Nejvýše postavenou osobou Afghánistánu bude mulla Achúndzáda

Hajbatulláh Achúndzáda
Hajbatulláh Achúndzáda, foto: Wikimedia Commons
ČTK 1. září 2021 21:10
Sdílej:

Nejvýše postaveným mužem v Afghánistánu bude vůdce radikálního hnutí Tálibán mulla Hajbatulláh Achúndzáda. Prezident a předseda vlády mu budou podřízení. Oznámil to dnes afghánský server TOLOnews.

Tálibán uvádí, že jednání o složení vlády jsou v konečném stadiu a hnutí prý o vládě brzy vydá prohlášení.

"Konzultace o nové vládě jsou téměř u konce. Islámská vláda, již brzo vyhlásíme, se stane pro národ modelem. O účasti velitele (Achúndzády) ve vládě není pochyb," řekl Inamulláh Samanganí z kulturní komise Tálibánu.

Podle TOLOnews bude vláda Tálibánu podobná íránské. Írán má prezidenta a vládní kabinet a také nejvyššího vůdce, který je náboženskou autoritou a držitelem nejvyšší funkce v zemi. Má pravomoc určovat politiku a zamítnout zákony a může zrušit rozhodnutí prezidenta.

Asi šedesátiletý mulla Achúndzáda je nejvyšším představitelem islamistického hnutí Tálibán od května 2016, kdy nahradil Muhammada Mansúra, který zahynul při útoku amerického bezpilotního letounu v Pákistánu. Podle některých zdrojů se zabývá spíše právními a náboženskými otázkami než vojenskými a je oceňován za to, že se mu podařilo sjednotit různé frakce Tálibánu pod společným vedením.

Pentagon připustil budoucí koordinaci své činnosti s Tálibánem

Spojené státy možná budou muset koordinovat s Tálibánem veškeré budoucí protiteroristické údery v Afghánistánu proti tam působícím bojovníkům Islámského státu a dalším organizacím, připustil dnes nejvýše postavený americký generál Mark Milley, který vede sbor náčelníků štábů.

Tálibán je podle Millleyho osobní zkušenosti "bezohledná skupina" a teprve v budoucnu se "ukáže, zda se změní či nikoliv", prohlásil generál na tiskové konferenci.

Pentagon uspořádal tiskovou konferenci dva dny po oficiálním ukončení evakuací z Afghánistánu, kde po překvapivé a bleskové ofenzívě převzalo moc radikální hnutí Tálibán. Američané a jejich spojenci vypravili z kábulského letiště od 13. srpna celkem 778 evakuačních letů, na jejichž palubě bylo 124.334 lidí. Téměř 6000 z nich byli Američané, uvedl Milley.

Ministr obrany Lloyd Austin se k budoucím vztahům s Tálibánem odmítl konkrétně vyjádřit. Evakuace z Kábulu označil jako "historickou operaci, která ukončila poslední misi americké války v Afghánistánu. Nejdelší americká válka dospěla ve svému konci," prohlásil Austin. Americké síly působily v asijské zemi po dvě desetiletí.

Generál Milley spolu s ministrem Austinem obhajovali útok amerického dronu, při němž zemřelo několik civilistů. Podle generála civilisty zabily sekundární výbuchy, což dokazuje, že v zasaženém autě byly výbušniny. "Dodrželi jsme postupy. Byl to oprávněný útok," prohlásil Milley.

Stalo se