Nová vláda chce data o šíření omikronu, podle nich příští středu rozhodne

Nová vláda chce o případných dalších protiepidemických opatřeních rozhodnout 29. prosince podle aktuálních dat o šíření varianty koronaviru omikron ve Velké Británii. Na tiskové konferenci to dnes řekli premiér Petr Fiala (ODS) a nastupující ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Petr Fiala

Kvůli komunitnímu šíření nakažlivější varianty omikron ostrovní království s 67 miliony obyvatel hlásí rekordní počty nově nakažených, ve čtvrtek jich bylo přes 88.000.

Odborníci, například sdružení v Mezioborové skupině pro epidemické situace (MeSES), kvůli šíření omikronu v Evropě doporučovali prodloužení nouzového stavu, který umožňuje přísnější protiepidemická opatření. Jeho pokračování radil svému nástupci také odcházející ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Válek ještě před svým nástupem do funkce vytvořil Národní institut pro zvládání pandemie s desítkami odborníků vedený vakcinologem Romanem Chlíbkem, podle jehož doporučení chce vydávat rozhodnutí. "S vedením Národního institutu pro zvládání covidu jsme řešili různé situace, které vycházejí z toho, že nevíme, jak se bude vyvíjet omikron," řekl Válek na dotaz ČTK. Podle něj jsou názory různé, chce se s odborníky do té doby ještě scházet.

Epidemiolog Rastislav Maďar, který je členem MeSES a zároveň vede epidemiologickou skupinu Válkova institutu, ČTK napsal, že podle jeho osobního názoru měl být nouzový stav prodloužený.

"Až se zjistí, že omikron je problémem, bude už dost pozdě. Je tak infekční, že svou přítomnost zdvojnásobní každého 2,2 dne a to, co vidíme v reálném čase, nastalo již před deseti až 14 dny," varoval Maďar.

Kvůli variantě omikron je podle Válka nezbytně nutné urychlit přeočkování třetími dávkami vakcíny proti covidu-19. Zatím ale není rozhodnutý, jestli nastavený systém ponechá tak, jak ho ve středu publikovalo ministerstvo zdravotnictví. Ode dneška mají podle něj možnost nechat se přeočkovat po pěti měsících od druhé dávky lidé nad 45 let, od 5. ledna nad 35 let a od 19. ledna všichni dospělí. "Podle kapacit a možností buď budeme pokračovat ve schématu podle věkových kategorií nebo otevřeme přeočkování pro všechny," uvedl Válek.

MeSES vedená epidemiologem Petrem Smejkalem ve svém stanovisku také maximální urychlení podávání třetích dávek doporučovala. Radila také testovat dvakrát týdně ve školách i firmách, a to i očkované. Lidé by měli mít také před svátky možnost získat zdarma kvalitní antigenní testy. Potřeba je podle nich také spustit informační kampaň, která bude lidem vysvětlovat nutnost dodržovat levná opatření, jako je nošení respirátorů.

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 12:27 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Volby by se od roku 2026 mohly konat pouze v pátek

26.05.2022 18:10 Volby by se od roku 2026 mohly podle návrhu ministerstva vnitra konat pouze v pátek. V případě…

Pro uprchlíky by měly být letos letní kempy, navrhují experti

26.05.2022 15:38 Ministerstvo školství by podle neziskové organizace EDUin mělo letos podpořit konání letních…

Související:

Nejnovější