Noví poslanci už předložili více než desítku návrhů zákonů

Poslanci už stihli v novém volebním období předložit více než deset návrhů zákonů. Nejvíce se na tom podíleli poslanci opozičního hnutí SPD. Jde hlavně o návrhy, které Sněmovna nestihla projednat před volbami a nestihla je schválit. Hnutí SPD například navrhuje opět zakázat zahalování obličeje nebo jeho části na veřejnosti nebo zmrazit platy politiků na nynější úrovni až do roku 2025.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Jako sněmovní tisk s číslem jedna obdrželi poslanci návrh poslanců ANO v čele s bývalým předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem na vydání zákona o lobbingu. Další dvě novely zákonů předložilo Sněmovně zastupitelstvo Pardubického kraje a tři návrhy dorazily ze Senátu.

Závěrečné schvalování pravidel lobbingu Sněmovna nedokončila letos na konci července. Cílem návrhu zákona je podle jeho zastánců učinit lobbování více průhledné. Zákon má zavést systém zveřejňování styků lobbovaných a lobbistů, který má občanům usnadnit zjišťování potřebných informací. Návrh však v diskusi zpochybňovali zástupci SPD a tehdy opoziční ODS. Marek Benda (ODS) v červenci na plénu mimo jiné řekl, že přijetí navrhovaných pravidel ničemu nepomůže. Předseda klubu SPD Radim Fiala označil návrh za nedostatečný, když podle něho nezahrnuje úředníky a politiky, kteří mají na starosti různé dotační programy.

Poslanci SPD předložili kromě jiného tři daňové návrhy. První z nich má zvýšit daňové slevy poplatníků, druhý zvyšuje daňové zvýhodnění na vyživované děti a třetí má zdanit dividendy vyplácené do zahraniční mateřským společnostem. Předložili také novelu ústavy, která má umožnit zavedení přímé volby starostů a hejtmanů i jejich odvolatelnost.

Hnutí SPD opět předložilo v upravené podobě návrh, který zpřísňuje podmínky pro výplatu dávek v hmotné nouzi, jehož schvalování před volbami znemožnily rozsáhlé kritické projevy pirátských poslanců. Návrh není zcela totožný, ale je do něj zapracovaný tehdejší komplexní pozměňovací návrh. SPD také opět navrhuje zvýšit příspěvky na péči podle zákona o sociálních službách.

Pardubický kraj předložil poslancům dva návrhy, které jeho zastupitelstvo schválilo již v září. Chce odložit účinnost nového stavebního zákona o jeden rok. V novele zákona o rozpočtovém určení daní navrhují do výčtu sdílených daní, z nichž kraje dostávají peníze, zařadit i silniční daň a spotřební daň z pohonných hmot.

Ze Senátu přišla například novela zákona o státních svátcích, která má označit 26. červen jako nový významný den, a to Den odchodu okupačních vojsk jako připomínku odchodu sovětské armády z tehdejšího Československa v roce 1991. Také nově označuje 27. květen, kdy byl v roce 1942 v Praze spáchán atentát na nacistického pohlavára Reinharda Heydricha, za Den národního vzdoru. Další senátní předlohou je novela trestního zákoníku. Tato předloha má mimo jiné zaručit beztrestnost obránci, který by reagoval ze strachu, zmatku nebo jiného omluvitelného pohnutí mysli, který by byl způsoben útočníkem. Třetí senátní předlohou je změna volebního zákona, která má umožnit korespondenční volbu.

Všechny předlohy dostane k vyjádření vláda. Bez ohledu na její stanovisko se pak jimi budou moci poslanci zabývat na schůzích. Vláda už do Sněmovny poslala desítku návrhů.

Až 28 procent domácností nemusí mít na nové zálohy za energie

27.11.2021 08:44 Až 28 procent českých domácností zasažených ukončením činnosti některého z dodavatelů energií…

V Česku v pátek přibylo méně případů nákazy než před týdnem

27.11.2021 08:05 Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání poprvé po dvou měsících klesl.…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Aktualizováno Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Zásoby antigenních testů pro testování žáků 6. prosince se budou rozvážet…

26.11.2021 18:45 Zásoby antigenních testů na covid-19 pro testování žáků 6. prosince se budou rozvážet do krajů…

V Česku dnes v 18:00 začala platit nová celoplošná opatření

26.11.2021 18:18 V Česku dnes v 18:00 začala platit nová celoplošná opatření proti šíření nemoci covid-19. Například…

Vojtěch: Fiala nemůže být při jmenování se Zemanem v osobním kontaktu

26.11.2021 17:07 Pražský hrad i nadále připravuje nedělní jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem. Podobu…

Na jižní Moravě poprvé nasněžilo, nastaly problémy na silnicích

26.11.2021 16:48 Na jižní Moravě letos poprvé nasněžilo, nastaly problémy na silnicích a přibylo dopravních nehod.…

Soud rozhodl v kauze zmanipulování sportovních dotací. Pelta dostal šest…

26.11.2021 16:19 Soud v kauze zmanipulování sportovních dotací uložil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu…

V gastronomii výnos mezi 22:00 a půlnocí často tvoří podstatnou část…

26.11.2021 15:55 V gastronomii výnos mezi 22:00 a půlnocí často podle Asociace restauratérů APRON tvoří podstatnou…

Po třetí dávce očkování se v Česku nakazilo 672 lidí, mezi nimi i Zeman

26.11.2021 13:53 Po třetí dávce očkování proti covidu-19 se v ČR nakazilo 672 lidí, polovina z nich ve věku nad 65…

Související:

Nejnovější

reklama