Nájem nebo hypotéka v roce 2022?
Většina Čechů minimálně jednou za život řešila dilema, zda si dlouhodobě pronajmout byt nebo raději investovat do pořízení vlastního bydlení. Obě varianty mají samozřejmě své pro i proti. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší? Kde se aktuálně více vyplatí bydlet v nájmu a kde splácet hypotéku?
Celkově je z dlouhodobého finančního hlediska vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypoteční úvěr. Ve chvíli, kdy úvěr splatíte, se totiž stanete vlastníkem nemovitosti v hodnotě několika milionů korun. Větší svobodu ale zase přináší placení nájmu, kde lze vypovědět nájemní smlouvu a za nedlouho se přestěhovat jinam.
Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou
Zájem o nemovitosti byl v uplynulých letech enormní. Snadná dostupnost hypoték, příznivé úrokové sazby, rostoucí příjmy i úspory domácností… Tyto důvody přiměly řadu Čechů k rozhodnutí pořídit si vlastní bydlení. Vysoká poptávka a současně omezená nabídka volných nemovitostí se promítla do cen bytů, rodinných domů i stavebních pozemků. Podle dat Eurostatu ceny bytů a rodinných domů jen ve třetím čtvrtletí loňského roku meziročně zdražily v průměru o 22 procent.
V současné době zájemců o koupi nemovitosti ubývá. Důvodem je fakt, že hypotéky v letošním roce prudce zdražují a pořízení nemovitosti na hypotéku se stává finančně méně výhodné. Česká národní banka navíc od dubna letošního roku zpřísnila podmínky pro získání hypotečního úvěru. Pořízení vlastního bydlení je pro mnohé Čechy finančně nedostupné a nezbývá jim nic jiného než zůstat v podnájmu. Vzhledem k vysoké inflaci (pozn. v březnu meziročně zrychlila na 12,7 procenta) bude letos ovšem výrazně dražší i nájemní bydlení.
V Praze je výhodnější bydlet v nájmu
Průměrné tržní nájemné třípokojového bytu v Praze o výměře 60 metrů čtverečních se dnes pohybuje okolo 20 tisíc korun měsíčně. Byt o stejné podlahové ploše lze pořídit v průměru za 7,5 milionu korun. „V případě financování nákupu tohoto bytu hypotékou (70 % LTV) byste při splatnosti 30 let a úrokové sazbě 4,39 % měsíčně spláceli 26 259 korun. Z našeho jednoduchého výpočtu vyplývá, že splátka hypotéky je o více než šest tisíc korun vyšší než aktuální výše tržního nájemného,“ popisuje Veronika Hegrová z hyponamíru.cz.
Brno dohání v cenách nemovitostí Prahu
V případě Brna je situace obdobná – splátka hypotéky je nyní vyšší než měsíční nájemné. Na koupi šedesátimetrového bytu v dobrém technickém stavu v Brně si musíte připravit přibližně 6,5 milionu korun. Měsíční splátka hypotéky (70 % LTV) vychází při úrokové sazbě 4,39 % a splatnosti 30 let na více než 22 700 korun. Srovnatelný byt si lze dnes pronajmout za necelých 16 tisíc korun měsíčně.
Splácet hypotéku se vyplatí v Ostravě, kde jsou ceny nemovitostí nižší
V Ostravě jsou oproti Praze a Brnu ceny nemovitostí podstatně nižší. Průměrná cena šedesátimetrového bytu se dvěma pokoji s pohybuje okolo 3 milionů korun. „Při koupi takového bytu na hypotéku (70 % LTV) by byla měsíční splátka 10 504 korun (pozn. splatnost 30 let, úroková sazba 4,39 %). Za pronájem srovnatelného bytu v Ostravě mohou dnes pronajímatelé požadovat až 12 tisíc korun měsíčně. V případě Ostravy je tedy stále výhodnější pořídit si byt a splácet hypotéku než platit nájemné,“ uzavírá Veronika Hegrová z hyponamíru.
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, ale dotknou se i Evropy
22.11.2024 15:31 Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky…
Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit Trumpova cla
20.11.2024 09:59 Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti…
Ministerstvo chce, aby Google prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
19.11.2024 17:22 Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně…
Česká ekonomika meziročně stoupla o 1,3 procenta, vyplývá z odhadů
30.10.2024 10:21 Hrubý domácí produkt Česka stoupl ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,3 procenta a mezičtvrtletně o…