti pomoci v zemích, odkud migrace přichází. Tam je také důležitá spolupráce," uvedl Fiala na národní tiskové konferenci po ukončení summitu EPC. Diskuse s tureckým prezidentem podle Fialy "nebyla o penězích" a je rád, že se vedla.

Při oficiálním jednání pak s von der Leyenovou diskutovali s Erdoganem. "Jednali jsme o vzájemných vztazích EU a Turecka, energetice a dodávkách plynu, migraci, ale samozřejmě také o řešení války na Ukrajině a roli Turecka v tomto procesu," uvedl Fiala.

Na závěrečné tiskové konferenci Fiala oceňoval, že nová platforma EPC umožnila právě taková neformální jednání, jako byla schůzka s Erdoganem. "Bavili jsme se o řadě otázek, které jsou otevřené," řekl. Erdogan podle něj ujistil, že v otázce energií i v dalších oblastech je Turecko připraveno úzce spolupracovat s Evropskou unií a problémy společně s ní řešit.

Fiala na twitteru zveřejnil fotografii z jednání, které obdobně jako on okomentovala i předsedkyně unijní exekutivy. "Spolu s premiérem Fialou jsme měli dobré jednání s prezidentem Erdoganem. Vyměnili jsme si názory na bilaterální vztahy EU a Turecka, ruskou invazi na Ukrajinu, energetiku a migraci," uvedla Von der Leyenová na twitteru.

Sám Erdogan později na tiskové konferenci pouze konstatoval, že absolvoval trilaterální jednání, aniž by specifikoval jeho obsah. Česku i zástupcům dalších zemí zároveň poděkoval za laskavé přijetí, kterého se mu na pražském summitu dostalo.

Turecko, které je už od roku 1999 kandidátem na členství v Evropské unii, hraje pro unii důležitou roli při snaze řešit migrační tlaky z oblasti Blízkého východu. Ankara se také výrazně podílí na snahách o zprostředkování mezi válčícími Kyjevem a Moskvou, spolu s OSN například Turecko uspělo při dojednání dohod umožňujících vývoz ukrajinského obilí z přístavů v Černém moři či pomohlo domluvit některé výměny zajatců.

Na okraj summitu na Pražském hradě také s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem a šéfem summitů evropského bloku Charlesem Michelem.

Macron řekl Erdoganovi, že je nutné bojovat proti obcházení sankcí

Sankce proti Rusku za jeho napadení Ukrajiny jsou důležité a je potřeba bojovat proti jakémukoliv jejich obcházení, řekl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi, uvedla agentura AFP. Macron a Erdogan se setkali na okraj jednání Evropského politického společenství (EPC) na Pražském hradě.

"Zdůraznil (Macron) význam evropských sankčních režimů pro ukončení ruské eskalace a vyzval k boji proti jakékoli strategii obcházení," uvedl Elysejský palác.

Evropská unie dnes přijala osmý balík sankcí proti Rusku, jejichž součástí je i dohoda o zavedení cenového stropu na ropu přepravovanou z Ruska do třetích zemí po moři nebo rozšíření zákazu dovozu ruské oceli, dřeva či cigaret. Členské státy aktuálně vedené českým předsednictvím sankcemi reagují pokračující na ruskou invazi na Ukrajinu, která začala v únoru. Sankce na Rusko uvalily také USA, Británie a další západní země. Turecko, ačkoliv je členským státem NATO, hovoří o "vyváženém přístupu" a k sankcím staví zdrženlivě, turecké banky se například donedávna účastnily v ruském platebním systému Mir.

Macron dnes rovněž vyjádřil své "znepokojení" nad situací v Egejském moři, které je opakovaně dějištěm napětí mezi Řeckem a Tureckem. "Vyzval k obnovení dialogu mezi stranami, aby se zabránilo eskalaci a zachovalo se mezinárodní právo," cituje prohlášení úřadu prezidenta AFP.

Turecko, které je už od roku 1999 kandidátem na členství v Evropské unii, hraje pro unii důležitou roli při snaze řešit migrační tlaky z oblasti Blízkého východu. Ankara se také výrazně podílí na snahách o zprostředkování mezi válčícími Kyjevem a Moskvou, spolu s OSN například Turecko uspělo při dojednání dohod umožňujících vývoz ukrajinského obilí z přístavů v Černém moři či pomohlo domluvit některé výměny zajatců.

Macron přijel do Prahy na jednání EPC, jehož vznik sám inicioval. V Praze se v rámci prvního setkání společenství schází nejvyšší představitelé 44 evropských zemí, pozvány nejsou Rusko a Bělorusko.

Zelenskyj: Čína nereaguje na výzvu, aby se přidala k ukrajinskému mírovému…

21.03.2023 20:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k…

Rusko zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června

21.03.2023 19:08 Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně…

Británie dá Kyjevu náboje z ochuzeného uranu, Rusko v reakci opět vyhrožuje

21.03.2023 18:28 Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu,…

Putin chce nahradit západní firmy v Rusku čínskými podniky

21.03.2023 17:02 Moskva je připravena pomoci čínským podnikům, aby nahradily západní firmy, které opustily Rusko…

Pavel je v Německu, Steinmeier ocenil přátelské vztahy obou zemí

21.03.2023 12:52 Aktualizováno Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým…

Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická…

21.03.2023 12:16 Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími…

Si Ťin-pching pozval Putina, ať letos přijede do Číny, informují agentury

21.03.2023 11:46 Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v…

Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

21.03.2023 09:07 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

Ruská armáda se na Ukrajině snaží o alespoň okrajové zisky

21.03.2023 08:33 Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své…

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku překročil 50.000

20.03.2023 22:20 Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké…

Související:

Nejnovější