Německá vláda zvýší kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu výhled letošní inflace na 6,1 procenta. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na vládní dokument. V lednu Berlín očekával celoroční míru inflace 3,3 procenta. Berlín svou jarní ekonomickou prognózu zveřejní ve středu.
Podle dokumentu, na který odkazuje Reuters, očekává v příštím roce zmírnění tempa růstu spotřebitelských cen na 2,8 procenta.
Míra inflace v Německu v březnu vzrostla na 7,3 procenta a očekává se, že na této úrovni se udrží i v dubnu. Podobná míra inflace byla v Německu podle statistického úřadu Destatis naposledy na podzim v roce 1981.
Ceny se začaly zvyšovat už loni, přispívá k tomu zejména prudký růst cen zemního plynu a ropných produktů. Podle analytiků je na vině částečně rychlý odklon od fosilních paliv a letos také dopady ruské invaze na Ukrajinu.
Pro Němce je růst spotřebitelských cen dramatický, neboť země od roku 2012 nezažila inflaci v celoročním průměru nad dvě procenta. S vysokou mírou inflace se Německo potýkalo krátce po znovusjednocení, v roce 1992 činila pět procent a o rok později 4,5 procenta.
Reuters minulý týden s odkazem na zdroje napsal, že německá vláda se chystá snížit odhad růstu ekonomiky na letošní rok na 2,2 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 3,6 procenta. V příštím roce německá vláda očekává mírné zrychlení hospodářského růstu, a to na 2,5 procenta.
Spotřebitelské výdaje by letos podle zmíněného dokumentu měly vykázat růst o 9,7 procenta, což je o 0,6 procentního bodu více, než vláda předpokládala v lednu. V příštím roce by měly spotřebitelské výdaje růst pomaleji, a to tempem 4,8 procenta, uvádí dokument.
Německá vláda podporuje případné znárodňování energetických firem
Německá vláda schválila právní úpravu, která by umožnila znárodňovat energetické firmy. Opatření má být krajním řešením pro zajištění dodávek v případě nouze. Země závislá na ruských energiích tak reaguje na zhoršení vztahů s Moskvou po ruském napadení Ukrajiny a po zavedení západních sankcí proti Rusku. Podle zdroje agentury Reuters vláda doufá, že parlament novelu schválí v květnu.
Berlín minulý měsíc spustil nouzový plán řízení dodávek plynu. Byl to první krok v třífázovém plánu, který by mohl vyústit v přidělování energie, přičemž prioritu by měly domácnosti a kritická infrastruktura, jako jsou nemocnice.
"Ceny jsou vysoké, nejistota je vysoká a rizika jsou blízko," uvedl ministr hospodářství Robert Habeck. "Musíme být proto připraveni na zhoršení situace," dodal.
Novela by vládě umožnila, aby v případě ohrožení energetické bezpečnosti převzala energetické společnosti do své správy. Podobný krok už Berlín učinil v případě Gazpromu Germania, dceřiné společnosti ruského plynárenského giganta, nad kterým převzal dočasnou kontrolu do konce září.
O možném znárodnění se znovu hovoří i v případě francouzské energetické společnosti EDF, informovala minulý měsíc agentura Bloomberg. Francouzský stát v ní už vlastní 84 procent.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.