Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných rodinných oslav Dne díkůvzdání. Ona a její manžel strávili den v domě nevlastního syna ve Fairfieldu, malebném městečku na pobřeží Long Island Sound v Connecticutu. Po srdečném setkání u svátečního stolu se rozhodli přenocovat v nedalekém hotelu, aby se vyhnuli dlouhé, temné a nebezpečné cestě zpět domů do Brookline v Massachusetts.
Večer už pokročil, když manželé vyrazili na cestu. Bonnie usedla za volant svého relativně nového Subaru Forester SUV, aniž by tušila, že se tento klidný večer promění v nezapomenutelný zážitek. Jakmile se ocitli jen pár minut od domu, náhle něco narazilo do auta.
„Cítila jsem silný úder. Byla tma a vůbec jsem netušila, co se stalo. Byla jsem vyděšená,“ vzpomíná pro CNN Bonnie. Její manžel předpokládal, že šlo o nějaké zvíře. Vystoupili z vozu a zastavila u nich i další řidička, která situaci osvětlila: „To byl jelen,“ řekla jim. „To se tady stává pořád.“
Ačkoliv byla tato událost nepříjemná, manželé měli štěstí. Nikdo nebyl zraněn, auto zůstalo pojízdné a mohli pokračovat v cestě. Bonnie později zjistila, že jejich zážitek nebyl ojedinělý – střety s jeleny jsou běžným a vážným problémem nejen v Connecticutu, ale po celých Spojených státech i v mnoha dalších zemích světa.
Podle statistických údajů z roku 2022 dochází ve Spojených státech každoročně k přibližně 2,1 milionu střetů mezi vozidly a jeleny. Tyto kolize mají dalekosáhlé následky: od ekonomických škod přesahujících 10 miliard dolarů až po lidské tragédie – zranění kolem 59 000 lidí a smrt přibližně 440 osob ročně.
Kip Adams z Národní asociace pro ochranu jelenů dokonce uvádí, že jeleni jsou pro člověka mnohem nebezpečnější než žraloci, aligátoři, medvědi nebo jedovatí hadi dohromady. Ani v Česku ale nejsou střety s vysokou zvěří výjimkou. Policie každoročně eviduje stovky takových kolizí.
Ve Velké Británii například každoročně dochází k přibližně 700 nehodám, při nichž jsou lidé zraněni nebo usmrceni jeleny a další vysokou zvěří. Podobné problémy zaznamenávají i v Kanadě, Japonsku, Austrálii či Německu.
Hlavním důvodem je rostoucí populace jelenů v oblastech, kde se přírodní prostředí střetává s lidskou činností. Suburbanizace, která zasahuje do původních lesů, vytváří pro vysokou zvěř ideální podmínky. Mají zde dostatek potravy, žádné přirozené predátory a lov je často zakázán. Navíc jsou zvířata nejaktivnější za úsvitu a soumraku, tedy v době, kdy je viditelnost pro řidiče nejhorší.
K tomu se přidává sezónní faktor. Nejvyšší riziko kolizí bývá na podzim, zejména v listopadu, kdy probíhá říje a samci intenzivně hledají partnerky. Dalším rizikovým obdobím je jaro, kdy samice chrání svá mláďata a pohybují se více poblíž cest.
Ačkoliv se může zdát, že ke střetům dochází především v odlehlých oblastech, realita je opačná. Nejvyšší hustota vysoké zvěře bývá v příměstských čtvrtích, kde se nachází lesní porosty blízko silnic. Kip Adams upozorňuje, že takové oblasti představují zvláštní výzvu, protože lov zvířat je zde obvykle omezený nebo zcela zakázaný.
Česká policie na svém webu uvádí, že podzimní a zimní měsíce jsou typické vyšší aktivitou divoké zvěře a brzkým stmíváním. To jsou nejzásadnější faktory, které zvyšují riziko střetu vozidla se zvěří. Nejvyšší aktivita a nejčetnější počet srážek je zaznamenám mezi 5 a 7 hodinou ranní a mezi 16 a 21 hodinou večerní – tedy v době dopravních špiček.
Jak riziko takového střetu minimalizovat? Především je podle policie nutné v rizikových úsecích (lesy, pole, louky) snížit rychlost a jet tak, abyste v případě nenadálého pohybu zvířete do vozovky mohli vozidlo včas zastavit a střetu zabránit. "Pokud vidíte jedno zvíře, je vysoká pravděpodobnost, že nebude samo. Pokud vidíte záblesky očí zvěře, vypněte dálková světla, aby se zvěř nepolekala a jeďte pomalu," uvedli policisté.
Doporučují také věnovat zvláštní pozornost úsekům, které jsou osazeny dopravní značkou „Zvěř“. "V případě, že již hrozí bezprostřední srážka, nedoporučujeme provádět prudké vyhýbací manévry, protože hrozí riziko ztráty kontroly nad vozidlem a tím pádem hrozí daleko větší následky - nejen v té materiální podobě," uvedli.
Eva Burešová pokračuje v Let's Dance, slovenské obdobě naší StarDance, i po víkendovém pátém kole, i když se obávala vyřazení. Tvrdila totiž, že už je na maximu. Nakonec se ale vybičovala k dalšímu velkému výkonu.
Svět v neděli oběhla jedna smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřel legendární americký herec Richard Chamberlain, jehož v 60. letech proslavila titulní role v televizním seriálu Dr. Kildare. Moc se přitom nezmiňovala jedna velmi smutná okolnost Chamberlainova odchodu.
V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.
Navzdory tragédii se o víkendu v Česku odehrály všechny zápasy dvou nejvyšších soutěží. V neděli ale atmosféru narušila informace o úmrtí Leandra Limy, brazilského hráče Pardubic, který hostoval v Prostějově. Dnes se objevily první informace o okolnostech jeho nečekaného odchodu.
Jméno Radka Kašpárka patří v březnu k těm hodně skloňovaným. Řešil se především osud jeho vztahu s manželkou Andreou, v průběhu tohoto týdne pak vyšlo najevo, že kuchař končí s jedním z projektů na Nově. A spekuluje se o tom, že okolnosti konce jsou jiné, než se oficiálně uvádí.
Jméno Taťány Kuchařové se v poslední době nejčastěji skloňuje v souvislosti s tím, jak se stále vyrovnává s bývalým manželem Ondřejem Brzobohatým. Co ale víme o jejím aktuálním osobním životě?
Na Slovensku došlo o víkendu k útoku medvěda na člověka s tragickými následky. U Detvy v Banskobystrickém kraji zemřel muž, jenž utrpěl devastující poranění hlavy. Případem se zabývá policie.
Česko v závěru loňského roku zasáhla velice smutná zpráva, když náhle zemřela Helena Zeťová. Bylo jí pouhých 44 let. Rána to byla i pro Terezu Kerndlovou, jejíž vztahy s někdejší kolegyní z Black Milk se začaly opět zlepšovat.
Rusko se potýká s epidemií neznámého onemocnění. V několika regionech byl zaznamenán zatím neidentifikovaný virus, který se u pacientů projevuje přetrvávající horečkou a silným kašlem, při němž někteří lidé kašlou krev. Upozornil na to deník Helsinki Times.
Pro nikoho už nejsou žádným překvapením zprávy o hospitalizacích Jiřího Krampola, který v uplynulých dnech opět skončil v jedné z pražských nemocnic. Tentokrát nebylo ihned jasné, co slavného pacienta trápí. Známý herec a bavič se nyní ozval z nemocničního lůžka a vše ozřejmil.
V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.
Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.