Návrh na snížení teploty v budovách je správný krok, míní ekolog

Topení v bytě
Topení v bytě, foto: Pixabay
ČTK 11. srpna 2022 17:57
Sdílej:

Návrh na snížení teploty v budovách je správný krok, už pokles teploty o jeden stupeň ušetří šest procent energie na vytápění. ČTK to dnes sdělil Jiří Koželouh z ekologické organizace Hnutí Duha v reakci na návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly méně. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout úspor. Podle Lukáše Hrábka z Greenpeace by však bylo pozdě snižovat teplotu, až když nastane nouze o palivo.

"To, o co vyhláška usiluje - tedy snížení teploty v budovách - je krok správným směrem. Navrhované teploty odpovídají optimální teplotě pro průměrného středoevropana a rozhodně je to zdravější než přetápěné místnosti," uvedl Koželouh, který je energetický expert Hnutí Duha.

"Také úspora by nebyla zanedbatelná, neboť už snížení teploty o jeden stupeň ušetří šest procent energie na vytápění. Otázka je, jak chce ministerstvo průmyslu zajistit dodržování této vyhlášky, neboť teplárny samozřejmě nemohou na dálku ovládat termostaty v bytech. Vyhláška jakoby byla spíš výzvou lidem," uvedl.

Koželouh také uvedl, že MPO by "konečně" mělo představit úsporný tarif, aby lidé věděli, jak jim stát pomůže s účty. "Už nyní je přitom jasné, že nejzranitelnějším domácnostem toto plošné opatření problémy nevyřeší a bude tedy nutná i cílená, ale administrativně jednoduchá podpora," upozornil Koželouh.

Konkrétní podmínky úsporného tarifu by měla vláda představit do konce srpna, hovoří o něm od května. Jako další problém ekolog vidí, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) dosud nespustilo slibovaný program Nová zelená úsporám Light. Ten má lidem přispět na menší úpravy obydlí - třeba na výměnu oken nebo zateplení střechy. "Podle informací ze Státního fondu životního prostředí se spuštění programu NZÚ light předpokládá ještě na podzim tohoto roku," napsala později za MŽP na dotaz ČTK Kateřina Filipová.

"Úvaha, že potřebujeme šetřit plynem a že nejvíce ho ušetříme ve vytápění, je správná," napsal ČTK Lukáš Hrábek z Greenpeace. "Nová vyhláška MPO ale má začít s šetřením až v okamžiku, kdy bude paliva v teplárnách nedostatek a kdy bude na šetření palivem pozdě. Pokud nebude palivo, tak si prostory nevytopíme ani na teploty navrhované ministerstvem," uvedl. Podle ekologa je vyhláška také technicky složitá a v mnohých případech v podstatě nevymahatelná.

"Mnohem lepším řešením by bylo ještě před topnou sezonou změnit pravidla pro rozpočítání vyúčtování za teplo. Současný systém totiž nahrává plýtvání a lidé, kteří topí méně, se skládají na účty těch, kteří své místnosti přetápějí," uvedl Hrábek. "Tato změna je jednoduše proveditelná," upozornil s tím, že spočívá ve změně vyhlášky o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům. "Zde lze nastavit, aby na vytápění do 18 stupňů platili lidé za vytápění poměrným způsobem jako nyní, a vše, co jde nad tuto hranici, by lidé platili stoprocentně. Systém by tak motivoval k šetření, k němuž by docházelo průběžně. Kolik je potřeba paliva na vytopení bytu lze přitom vypočítat z průkazu energetické náročnosti budovy," popsal.

Návrh vyhlášky stanovuje teploty pro jednotlivé druhy budov a místností. Teplota 18 stupňů Celsia má být v obývácích, kuchyních, jídelnách i dětských pokojích. Podle MPO tam nyní bývá kolem 20 stupňů. V koupelnách by měla teplota klesnout z 24 stupňů na 19 stupňů Celsia. V předsíních a chodbách by se orientační teplota 15 stupňů měnit nemusela. Ve školních učebnách má teplota klesnout z 20 na 19 stupňů, v tělocvičnách naopak vzrůst z 15 na 17 stupňů. V nemocničních pokojích má teplota klesnout z 22 na 20 stupňů, v ordinacích z 24 na 20 stupňů Celsia. V čekárnách má být 18 stupňů, na operačních sálech 20 stupňů místo nynějších 25 stupňů. V hotelových pokojích návrh počítá se snížením vytápění o dva stupně na 18 stupňů Celsia, stejně tak na kolejích a ubytovnách.

Vyhláška stanovuje hranici, pod kterou by teplota v místnostech neměla klesnout. Směrem nahoru by teplota tuto hranici měla přesáhnout maximálně o jeden stupeň. Hranice se navyšuje podle toho, kolik mají místnosti venkovních stěn. Nyní nejnižší možnou teplotu v pobytových místnostech stanovuje projekt budovy vycházející z technické normy a výpočtových hodnot stanovených podle tzv. orientační teploty.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Justin Bieber rázně: Tohle přátelství je oficiálně u konce

Kanadský zpěvák Justin Bieber znovu otevřel téma své psychické pohody, když 15. června na svém Instagramu zveřejnil emotivní výměnu textových zpráv s anonymním přítelem, s nímž se následně rozhodl přerušit veškeré kontakty. Zpěvák, který 1. března oslavil 31. narozeniny, v konverzaci přiznal, že trpí nevyřešeným traumatem, je „zlomený“ a má problémy s hněvem.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová opět promluvila o Jaromíru Soukupovi

Česko zažilo dva víkendy s bojovými sporty. V sobotu sledovaly tisíce lidí turnaj organizace Oktagon na fotbalovém stadionu v Edenu, o týden dříve poutal pozornost zápas Jaromíra Soukupa s influencerem Markem "Datlem" Valáškem. Ujít si ho nenechala ani Soukupova ex Agáta Hanychová. 

Zahraničí
Vance Boelter

Trest smrti za útoky na politiky. Střelec z Minnesoty byl poprvé před soudem

Až trest smrti hrozí sedmapadesátiletému Vanci Boelterovi za politicky motivovaný útok na zákonodárce z amerického státu Minnesota a jejich partnery. Boelter dva lidi zastřelil a dva další zranil. Vyšetřovatelé případu se domnívají, že útočník měl na mušce minimálně dva další zákonodárce. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Primář z Domažlic předstoupil před soud. Za vraždu milenky mu hrozí doživotí

K soudu v pondělí dospěl případ primáře domažlické nemocnice, který měl loni v říjnu jednu ženu zavraždit a u druhé se o to pokusit. Kauzu projednává plzeňský krajský soud. Lékař prozradil, že zásadní roli sehrál milostný trojúhelník, kdy zavražděná milenka před smrtí informovala jeho manželku o tom, že s ním má poměr.