Naprostá většina afghánských domácností trpí nedostatkem jídla

Afghánistán, Kábul
Afghánistán, Kábul, foto: unsplash.com
ČTK 10. září 2021 19:50
Sdílej:

V Afghánistánu by se mohlo do chudoby propadnout do poloviny příštího roku až 97 procent obyvatel, varoval ve své zprávě Rozvojový program OSN (UNDP). Světový potravinový program (WFP) zároveň dnes podle agentury AFP upozornil, že podle jeho zjištění trpí přes 90 procent afghánských domácností nedostatkem jídla.

V Afghánistánu se k dlouhodobému suchu a dopadům pandemie covidu-19 nyní přidaly otřesy vyvolané současnou politickou situací. Po nástupu k moci radikálního hnutí Tálibán byly zahraniční afghánské rezervy zmrazeny, veřejné finance se hroutí a vzrůstá tlak na bankovní systém.

Podle rozvojového programu by propad reálného HDP v Afghánistánu mohl vést k 25procentnímu nárůstu chudoby. Nyní žije pod hranicí chudoby 72 procent obyvatel země a asi 50 procent je závislých na humanitární pomoci.

Zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán Deborah Lyonsová podle stanice Al-Džazíra ve čtvrtek na zasedání Rady bezpečnosti zdůrazňovala, že mezinárodní společenství musí pokračovat ve finanční podpoře Afghánistánu i přes obavy z toho, jaký režim Tálibán nastolí. V opačném případě podle Lyonsové v zemi hrozí "úplný rozvrat hospodářství i společenského řádu".

Zahraniční dárci v čele se Spojenými státy pokrývali přes 75 procent veřejných výdajů afghánské vlády, uvedla AFP. Po jejím svržení radikálním hnutím Tálibán ale administrativa amerického prezidenta Joea Bidena oznámila, že přímá ekonomická pomoc a odblokování zmrazených účtů centrální banky bude záviset na dalších krocích islamistického hnutí. Také Mezinárodní měnový fond zablokoval Tálibánu přístup k asi 440 milionům dolarů nouzových rezerv (9,4 miliardám Kč).

Světový potravinový program pomocí telefonického dotazování zjistil, že zhruba 93 procent afghánských domácností nemá dostatek jídla. Situace byla kritická ještě před nástupem Tálibánu, nyní se ale ještě zhoršila kvůli tomu, že lidé mají potíže dostat se k hotovým penězům a rostou ceny základních potravin.

"Podíl domácností, které se uchylují k extrémním strategiím, aby vykompenzovaly nedostatek, se zdvojnásobil," sdělila Anthea Webbová, která stojí v čele asijské sekce WFP. V některých rodinách podle ní například rodiče nejedí, aby mohli nakrmit své děti.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Eva Burešová

Co si řekly naposledy? Eva Burešová promluvila o rozhovoru se Slováčkovou

Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí ještě neopustilo Česko. Platí výstraha

Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období. 

České celebrity
Anna Slováčková

První pietní místo pro Aničku Slováčkovou (†29). Kde vzniklo a kdo přišel?

Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové. 

Společnost
Analýza
Ilustrační foto

Proč věříme fake news a konspiračním teoriím? Roli hraje nejen strach a nedůvěra

Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.