Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná přijde o oko. Útočník byl obviněn

Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu připojený na plicní ventilátor, nemůže mluvit a zřejmě přijde o oko. Útok odsoudily instituce i osobnosti politického a kulturního světa, zatímco část íránských médií útok schvaluje.

Okolí domu podezřelého 24letého Hadiho Matara, který pobodal Salmana Rushdieho (Fairview, New Jersey)

Útočník byl formálně obviněn z pokusu o vraždu a z napadení. Za román Satanské verše vynesl dnes již zesnulý íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní nad Rushdiem rozsudek smrti, protože dílo z roku 1988 podle některých muslimů uráží islám.

Kvůli Chomejního fatvě, kterou nynější íránské vedení odmítlo zrušit, žil Rushdie v ústraní a s ochrankou.

V pátek měl Rushdie ve vzdělávacím centru v americkém městě Chautauqua ve státě New York promluvit na téma azylu, který USA poskytují pronásledovaným umělcům.

Krátce po zahájení projevu na pódium vyskočil čtyřiadvacetiletý Hadi Matar narozený v Kalifornii libanonským rodičům, jenž se nedávno přestěhoval do New Jersey. Pětasedmdesátiletého Rushdieho pobodal na krku a na těle a spisovatel podle svého agenta Andrewa Wylieho zřejmě přijde o oko. Do nemocnice byl Rushdie přepraven vrtulníkem a prodělal několikahodinovou operaci. Má porušeny nervy na paži a také játra. Zůstává připojený na plicní ventilátor; podle lékaře Martina Haskella jsou zranění sice vážná, ale je šance na přežití.

O motivu Matarova činu zatím policie nic nezveřejnila, ale podle prvních informací útočník sympatizoval se šíitským extremismem a íránskými revolučními gardami. Prokuratura Hatara obvinila z pokusu o vraždu a z napadení. Zůstává bez kauce ve vazbě.

Centrum Chautauqua podle stanice CNN odmítlo zavést při pátečním programu základní bezpečnostní opatření, takže na místě nebyl detektor kovů a nekontrovala se zavazadla.

V Íránu, kde jsou Satanské verše zakázané, se tamní tisk hlásící se k tvrdé politické linii vyjádřil k útoku pochvalně. "Tisíckrát bravo.... statečnému a poslušnému člověku, který zaútočil na odpadlíka od víry, zlého Salmana Rushdieho. Ruka muže, který zlomil vaz nepříteli Boha, musí být políbena," napsal list Kajhán. Deník Chorásán píše o "Satanovi na cestě do pekla".

Bílý dům i OSN útok odsoudily a generální tajemník OSN nad ním vyjádřil zděšení s tím, že násilí nesmí být odpovědí na svobodu slova. Britský premiér Boris Johnson sdělil, že je v šoku, že byl Rushdie pobodán ve chvíli, kdy uplatňoval právo na to, co lidé nesmějí přestat bránit. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Rushdie 33 let zosobňoval svobodu a boj proti tmářství a stal se obětí zbabělého útoku nenávisti a barbarství. Australský premiér Anthony Albanese označil útok za znechucující a nesmyslné násilí.

Britský spisovatel Ian McEwan řekl, že útok na jeho "drahého přítele Salmána" je útokem na svobodu myšlení a slova. "To jsou svobody, které podpírají všechna naše práva a svobody. Salman je inspirativní obránce pronásledovaných spisovatelů a novinářů na celém světě," sdělil McEwan.

Rushdie v nedávném rozhovoru s německým magazínem Stern řekl, že je optimista a že nyní prožívá relativně normální život.

Rushdie má od roku 2016 americké občanství a žije v New Yorku. V rozhovoru mluvil o svých obavách o americkou demokracii. Podle něj ji ohrožuje rasismus a nenávist vůči tomu, čeho dosáhl liberalismus. Rushdie tyto hrozby označil za "přípravné stadium fašismu". "Vítězství (bývalého prezidenta Donalda ) Trumpa nad pravdou zde má největší význam. Jeho lidé věří, že jim lžou ostatní, ne on (Trump)," řekl Rushdie.

Na otázku, zda nepociťuje stesk, odpověděl: "Ne nezbytně. Mám rád historii, ale co se mého života týče, dávám přednost tomu, co mám před sebou."

Témata: Salman Rushdie

Putin podepsal zákon, který v Rusku zpřísňuje postihy za zločiny spáchané…

24.09.2022 16:25 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal změny v trestním zákoníku, které zpřísňují postihy za…

V okupovaných částech Ukrajiny pokračují referenda. Výsledky budou neplatné

24.09.2022 13:28 V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny dnes druhým dnem pokračují narychlo…

U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků při potopení lodi

24.09.2022 12:55 U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků z lodi, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy,…

Putin zakázal stažení ruské armády z Chersonu

24.09.2022 11:36 Ruský prezident Vladimir Putin se v posledních týdnech více zapojil do strategického vojenského…

Kvůli počasí zemřelo v Indii za den nejméně 36 lidí

24.09.2022 10:40 Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí. Celkem 12 z nich zabily…

Exhumace masových hrobů v ukrajinském Izjumu skončily. Úřady nalezly těla…

24.09.2022 10:11 Exhumace dosud objevených masových hrobů v ukrajinském městě Izjumu skončily. Ukrajinské úřady v…

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u obcí na východě země

24.09.2022 10:01 Aktualizováno Ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky u deseti obcí na východě země, informoval dnes…

USA podle Číny vysílají ohledně Tchaj-wanu velmi chybný a nebezpečný signál

24.09.2022 08:39 Spojené státy vysílají ohledně Tchaj-wanu "velmi chybné, nebezpečné" signály. Uvedla to dnes čínská…

Bílý dům: USA nevidí důvod, proč upravovat svůj jaderný postoj

23.09.2022 22:10 Spojené státy podle dnešního vyjádření Bílého domu nevidí důvod, proč by měly upravovat svůj…

Rusové utíkající kvůli mobilizaci tráví i 12 hodin na hranicích. Letenky…

23.09.2022 21:41 Aktualizováno Rusové, kteří by mohli být odvedeni do armády, dnes ve velkém odjížděli ze země. Plná letadla…

Související:

Nejnovější