Národní suverenita by podle Babiše měla být základem a konceptem evropské identity

Národní suverenita by neměla být členstvím v Evropské unii ponižována, měla by být základem a konceptem evropské identity. V předtočeném projevu na konferenci Stěžejní Evropa: Národní suverenita nebo evropská identita při integraci Evropské unie v pražském hotelu Grandium to dnes řekl premiér končící vlády Andrej Babiš (ANO). Varoval před tím, aby se z EU stala "supernárodní federace".

Andrej Babiš

"Členství v Evropské unie by nás nemělo stavět před volbu, ale ve skutečnosti garantovat oboje. Národní suverenita by měla být základem a konceptem evropské identity, pravidel projektu Evropské unie. Měl by být vztah mezi těmito dvěma idejemi," řekl premiér. Aktuálně se to ale podle něj neděje.

Po ratifikaci Lisabonské smlouvy se EU snažila prosazovat koncept evropské identity a existují pokusy učinit rozhodování v bloku více centralizovaným, míní. Evropská komise má podle Babiše tendence zasahovat do záležitostí členských států. Zmínil například příklady Polska a Maďarska.

Země střední a východní Evropy podle premiéra nesouhlasí s myšlenkou "supernárodní federace". Tyto země byly téměř půl století součástí sovětského bloku, proto jsou velmi citlivé na otázky národní suverenity, míní.

Babiš také uvedl, že od mnoha lidí slyší názory, že při referendu o vstupu do EU v roce 2003 neměli žádné pochybnosti o tom, že je správné být součástí bloku. Aktuálně ale s členstvím spokojeni nejsou, vidí jinou organizaci, než kterou chtěli. EU podle nich dále nepropaguje volný pohyb lidí, zboží či nápadů, ale byrokracii a čím dál větší zásahy do každodenního života, poznamenal Babiš. Tihle lidé se cítí podvedeni a znovu by pro vstup do EU nehlasovali, řekl. "Tohle je příběh, který slýchám, ale není to příběh, který bych slýchat chtěl," dodal.

Předseda hnutí ANO poznamenal, že Evropská unie má v některých oblastech dobré výsledky. Je podle něj ale například důležité, aby byla silným a viditelným hráčem na mezinárodním poli v souvislosti s krizemi na Ukrajině, v Sýrii, Libyi nebo Iráku. "Jinak nebude Evropskou unii nikdo brát vážně," řekl.

Jako už dříve, i dnes Babiš kritizoval, že nejsou dobudovány čtyři hlavní svobody, hlavně jednotný vnitřní trh. Také zopakoval, že není správné, že například Bulharsko nebo Rumunsko stále nejsou součástí schengenského prostoru.

Europoslankyně Dita Charanzová (za ANO) zmínila, že Evropa čelila v poslední době různým výzvám: odchodu Británie z bloku, migrační krizi, výzvám eurozóny, teroristickým útokům a nyní koronavirové pandemii. Je podle ní třeba uvažovat nad tím, co je možné dělat lépe. K diskusi je podle ní nutné přizvat i občany.

Na konferenci vystoupí také bývalý belgický premiér a poslanec Evropského parlamentu Guy Verhofstadt, ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) nebo státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

Babiš se dnes připojí k on-line konferenci Bidena se lídry východního…

09.12.2021 11:59 Končící premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes večer připojí k on-line jednání takzvané bukurešťské…

Po pěti měsících budou moci na třetí dávku vakcíny lidé nad 55 let

09.12.2021 11:49 Lidé starší 55 let mohou od 13. prosince dostat už po pěti měsících , třetí dávku očkování proti…

Imunita u lidí, kteří prodělali covid, není proti omikronu moc dobrá

09.12.2021 11:29 Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali covid…

Fiala se nečekaně sešel se Zemanem

09.12.2021 11:20 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se sešel s prezidentem Milošem Zemanem na neformální schůzce.…

Ministerstvo se nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani závěrečné…

09.12.2021 10:47 Ministerstvo školství se nyní s ohledem na covid-19 nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani…

Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu

09.12.2021 10:35 Aktualizováno Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu, zhruba o 5000 méně než před týdnem. Je…

ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové historii

09.12.2021 09:15 Tradiční parlamentní i vládní strana ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové…

Dopravu v celé zemi komplikuje čerstvě napadaný sníh

09.12.2021 08:55 Dopravu v celé zemi komplikuje dnes ráno čerstvě napadaný sníh, někde také námraza. Silnice jsou…

Dvacet z více než 90 špičkových restaurací skončilo. Chyběli zahraniční…

08.12.2021 21:51 Zhruba 20 z 93 špičkových restaurací, které loni získaly ocenění Zlatého lva od nakladatelství…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Aktualizováno Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Související:

Nejnovější

reklama