Na zámku v Lánech se sešli prezident Miloš Zeman a designovaný premiér Petr Fiala (ODS). ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Projednávají spolu otázky jmenování Fialova kabinetu. Mluvit by měli především o sporu ohledně ministra zahraničí. Výsledek jednání Fiala okomentuje společně s dalšími předsedy koaličních stran na podvečerní tiskové konferenci.
Zeman Fialu přijal v Masarykově pracovně lánského zámku. Prezident po návratu z nemocnice musel být kvůli onemocnění covidem-19 v izolaci, všechny návštěvy proto přijímal zpoza plexisklové zábrany. Schůzka s Fialou je první, která se koná bez těchto opatření.
Koalice je s hlavou státu ve sporu kvůli jmenování Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Zeman v pátek potvrdil, že ho do čela české diplomacie jmenovat nechce. Jako důvody svého postoje uvedl nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Lipavského a hlavu státu rozdělují také odlišné názory na vztahy k Rusku nebo k Číně, což ale Zeman v oficiálním vyjádření jako příčinu svého nesouhlasu nezmínil.
Koalice za Lipavským stojí. Její lídři se shodují na tom, že v případě nejmenování Lipavského budou muset podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Ústavní soudci by měli poté vymezit ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů.
Svůj další postup koalice oznámí na tiskové konferenci, která se uskuteční v pražském Hrzánském paláci přibližně v 17:30. Pokud Zeman neustoupí, jsou pravděpodobné dvě další cesty, kterými by mohla koalice postupovat. Buď se Fiala s prezidentem dohodne na ustanovení vlády bez Lipavského a koalice následně podá kompetenční žalobu, nebo se na Ústavní soud obrátí rovnou a vláda do vynesení verdiktu jmenována nebude. V prvním případě by ministerstvo zahraničí dočasně vedl přímo Fiala nebo předseda Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Lipavský by se nejspíš stal prvním náměstkem ministra zahraničí, a Černínský palác by tak de facto řídil.
Jako mediátor sporu mezi prezidentem a koalicí se nabídl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Je podle něj potřeba nalézt řešení, aby "se vlk nažral a koza zůstala celá".
Pokud by z jednání vyplynulo jmenování vlády, stalo by se tak pravděpodobně v pátek. Dočasné vedení by kromě ministerstva zahraničí mělo i zemědělství, jehož řízením by byl pověřen předseda lidovců a kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Koaliční uchazeč o tuto funkci Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) totiž jako jediný nejednal se Zemanem kvůli své koronavirové nákaze. Prezident by ho mohl do čela resortu jmenovat po Novém roce.
Michal Suchánek si v osobním životě zvyká na novou roli. Od srpna je totiž dědečkem, protože jeho dcera Berenika se stala maminkou, což už nějaký čas není žádným tajemstvím. Suchánek však dostal možnost se k rodinné novince vyjádřit až nyní.
Česko v pátek zasáhnou bouřky, které mohou být i velmi silné. Vyplývá to z nového znění výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který nově varuje i před vzestupem hladin některých vodních toků v Praze a na severu Čech.
Štěpán Kozub dostal sám sebe do nepříjemné situace. Parodií legendárního zpěváka Václava Neckáře totiž vzbudil vlnu nevole. Fanoušci člena legendárních Golden Kids vyzvali herce, aby se omluvil. Nevyloučili dokonce ani zapojení právníků.
Aktuální situace kolem Jaromíra Soukupa se samozřejmě týká i Agáty Hanychové, která má s někdejším mediálním magnátem malou dceru Rozárku. Influencerka přiznala, že po útoku na podnikatele musela na policii. Připustila také obavy o milovanou holčičku.
Je sice stále ještě léto, ale Ester Ledecká už intenzivně řeší nadcházející zimní sezónu, pro kterou se rozhodla hned pro několik změn. Jedna se týká vybavení. Olympijská vítězka bude nově spolupracovat s jinou firmou.
Zatímco dnes se ještě očekávají další bouřky, víkendové počasí už přinese změnu. Mělo by být výrazně klidnější, srážek ubyde. Předpověď slibuje i příjemné letní teploty, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Tomáš Řepka má doma co vysvětlovat, protože byl spatřen při líbačce se ženou, kterou rozhodně nebyla jeho manželka Kateřina Kristelová. Podle bývalého profesionálního fotbalisty se však žádné velké drama v jeho domácnosti nekoná.
Lela Vémola dává v těchto dnech všemožně najevo, že podpora ze strany manžela Karlose, s nímž se před časem rozešla, není dostatečná. Jednou takovou demonstrativní akcí je bazar, jehož prostřednictvím se snaží přijít k nějakým penězům.
Velká Británie řeší návrat ztraceného syna. Princ Harry a jeho manželka Meghan se i s dětmi plánují přestěhovat zpátky do Spojeného království, informovala britská BBC. Jejich děti totiž v rodné zemi prince nastoupí po prázdninách do školy.
Exprezident Miloš Zeman připustil, že chvílemi uvažuje o další kandidatuře na post hlavy státu, což mu ústava i po dvou dokončených mandátech umožňuje. Dvaaosmdesátiletý bývalý politik ale zároveň přiznal, že ho limituje pokročilý věk.
Policie nadále pracuje na případu napadení známého podnikatele Jaromíra Soukupa, jenž se v nemocnici musel podrobit nejedné operaci. Podle nejnovějších informací se změnila kvalifikace činu v očích vyšetřovatelů.
Čtvrteční bouřky nebudou v tomto týdnu těmi posledními. Meteorologové dnes aktualizovali dříve vydanou výstrahu, přičemž územně upravili varování před čtvrtečními silnými bouřkami a zkrátili jeho platnost. Nově varují před velmi silnými bouřkami v pátek a v noci na sobotu.