Nakažený Zeman bude při jmenování Fialy premiérem za průhlednou stěnou

Miloš Zeman se setkal s Petrem Fialou.
Miloš Zeman se setkal s Petrem Fialou., foto: Jiří Ovčáček
ČTK 28. listopadu 2021 08:38 | akt. 28. listopadu 2021 10:33
Sdílej:

Prezident Miloš Zeman dnes bude na zámku v Lánech při jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem za průhlednou stěnou, zajištěn bude zvukový kontakt. Všichni přítomní budou mít respirátory třídy FFP3. Na webu Pražského hradu to dnes ráno uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident, u kterého se prokázala nákaza koronavirem, podle mluvčího s opatřeními souhlasil a je ochotný je v zájmu věci podstoupit. Limuzína, ve které seděl Fiala, projela podle zpravodajky ČTK na místě branou areálu po 10:15. Mluvčí ODS Václav Smolka pak ČTK potvrdil, že Fiala je na místě.

"Prezident republiky bude v místnosti od přítomných osob oddělen speciální stěnou, zároveň bude zajištěn vizuální a zvukový kontakt hlavy státu a jmenovaného předsedy vlády. Místnost bude řádně větrána a kompletně dezinfikována, včetně všech předmětů," uvedl mluvčí. Kameramani a fotografové, kteří budou akt zaznamenávat, jsou podle zpravodajky ČTK nyní testování na koronavirus.

Server iROZHLAS.cz v sobotu pozdě večer s odkazem na své zdroje napsal, že dezinfikovat se bude také jmenovací dekret, který už Zeman podepsal. V místnosti bude podle serveru při jmenování také hradní kancléř Vratislav Mynář a protokolář Vladimír Kruliš. Podle prezidentova poradce a epidemiologa Romana Prymuly, který se na přípravě ceremoniálu podílel, budou všichni přítomní testovaní na koronavirus.

Podle Ovčáčka se ústavní akt uskuteční za nejpřísnějších hygienických opatření, které dosud prezidentská kancelář řešila. "Česká republika je v nouzovém stavu. Státní orgány musí i v této době být schopny zajistit plnění úkolů daných Ústavou ČR. Je to v zájmu všech občanů. Je třeba věnovat veškeré úsilí tomu, aby nová vláda co nejdříve konala, rozhodovala a přijímala opatření vedoucí k řešení pandemické a ekonomické krize," uvedl mluvčí. Snaha o co nejrychlejší jmenování předsedy vlády, i přes komplikaci v podobě prezidentovy nákazy, je proto ku prospěchu země, dodal Ovčáček.

Jmenování lídra koalice Spolu novým premiérem se uskuteční sedm týdnů po sněmovních volbách, ve kterých volební uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN získala v dvousetčlenné dolní komoře 108 mandátů. Vlády by se Fiala chtěl s celým kabinetem ujmout nejpozději v polovině prosince.

Zeman měl původně Fialu jmenovat premiérem už v pátek, Hrad ale ceremoniál musel odložit kvůli čtvrtečnímu pozitivnímu testu prezidenta. Zeman se pak musel na dva dny vrátit do Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde byl před tím od 10. října hospitalizován s potížemi způsobenými nespecifikovanou nemocí. Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění. Nemoc covid-19 je podle Zemanových lékařů u prezidenta bezpříznaková, hygienici ale vyžadují dodržení podmínek izolace nakaženého.

Stalo se
Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Ukrajinci neztrácejí čas. Zelenskyj promluvil o dalších jednáních

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

České celebrity
Karlos Vémola

Malá útěcha pro zadrženého Vémolu. Díky lékařům se mu ulevilo

Zadržený zápasník Karlos Vémola se podle nejnovějších informací dočkal jisté úlevy. V úterý se konečně podrobil lékařskému zákroku, který se původně chystal absolvovat v den, kdy jej policie zadržela. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Vlaková doprava na Silvestra a Nový rok: Výrazná omezení i posilové vozy

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

Počasí
Počasí

Počasí se do víkendu neobejde bez výstrah. Hrozí tři nebezpečné jevy

Počasí v Česku se až do prvního lednového víkendu neobejde bez výstrah. Varování meteorologů začne platit během silvestrovského dopoledne. Dnes a v dalších dvou dnech hrozí vydatné sněžení, sněhové jazyky či závěje i silný vítr.