Německo za uplynulý den zaznamenalo přes 296.000 nových případů koronavirové nákazy, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Sedmidenní incidence v zemi ale dosáhla nejvyšší hodnoty od počátku pandemie. Vyplývá to z dnešních údajů zveřejněných Institutem Roberta Kocha (RKI).
Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach předpokládá, že počty nakažených jsou oproti údajům RKI dvojnásobné kvůli nenahlášeným či nezachyceným případům infekce.
V Německu minulý víkend až na roušky formálně skončila téměř veškerá opatření zavedená v boji s koronavirem, regiony ale využily přechodnou dobu, takže do začátku dubna omezení nadále platí. "Pandemie neskončila, o nějakém dni znovuzískání svobody nemůže být ani řeč," řekl Lauterbach na dnešní tiskové konferenci.
Ministr hájil nezbytnost ukončení celoněmeckých karanténních omezení, neboť jejich pokračování nebylo ze zákona možné. O omezeních nyní mohou rozhodovat jednotlivé spolkové země ve svých parlamentech. Opatření však nemohou být plošná, zemské sněmy tak musí vyhlašovat ohniska nákazy.
Lauterbach regiony vyzval, aby možnost vyhlášení ohnisek využily. Vycházet podle něj mají z vytíženosti nemocnic a rozhodovat podle počtu dostupného zdravotnického a pečovatelského personálu. Uvedl, že ohniskem může být i celá spolková země.
Ministr zdravotnictví chce více propagovat čtvrtou dávku vakcíny, která je nyní určena pro starší 70 let a pro lidi s chronickým onemocněním. Lauterbach by chtěl, aby očkovací komise Stiko doporučení pro čtvrtou dávku rozšířila, neboť podle něj tato druhá posilující dávka nad základní očkování imunitu výrazně zlepšuje.
Německý parlament nyní projednává možnost všeobecné očkovací povinnosti. Vakcinace je zatím nařízená jen pro zdravotníky a pečovatele. Podle Lauterbacha problémy s nedostatkem očkovaného personálu nejsou. Hygienické úřady ale prozatím nemohou žádné rozsáhlé kontroly kvůli vytíženosti provádět.
Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100.000 obyvatel, je na hodnotě 1756,4. O den dříve to bylo 1752, před měsícem 1259,5. Podle dat projektu Our World in Data je v Evropské unii v současnosti nejvyšší incidence na Kypru, který vykazuje téměř 3300 případů covidu-19 na 100.000 obyvatel za sedm dní. Na druhém místě je Rakousko (přes 3200), následují Německo a Nizozemsko, které mají podobná čísla (1756 a 1659). Česká republika je s 489 potvrzenými novými případů nákazy na 100.000 obyvatel za sedm dní na 19. místě ze 27 zemí v EU, vůbec nejnižší incidenci, zhruba 80, nyní vykazuje Švédsko.
Koronavirem se v 83milionovém Německu od počátku pandemie nakazilo už bezmála 20 milionů lidí. Po nákaze covidem-19 jich přes 128.000 zemřelo, za posledních 24 hodin německé úřady zaznamenaly 288 úmrtí. Na 15,5 milionu nakažených se uzdravilo.
Šéf RKI Lothar Wieler označil za nepřijatelnou skutečnost, že každý týden zemře s nákazou více než tisícovka lidí, proto vyzval k očkování. "Naše data ukazují, že očkovaní mnohem méně končí v nemocnici a mnohem méně umírají (než neočkovaní)," řekl. Obzvláště viditelné to je podle něj mezi seniory.
Plně očkováno je v Německu 75,9 procenta populace, 58,4 procenta pak má posilující dávku. Mezi staršími 60 let činí základní proočkovanost 88,7 procenta, posilující vakcínu dostalo 78,6 procenta.
Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.