Nerudová bude kandidovat na prezidentku, dříve vedla Mendelovu univerzitu

Danuše Nerudová
Danuše Nerudová, foto: Facebook Danuše Nerudová
ČTK 31. května 2022 19:30 | akt. 31. května 2022 19:41
Sdílej:

Ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová dnes oznámila, že se po zvážení všech pro a proti rozhodla kandidovat na prezidentku České republiky. Země podle ní potřebuje hlavu státu, která má schopnosti a energii stát v ekonomicky nelehké době na straně lidí. "Všichni si zasloužíme naději na lepší časy," napsala na twitteru třiačtyřicetiletá Nerudová. Hodlá sbírat 50.000 podpisů občanů potřebných ke kandidatuře.

Česká republika podle ní potřebuje prezidenta, který rozumí současným výzvám. "A já vidím tři hlavní výzvy: vyvedení země z ekonomické krize, dopady klimatické změny a navracení důstojnosti lidem. Chtěla bych být prezidentkou všech, nejen určité části občanů. Chtěla bych být prezidentkou, která vrací lidi stojící na okraji společnosti zpět," řekla Nerudová v aktuálním rozhovoru pro Hospodářské noviny. Dlouhodobě podle svých slov spolupracuje s mladými lidmi a vkládá do něj velké naděje. "Jsou pro mě ztělesněním budoucnosti této země, chtěla bych jako prezidentka být i hlasem mladé generace," dodala.

Prezident je podle Nerudové člověk, který otvírá témata ve veřejném prostoru, může iniciovat diskusi, moderovat politickou scénu a přispívat ke stabilitě společnosti. Současnou hlavu státu Miloše Zemana vnímá jako starého nemocného muže, který je "prezidentem svých spolupracovníků, ale rozhodně není prezidentem 10,5 milionu lidí". Bude si vážit podpory každého demokraticky smýšlejícího občana i strany, chce nicméně vystupovat jako nezávislý kandidát s podporou občanů. Kampaň chce financovat pomocí příspěvků dárců a sponzorů, z vlastních úspor je připravena vynaložit zhruba milion korun, řekla HN.

Hlavu státu budou Češi v přímé volbě vybírat začátkem příštího roku. Jako největší favorité se zmiňují expremiér Andrej Babiš (ANO) a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, kandidaturu ale ještě oficiálně neoznámili. Podpisy nutné pro kandidaturu na prezidenta začal tento měsíc sbírat také odborový předák Josef Středula.

Celkem se chtějí o prezidentskou funkci ucházet zatím dvě desítky lidí, mezi nimi třeba podnikatel Karel Janeček, komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, šéf hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Jakub Olbert nebo teolog a mediální expert Ivo Mareš. Kandidaturu na prezidenta oznámil minulý týden také bývalý rektor Univerzity Karlovy, lékař Tomáš Zima.

Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů, nebo 50.000 občanů. Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března příštího roku, znovu už kandidovat podle ústavy nemůže.

Stalo se
Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Drama u Bieberových: Hailey Justina špatně zvládá

Modelka a podnikatelka Hailey Bieber se na sociálních sítích svěřila s tím, že ji v posledních týdnech trápí zdravotní komplikace, které připisuje nadměrnému stresu. Dle jejích slov se u ní opět projevilo chronické kožní onemocnění – periorální dermatitida – a to v souvislosti s napjatou situací okolo finančních potíží jejího manžela Justina Biebera.

Světové celebrity
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo se na internetu postaral o pořádný rozruch

Pět měsíců před oznámením svého zasnoubení s Georginou Rodriguez vyvolal fotbalista Cristiano Ronaldo rozruch komentářem o svatbě. Legendární hráč, kterému je 40 let, a jeho partnerka, o devět let mladší modelka, jsou zasnoubeni po téměř deseti letech vztahu a po narození dvou dětí.

Počasí
Letní příroda

Počasí příští týden: Ochladí se, tropy budou výjimkou

Příští týden budou tropické teploty spíše výjimkou. Podle ČHMÚ.cz se budou denní maxima většinou pohybovat pod hranicí třiceti stupňů.

Světové celebrity
Jeff Bezos a Lauren Sánchez

Zemřela matka Jeffa Bezose, prohrála boj s demencí

Jacklyn Gise Bezos, matka Jeffa Bezose, zemřela ve věku 78 let ve svém domě v Miami po dlouhém boji s demencí s Lewyho tělísky. O její smrti informoval sám zakladatel Amazonu na Instagramu, kde uvedl, že jeho matka zemřela v kruhu rodiny – dětí, vnoučat a otce. „Vím, že naši lásku v těch posledních chvílích cítila. Měli jsme velké štěstí, že jsme mohli být v jejím životě. Navždy ji budu mít v bezpečí ve svém srdci,“ napsal Bezos.