Pohřby se v Kyjevě odehrávají denně, nicméně tento byl obzvláště dojemný. Stovky přátel a dalších aktivistů se v sobotu sešly, aby vzdaly hold Romanu Ratušnému, přednímu politickému a ekologickému aktivistovi, jenž nedávno zahynul v bojích poblíž druhého největšího ukrajinského města Charkova. Smrt čtyřiadvacetiletého muže se stala symbolem těžké válečné újmy na společnosti, píše list The Observer.
"Všichni naši nejchytřejší a nejstatečnější lidé umírají. Válka si vybírá obrovskou daň na společnosti," řekla třiadvacetiletá Ivana Saninová už při čtvrtečním vzpomínkovém obřadu na počest Ratušného.
Ten byl jedním ze studentských protestujících, které během první noci prozápadní revoluce na kyjevském náměstí Majdan v roce 2013 zbila brutální pořádková policie Berkut. Rozhodnutí tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče potlačit studentské demonstrace brzy vyvolalo ještě větší protesty a nakonec vedlo k Janukovyčově útěku do Moskvy.
Po Majdanu pracoval Ratušnyj jako investigativní novinář a odhaloval místní korupci. V Kyjevě je však nejvíce znám díky tomu, že v roce 2019 vedl kampaň na ochranu místa zvaného Protasiv Jar, přírodní oblasti v Kyjevě, kterou chtěli zabrat developeři. Právě nedaleko tohoto místa se sešli truchlící už před několika dny.
Ratušného smrt upozorňuje na obrovskou daň, kterou si ruská invaze vybírá na nové nadějné ukrajinské generaci. "Byl hlasem svobodné, nezávislé Ukrajiny. Měl před sebou tak velkou budoucnost," prohlásila Saninová a dodala, že nikoho z jejích přátel nepřekvapilo, když se Ratušnyj rozhodl vstoupit na začátku války do armády.
Když Rusko 24. února napadlo svého souseda, přihlásily se dobrovolně do armády a teritoriální obrany tisíce mladých Ukrajinců, kteří znají jen nezávislou Ukrajinu.
A přestože se zemi daří ruské síly odrážet, zaznamenává nyní rovněž jedny z nejhorších ztrát od začátku konfliktu. Bitva o východ země přitom vstupuje do rozhodující fáze. Předpokládá se, že denně umírá 100 až 200 Ukrajinců, přičemž boje se mění v dlouhodobou opotřebovávací válku, jejíž konec je v nedohlednu.
Mnoho z nich bojuje proti ruské armádě, která se sice zadrhává, ale stále vojensky převyšuje svého protivníky v poměru až 10:1, prakticky bez vojenského výcviku.
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v nedávném rozhovoru pro časopis Economist pronesl, že smrt mladých Ukrajinců je nevyhnutelným důsledkem ruské invaze, přičemž vinil rovněž nedostatek těžkých zbraní na Ukrajině. "Mladí kluci se ocitnou na frontě, kde nikdo nechce, aby byli, a umírají... Svět se o tom musí dozvědět," řekl.
Kyjevská fotografka Valja Poliščuková popsala, že její dny jsou teď "naplněny chozením z pohřbu na pohřeb." "Když jsem se dozvěděla o Romanovi, byla jsem na pohřbu jiného kamaráda," pokrčila rameny, než poklekla před projíždějícím vozem s Ratušného pozůstatky.
Podle jeho přátel je velký kontrast mezi smrtí ukrajinských aktivistů, kteří se proměnili v obránce, a ruskými nájemnými vojáky. "Naše zlatá generace umírá, protože bojuje za myšlenku. V Rusku mnozí bojují za peníze," domnívá se Saninaová.
Rusko naposledy oznámilo oficiální počet mrtvých koncem března, ale nezávislá ruská média si vedou vlastní soupis, který ilustruje skutečnost, že chudší a odlehlejší regiony jsou válkou postiženy v tomto ohledu více. Podle webu Mediazona zemřelo dosud "jen" osm vojáků z Moskvy a 26 z Petrohradu. Nejvíce potvrzených zabitých je z Dagestánu, konkrétně jich je 207, a z Burjatska (164), tedy regionů, kde je kariéra v ozbrojených silách považována za jednu z mála možností, jak uniknout chudobě.
Přední ukrajinský právník a voják Masi Najem se domnívá, že kvůli válce se zatvrdí celá nová ukrajinská generace, a to na následující desetiletí. "Nezemřel jen Roman, ale také část ukrajinské budoucnosti. Zanechá to stopy na jeho kamarádech," řekl sedmatřicetiletý Najem z nemocnice v Dnipru, kde se zotavuje z poranění hlavy, která utrpěl v boji. "Nová ukrajinská generace bude jiná - bude si tuto válku pamatovat do konce života. V příštích desetiletích žádné usmíření s Ruskem nebude," domnívá se.
Ratušnyj se kvůli válce dozajista zatvrdil, měsíc před svou smrtí napsal na twitteru: "Čím víc Rusů teď zabijeme, tím méně Rusů budou muset zabíjet naše děti."
V Kyjevě, kde je protiválečné a protiputinovské umění vidět prakticky na každém rohu, si mladí lidé, kteří se nehlásí na frontu, našli jiné způsoby, jak pomoci armádě. Když vypukly boje, desítky restaurací provozovaných mladými Kyjevany se zaměřily na vaření pro armádu a místní nemocnice. Populární mladí návrháři se rychle přeorientovali z módy na výrobu ukrajinských vojenských uniforem.
"Válka vytvořila nový pocit jednoty a uvědomělosti," míní kyjevský návrhář Anton Belinskyj. Přesto panují obavy, že invaze povede v zemi k demografické katastrofě, jelikož miliony lidí před invazí z Ukrajiny uprchly a tisíce mužů umírají na bojišti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj možná vycítil naléhavost situace, když nedávno promluvil k ukrajinským studentům v Británii, přičemž je vyzval je, aby se vrátili a obnovili zemi. "Budovat budoucnost bez mladé generace je nemožné," řekl.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.
Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.
Když ve čtvrtek zemřel Jiří Bartoška, jeden člověk musel čekat, že se mu ozvou. Marek Eben totiž patří ke karlovarskému filmovému festivalu stejně neodmyslitelně. Populární moderátor prozradil, že Bartošku trápily i další zdravotní potíže, nejen ty, o kterých se dobře vědělo. Zesnulý herec si ale nikdy nestěžoval.
Začíná víkend, který by neměl přinést výraznou změnu počasí v Česku. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ráno hrozí přízemní mrazíky, přes den se oteplí pod hranici dvacítky.
Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný sice nefiguruje v celostátní politice, přesto je poměrně výraznou osobností vládní ODS. Stranu teď čeká nepříjemné rozhodování o pokračování členství Novotného. Ten naznačil, co bude hrát roli.
Opozice útočí na slovenského premiéra Roberta Fica, který byl jediným zástupcem členských zemí Evropské unie na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války. Podle politických soupeřů se Fico dopustil zrady.
Navzdory zoufalé a veřejné prosbě prince Harryho o usmíření se jeho starší bratr princ William rozhodl, že drama stačilo. Mlčení, které zní hlasitěji než slova – to je aktuální postoj následníka trůnu. A palác? Ten mlčí, zatímco rodinná propast se dál prohlubuje.