Poslanci už stihli v novém volebním období předložit více než deset návrhů zákonů. Nejvíce se na tom podíleli poslanci opozičního hnutí SPD. Jde hlavně o návrhy, které Sněmovna nestihla projednat před volbami a nestihla je schválit. Hnutí SPD například navrhuje opět zakázat zahalování obličeje nebo jeho části na veřejnosti nebo zmrazit platy politiků na nynější úrovni až do roku 2025.
Jako sněmovní tisk s číslem jedna obdrželi poslanci návrh poslanců ANO v čele s bývalým předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem na vydání zákona o lobbingu. Další dvě novely zákonů předložilo Sněmovně zastupitelstvo Pardubického kraje a tři návrhy dorazily ze Senátu.
Závěrečné schvalování pravidel lobbingu Sněmovna nedokončila letos na konci července. Cílem návrhu zákona je podle jeho zastánců učinit lobbování více průhledné. Zákon má zavést systém zveřejňování styků lobbovaných a lobbistů, který má občanům usnadnit zjišťování potřebných informací. Návrh však v diskusi zpochybňovali zástupci SPD a tehdy opoziční ODS. Marek Benda (ODS) v červenci na plénu mimo jiné řekl, že přijetí navrhovaných pravidel ničemu nepomůže. Předseda klubu SPD Radim Fiala označil návrh za nedostatečný, když podle něho nezahrnuje úředníky a politiky, kteří mají na starosti různé dotační programy.
Poslanci SPD předložili kromě jiného tři daňové návrhy. První z nich má zvýšit daňové slevy poplatníků, druhý zvyšuje daňové zvýhodnění na vyživované děti a třetí má zdanit dividendy vyplácené do zahraniční mateřským společnostem. Předložili také novelu ústavy, která má umožnit zavedení přímé volby starostů a hejtmanů i jejich odvolatelnost.
Hnutí SPD opět předložilo v upravené podobě návrh, který zpřísňuje podmínky pro výplatu dávek v hmotné nouzi, jehož schvalování před volbami znemožnily rozsáhlé kritické projevy pirátských poslanců. Návrh není zcela totožný, ale je do něj zapracovaný tehdejší komplexní pozměňovací návrh. SPD také opět navrhuje zvýšit příspěvky na péči podle zákona o sociálních službách.
Pardubický kraj předložil poslancům dva návrhy, které jeho zastupitelstvo schválilo již v září. Chce odložit účinnost nového stavebního zákona o jeden rok. V novele zákona o rozpočtovém určení daní navrhují do výčtu sdílených daní, z nichž kraje dostávají peníze, zařadit i silniční daň a spotřební daň z pohonných hmot.
Ze Senátu přišla například novela zákona o státních svátcích, která má označit 26. červen jako nový významný den, a to Den odchodu okupačních vojsk jako připomínku odchodu sovětské armády z tehdejšího Československa v roce 1991. Také nově označuje 27. květen, kdy byl v roce 1942 v Praze spáchán atentát na nacistického pohlavára Reinharda Heydricha, za Den národního vzdoru. Další senátní předlohou je novela trestního zákoníku. Tato předloha má mimo jiné zaručit beztrestnost obránci, který by reagoval ze strachu, zmatku nebo jiného omluvitelného pohnutí mysli, který by byl způsoben útočníkem. Třetí senátní předlohou je změna volebního zákona, která má umožnit korespondenční volbu.
Všechny předlohy dostane k vyjádření vláda. Bez ohledu na její stanovisko se pak jimi budou moci poslanci zabývat na schůzích. Vláda už do Sněmovny poslala desítku návrhů.
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.