Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných rodinných oslav Dne díkůvzdání. Ona a její manžel strávili den v domě nevlastního syna ve Fairfieldu, malebném městečku na pobřeží Long Island Sound v Connecticutu. Po srdečném setkání u svátečního stolu se rozhodli přenocovat v nedalekém hotelu, aby se vyhnuli dlouhé, temné a nebezpečné cestě zpět domů do Brookline v Massachusetts.
Večer už pokročil, když manželé vyrazili na cestu. Bonnie usedla za volant svého relativně nového Subaru Forester SUV, aniž by tušila, že se tento klidný večer promění v nezapomenutelný zážitek. Jakmile se ocitli jen pár minut od domu, náhle něco narazilo do auta.
„Cítila jsem silný úder. Byla tma a vůbec jsem netušila, co se stalo. Byla jsem vyděšená,“ vzpomíná pro CNN Bonnie. Její manžel předpokládal, že šlo o nějaké zvíře. Vystoupili z vozu a zastavila u nich i další řidička, která situaci osvětlila: „To byl jelen,“ řekla jim. „To se tady stává pořád.“
Ačkoliv byla tato událost nepříjemná, manželé měli štěstí. Nikdo nebyl zraněn, auto zůstalo pojízdné a mohli pokračovat v cestě. Bonnie později zjistila, že jejich zážitek nebyl ojedinělý – střety s jeleny jsou běžným a vážným problémem nejen v Connecticutu, ale po celých Spojených státech i v mnoha dalších zemích světa.
Podle statistických údajů z roku 2022 dochází ve Spojených státech každoročně k přibližně 2,1 milionu střetů mezi vozidly a jeleny. Tyto kolize mají dalekosáhlé následky: od ekonomických škod přesahujících 10 miliard dolarů až po lidské tragédie – zranění kolem 59 000 lidí a smrt přibližně 440 osob ročně.
Kip Adams z Národní asociace pro ochranu jelenů dokonce uvádí, že jeleni jsou pro člověka mnohem nebezpečnější než žraloci, aligátoři, medvědi nebo jedovatí hadi dohromady. Ani v Česku ale nejsou střety s vysokou zvěří výjimkou. Policie každoročně eviduje stovky takových kolizí.
Ve Velké Británii například každoročně dochází k přibližně 700 nehodám, při nichž jsou lidé zraněni nebo usmrceni jeleny a další vysokou zvěří. Podobné problémy zaznamenávají i v Kanadě, Japonsku, Austrálii či Německu.
Hlavním důvodem je rostoucí populace jelenů v oblastech, kde se přírodní prostředí střetává s lidskou činností. Suburbanizace, která zasahuje do původních lesů, vytváří pro vysokou zvěř ideální podmínky. Mají zde dostatek potravy, žádné přirozené predátory a lov je často zakázán. Navíc jsou zvířata nejaktivnější za úsvitu a soumraku, tedy v době, kdy je viditelnost pro řidiče nejhorší.
K tomu se přidává sezónní faktor. Nejvyšší riziko kolizí bývá na podzim, zejména v listopadu, kdy probíhá říje a samci intenzivně hledají partnerky. Dalším rizikovým obdobím je jaro, kdy samice chrání svá mláďata a pohybují se více poblíž cest.
Ačkoliv se může zdát, že ke střetům dochází především v odlehlých oblastech, realita je opačná. Nejvyšší hustota vysoké zvěře bývá v příměstských čtvrtích, kde se nachází lesní porosty blízko silnic. Kip Adams upozorňuje, že takové oblasti představují zvláštní výzvu, protože lov zvířat je zde obvykle omezený nebo zcela zakázaný.
Česká policie na svém webu uvádí, že podzimní a zimní měsíce jsou typické vyšší aktivitou divoké zvěře a brzkým stmíváním. To jsou nejzásadnější faktory, které zvyšují riziko střetu vozidla se zvěří. Nejvyšší aktivita a nejčetnější počet srážek je zaznamenám mezi 5 a 7 hodinou ranní a mezi 16 a 21 hodinou večerní – tedy v době dopravních špiček.
Jak riziko takového střetu minimalizovat? Především je podle policie nutné v rizikových úsecích (lesy, pole, louky) snížit rychlost a jet tak, abyste v případě nenadálého pohybu zvířete do vozovky mohli vozidlo včas zastavit a střetu zabránit. "Pokud vidíte jedno zvíře, je vysoká pravděpodobnost, že nebude samo. Pokud vidíte záblesky očí zvěře, vypněte dálková světla, aby se zvěř nepolekala a jeďte pomalu," uvedli policisté.
Doporučují také věnovat zvláštní pozornost úsekům, které jsou osazeny dopravní značkou „Zvěř“. "V případě, že již hrozí bezprostřední srážka, nedoporučujeme provádět prudké vyhýbací manévry, protože hrozí riziko ztráty kontroly nad vozidlem a tím pádem hrozí daleko větší následky - nejen v té materiální podobě," uvedli.
Dnes do Štědrého dne zbývají přesně dva týdny. Agáta Hanychová už nějaký čas ví, že v úterý 24. prosince u sebe bude mít jen jedno ze svých tří dětí. Nebude tomu tak ale po celé svátky na přelomu roku. Hanychová má totiž plány.
V minulosti byla káva spojována se zvýšenými zdravotními riziky. Výzkumy z posledního desetiletí však naznačujeí, že pití kávy může mít pro zdraví pozitivní účinky, uvedl server BBC.
Policie dospěla k nečekaným závěrům v případu pádu ženy a jejích dvou dětí do řeky Dědiny v Českém Meziříčí. Podle kriminalistů je cizinka úmyslně přehodila přes zábradlí do vody a následně za nimi sama skočila. Čelí proto obvinění z pokusu o vraždu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC uvedl, že od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu zahynulo přibližně 43 000 ukrajinských vojáků. Toto číslo představuje výrazný nárůst oproti únoru tohoto roku, kdy Zelenskyj uvedl, že počet padlých byl 31 000. Kromě toho prezident informoval, že bylo evidováno 370 000 zranění, přičemž některá z nich zahrnovala opakovaná zranění stejného vojáka nebo méně závažné případy.
I Praha se v úterý probudila do bílého rána, sněžení pokračuje i v dopoledních hodinách. Podle meteorologů může sněžit i v dalším průběhu dne, celkové srážkové úhrny ale nebudou nijak extrémní. Očekává se maximálně pět centimetrů nového sněhu.
Pokud Anička Slováčková, které celé Česko drží palce v boji s rakovinou, mluvila v poslední době o některém z rodičů, byl to táta Felix Slováček. Nyní se ale její fanoušci dočkali i zmínky o její mamince Dádě Patrasové. Dokonce se dočkali i fotografie.
Oskar Hes (25) se od začátku letošní StarDance etabloval jako jeden z hlavních favoritů na vítězství. Co bude dělat, když soutěž skončí? "Mám už rozjednané tři projekty," prozradil nadšený herec, který se ani po skončení populární taneční show rozhodně nezastaví.
Bílé Vánoce v nížinách jsou letos poměrně nepravděpodobné, vyplývá z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vánoční týden má být spíše teplejší, v nižších polohách se sníh déle neudrží.