Neznámý člověk překročil přísně střeženou hranici z Jižní Koreje do KLDR. Oznámila to dnes jihokorejská armáda, která uvedla, že do Severní Koreje vyslala žádost o zajištění bezpečnosti pro tuto osobu. Pchjongjang podle ní zatím nereagoval. Případy zběhnutí z Jižní Koreje do totalitní Severní Koreje jsou vzácné. Agentura AP uvedla, že výjimečné jsou také případy útěku přes demilitarizovanou zónu, která obě země odděluje.
Jihokorejské bezpečnostní složky podezřelou osobu u hranic odhalily v sobotu s pomocí sledovacího zařízení. Vojáci se ji pokusili zadržet, ale nenašli ji, uvedl jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů (JCS). Pomocí sledovacího zařízení pak zjistili, že tento člověk překročil hranici. JCS podle agentury Reuters poznamenal, že nemůže potvrdit, zda tato osoba žije, ale do KLDR vyslal skrze horkou linku žádost o ochranu tohoto člověka.
Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt ukončilo příměří, nikoliv podpis řádné mírové smlouvy. Země rozděluje demilitarizovaná zóna, která je považovaná za nejsilněji ozbrojenou hranici na světě. V pásmu širokém čtyři kilometry a dlouhém 248 kilometrů (a v jeho okolí) leží odhadem na dva miliony min, píše AP. Hranici střeží vojáci, tankové pasti a ploty z ostnatého drátu.
V době vrcholícího soupeření za studené války obě Koreje přes toto území vysílaly agenty a špiony, ale v posledních letech nebyly žádné podobné incidenty zaznamenány, poznamenala AP. Od konce 90. let podle ní přeběhlo do Jižní Koreje asi 34.000 Severokorejců, aby se vyhnuli chudobě nebo politickému útlaku ve vlasti. Naprostá většina z nich však přišla přes Čínu nebo země jihovýchodní Asie.
Útěky Jihokorejců do chudé a autoritářské KLDR jsou velmi vzácné, byť i ty byly v minulosti zaznamenány.
Současné překročení hranice se odehrálo v době, kdy Severní Korea uplatňuje přísná protikoronavirová opatření a na začátku roku 2020 uzavřela své hranice. A to i přesto, že dosud žádnou nákazu koronavirem nepotvrdila, upozornil Reuters.
V roce 2020 se pokusil dostat zpět domů z Jižní Koreje Severokorejec, který měl údajně příznaky onemocnění covid-19 a vůdce KLDR Kim Čong-un následně vyhlásil totální lockdown v příhraničním městě Kesong. V září téhož roku severokorejské ozbrojené složky zastřelily jihokorejského úředníka, kterého podle Pchjongjangu objevily na lodi ve svých teritoriálních vodách. Pchjongjang to zdůvodnil protikoronavirovými opatřeními, které podle AP zahrnují také zastřelení kohokoliv, kdo se pokusí ilegálně překročit hranice. KLDR se podle Reuters později za jeho smrt omluvila.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.