Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu, přesto je burcoval a chtěl se ke Kapitolu také sám vydat. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to dnes vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse.
Rovněž uvedla, že byla znechucená, když Meadows při povolebních nepokojích tlumočil Trumpův pohled na násilné chování jeho stoupenců.
Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se v dané době účastnila prakticky všech jeho aktivit. V Bílém domě pracovala v těsné blízkosti Oválné pracovny a 6. ledna pak byla s Trumpem, když se chystal promluvit ke shromáždění svých fanoušků těsně před vypuknutím nepokojů. Její výpověď poskytla nový vhled do dění v Trumpově týmu ve dnech před násilnostmi i během nich.
Jedna z nejvýbušnějších pasáží slyšení s Hutchinsonovou přišla při popisu momentu, kdy Meadows domluvil s Trumpem o pokřiku "pověsit (viceprezidenta) Mikea Pence" provolávaném výtržníky na půdě Kapitolu. Meadows pak údajně řekl právníkovi Bílého domu Patovi Cipollonemu, že Trumpovi jejich jednání nevadí. "Myslí si, že si to (Pence) zaslouží," vzpomínala Hutchinsonová na Meadowsova slova.
Pence se stal před vypuknutím nepokojů terčem Trumpova hněvu kvůli tomu, že nechtěl při schůzi Kongresu k volebním výsledkům plnit prezidentův nezákonný plán odmítnout výsledky z některých států. "Jako poradkyně, která se vždy snaží co nejlépe reprezentovat administrativu... si vzpomínám, že jsem byla frustrovaná, zklamaná," řekla Hutchinsonová o chování prezidenta ze 6. ledna. "Jako Američanka jsem byla znechucená," pokračovala.
Mladá asistentka před dnešním slyšením čtyřikrát vypovídala za zavřenými dveřmi a vyšetřovací komise dnes pouštěla úryvky jejích vyjádření i slova dalších svědků. Důrazem na svědectví Hutchinsonové se panel snažil mimo jiné ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o riziku násilí, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování radikalizovaných stoupenců.
Tento argument dokládá i vyjádření Hutchinsonové týkající se konverzace s Meadowsem ze 2. ledna. Bílý dům tehdy navštívil Trumpův právník a lídr jeho povolební kampaně Rudy Giuliani, který prý Hutchinsonové řekl, že "půjdeme ke Kapitolu". Když o tom poradkyně informovala Meadowse, odpověděl jí údajně: "6. ledna to může dopadnout velmi, velmi špatně".
V těchto dnech se podle ní v Bílém domě mluvilo o hrozbě násilí v souvislosti s volební schůzí Kongresu, z dnešní výpovědi ovšem nebylo zcela jasné, zda se tyto informace dostávaly k Trumpovi. Podle Hutchinsonové nicméně Meadowsův náměstek Tony Ornato dopoledne 6. ledna řekl, že Trumpa informoval o zprávách ohledně zbraní v davu u Bílého domu.
Lidé se nedaleko prezidentského sídla shromáždili na mítink svolaný Trumpem, přičemž Hutchinsonová byla s prezidentem a jeho dospělými dětmi v zákulisí akce. Prezident podle ní řekl, aby na ni byli vpuštěni i ozbrojení lidé, protože "tady nejsou, aby mi ublížili". Trump prý také rozzuřeně požadoval, aby byly z dějiště shromáždění odstraněny detektory kovu a řekl, že je mu jedno, jestli jsou na místě ozbrojení jedinci.
Dav Trumpových příznivců posléze vtrhl do Kapitolu a přerušil schůzi obou komor Kongresu, která nakonec potvrdila vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách. Trump předtím v projevu u Bílého domu opakoval svůj falešný příběh o tom, že jeho porážka byla výsledkem nekalostí a vyzval přítomné k pochodu na Kapitol.
Hlava státu tehdy prohlásila, že se k davu připojí, a podle výpovědi Hutchinsonové to Trump skutečně chtěl udělat. Když ale nasedl do prezidentského vozu, jeho tým tento plán odmítl. Hutchinsonová uvedla, že Trumpova reakce byla "velmi vzteklá". "Jsem sakra prezident, okamžitě mě vezměte ke Kapitolu," uvedl údajně.
Deník The New York Times podotýká, že Meadows ve své nedávno vydané knize napsal, že plány o Trumpově cestě k sídlu Kongresu byly jen hypotetické. Pod přísahou však o tehdejších událostech odmítl vypovídat. Kongresmani také zatím nedokázali získat svědectví právníka Cipolloneho, Hutchinsonová pro ně tak byla velmi cenným svědkem.
V dříve publikovaných vyjádřeních popsala, že nejméně šest republikánských kongresmanů se na Bílý dům po 6. lednu obrátilo s žádostí o abolici pro ně i další zákonodárce, kteří s Trumpem spolupracovali ve věci zneplatnění demokratických voleb. Dnes vyšlo najevo, že podle Hutchinsonové chtěl po Trumpovi ochranu před trestním stíháním také Meadows.
Exprezident Trump sám ještě při slyšení začal na obsah výpovědí reagovat na své sociální síti Truth. Napsal, že Hutchinsonovou v podstatě nezná a ohradil se mimo jiné proti výpovědi o tom, že se po projevu ze 6. ledna snažil v afektu zmocnit řízení prezidentského automobilu a odjet k sídlu Kongresu. V sérii příspěvků pravou ruku svého bývalého personálního šéfa označil za "falešnou" nebo "expertku na kecy".
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.
Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny.