Nejpozději k 15. březnu 2022 musí být zdravotníci, pečovatelé a záchranáři v Německu očkovaní proti nemoci covid-19, případně být z infekce vyléčeni, v opačném případě nebudou moci své profese zastávat. Výjimku mají pouze osoby, které ze zdravotních důvodů vakcinovány být nemohou. Dnes o tom rozhodli poslanci Spolkového sněmu a následně také Spolková rada, která zastupuje německé spolkové země. Německo zároveň připravuje všeobecnou očkovací povinnost, která by podle představ nového kancléře Olafa Scholze měla platit nejpozději od března.
Očkovací povinnost pro vybrané profese získala v parlamentu širokou podporu, ruku pro ni zvedli nejen poslanci vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP), ale také opoziční konzervativní unie CDU/CSU. Unie již před hlasování uvedla, že i přes výhrady návrh podpoří. Z 689 odevzdaných hlasů jich pro povinné očkování zdravotníků bylo 571 a proti 80. Hlasování se zdrželo 38 zákonodárců.
S povinným očkováním nesouhlasili poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), která je označována jako populistická až krajně pravicová. Na počátku pandemie AfD sice žádala rázná opatření, po několika měsících ale názor přehodnotila a nyní je považuje za omezování lidských svobod.
Návrh podobně hladce jako ve Spolkovém sněmu prošel i Spolkovou radou. Již před hlasováním řekl durynský premiér Bodo Ramelow z postkomunistické Levice, že pro úpravu ruku zvedne. Poslanci Levice se dnes přitom ve Spolkovém sněmu hlasování zdrželi. Durynsko je po Sasku koronavirem druhou nejpostiženější spolkovou zemí.
Právní předpis musí ještě podepsat prezident Frank-Walter Steinmeier a poté bude vydán ve spolkovém věstníku, čímž vstoupí v platnost.
Očkovací povinnost je součástí novely protiepidemického zákona, kterým se Německo v boji s pandemií řídí od listopadu, kdy v zemi vypršel celostátní epidemický stav. Tento nouzový režim poskytoval vládě značné pravomoci, nyní má ale hlavní slovo parlament. Ten také bude zřejmě v lednu hlasovat o zavedení všeobecné očkovací povinnosti.
O povinném očkování ve čtvrtek Scholz jednal se zemskými premiéry. Povinnost by mohla platit již od února, v médiích se ale často zmiňuje i 15. březen, kdy bude očkování vyžadováno od zdravotníků. Scholz konkrétní datum na čtvrteční tiskové konferenci nezmínil. "Zákon vstoupí v platnost velmi rychle," odpověděl na dotazy novinářů. Berlínský primátor Michael Müller k tomu uvedl, že na termínu nezáleží. "O povinném očkování se debatuje týdny. Bez jakýchkoli pochybností je rozhodnuto, že bude," řekl Müller. Premiér západoněmeckého Severního Porýní-Westfálska Hendrik Wüst, který grémiu předsedů zemských vlád šéfuje, řekl, že kvůli dramatické epidemické situaci v Německu požaduje co nejrychlejší schválení povinné vakcinace.
Prozatím bude očkování povinné pro zdravotníky, pečovatele, zaměstnance rehabilitačních klinik a také záchranáře. Alternativou k očkování je prodělání infekce, dokladem je pozitivní PCR test. Platnost pozitivního PCR testu jako dokladu o prodělání nemoci začíná 28 dní po zjištění infekce a končí po 180 dnech. Očkování, případně doklad o prodělání nemoci nemusí mít ti, kteří lékařskou zprávou doloží, že ze zdravotních důvodů nemohou být vakcinováni. Noví zaměstnanci se očkováním musí prokázat ještě před nástupem do práce.
Novela rovněž umožňuje spolkovým zemím prodloužit rázná karanténní omezení, která by podle původního znění protiepidemického zákona musela skončit k 15. prosinci, kdy mělo vypršet přechodné období po konci epidemického stavu celostátního významu. To se týká místních zákazů nočního vycházení pro neočkované nebo nucených uzavírek obchodů, restaurací a volnočasových zařízení. Možnost omezení prodloužit požadovalo nejhlasitěji Sasko, které je koronavirem jednou z nejpostiženějších spolkových zemí.
Výše zmíněná přísná opatření mohou být jen prodloužena, pokud je země zavedly ještě před vypršením nouzového režimu. Nově zaváděny zákazy nočního vycházení či cestovní omezení již být nemohou. Vyloučeny jsou i plošné uzavírky obchodů a volnočasových zařízení, takový postup je možný jen v ohniscích epidemie.
Protiepidemický zákon, který byl naposledy upravován v listopadu, má vládě pomoci urychlit očkování. Po proškolení mohou vakcinovat také lékárníci, zvěrolékaři a zubaři. Zájemcům o očkování musí být v takovém případě více než 12 let.
Česko si příští týden odpočine od tropického počasí. Teploty se jen málokdy přehoupnou přes třicítku, uvedl ČHMÚ.cz.
Princezna z Walesu Kate Middleton při své první veřejné návštěvě po delší odmlce otevřeně promluvila o své rekonvalescenci po onkologické léčbě. Během návštěvy nemocnice v Colchesteru 2. července prozradila, že se během své cesty za uzdravením uchýlila i k akupunktuře – technice tradiční čínské medicíny, kterou údajně využívala už dříve, v těhotenství se synem Georgem.
Ben Cristovao (38) rozzářil centrum Karlových Varů nejen svým koncertem, ale i nečekaným nočním výstupem. V rámci akce Mattoni Life Bar odehrál u Vřídla energické vystoupení, které přilákalo tisíce nadšených fanoušků. Letní atmosféra, dobrá nálada a společné vystoupení s Adamem Mišíkem vytvořily na kolonádě nezapomenutelný večer.
Po devíti letech vztahu oznámili Katy Perry a Orlando Bloom definitivní rozchod. Potvrdili tak spekulace, které v posledních měsících vířily sociálními sítěmi i titulními stránkami bulvárních médií. Dvojice, která vychovává čtyřletou dceru Daisy, uvedla, že jejich vztah se v posledních měsících transformoval především na roli společných rodičů.
Když jde o sportovní rivalitu, princ William a princezna Kate se rozhodně nešetří. A jak se zdá, pokud se manželé utkají v tenisu, výsledek bývá jasný: vítězkou je téměř vždy Kate Middleton.
Sharon Osbourne zveřejnila znepokojivou zprávu o zdravotním stavu svého manžela Ozzyho Osbourna v době, kdy se kapela Black Sabbath připravuje na svůj definitivně poslední koncert. Legendární průkopníci metalové hudby naposledy vystoupí dnes na stadionu Villa Park v Birminghamu.
Na červený koberec karlovarského festivalu dorazila skutečná hollywoodská legenda. Osmiletý oscarový herec Michael Douglas vystoupil z tmavého vozu v bílé košili, béžovém saku a černých džínách – a okamžitě zaujal svou přirozeností i energií.
Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.
Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.
Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.
Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.
Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.