O prezidentovi bude moci za měsíc rozhodnout zhruba 8,3 milionu lidí

Volby, ilustrační foto
Volby, ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 13. prosince 2022 10:20
Sdílej:

O budoucím prezidentovi bude moci podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozhodovat za měsíc zhruba 8,3 milionu voličů. Výsledky přijdou ze 14.857 volebních okrsků. Je mezi nimi 110 zahraničních a 14, které budou vytvořeny v každém z krajů a v Praze kvůli hlasování osob v karanténě nebo v izolaci kvůli koronaviru. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

Podobně jako před pěti lety očekávají statistici, že konečné výsledky hlasování v prvním kole prezidentské volby budou k dispozici v sobotu 14. ledna ve večerních hodinách. Výsledky budou kromě volebního webu i na serveru www.volbyhned.cz.

"V lednu 2023 se hlasování uskuteční celkem v 14.733 volebních okrscích na území České republiky a na 110 zastupitelských úřadech v zahraničí. Kromě toho bude Český statistický úřad zpracovávat výsledky ze 14 speciálních volebních okrsků zřízených pro zvláštní způsoby hlasování (tzv. covid okrsky). Celkem tedy v tuto chvíli očekáváme ke zpracování celkem 14.857 zápisů o průběhu a výsledku hlasování," uvedl mluvčí.

Přesný počet voličů bude ČSÚ znát až po zpracování výsledků hlasování. "Na základě zkušeností z posledních voleb do Poslanecké sněmovny, které proběhly na podzim 2021, lze však usuzovat, že počet voličů bude obdobný, tedy zhruba 8,300.000," uvedl Cieslar.

"Zpracování výsledků prvního kola volby očekáváme dle minulých zkušeností v sobotu 14. ledna ve večerních hodinách," řekl mluvčí. Případnou prodlevu by podle něj mohlo způsobit například počasí. Dojezd některých komisí na přebírací místo může být delší kvůli špatné sjízdnosti silnic, zejména v horských oblastech, kde mohou hlasovat s voličským průkazem rekreanti.

"Podstatný však není čas zpracování, ale jeho kvalita. Vždy proto apelujeme na okrskové volební komise, aby zbytečně nespěchaly a výsledky zpracovávaly pečlivě, pozorně a v souladu s pokyny Českého statistického úřadu," sdělil mluvčí.

Výsledky hlasování voličů pak od komisí formou zápisu převezme ČSÚ na přebíracích místech a provede kontrolu úplnosti a logických vazeb mezi údaji. Poté pracovníci ČSÚ vloží data do systému a v zabezpečené elektronické podobě je odešlou k dalšímu zpracování do centrálního pracoviště statistického úřadu.

ČSÚ také zajišťuje důkladné proškolení jak svých zaměstnanců a externích spolupracovníků, tak členů okrskových volebních komisí. Do příprav voleb je zapojen takřka celý statistický úřad, počínaje lidmi přímo ve volebních týmech, kteří připravují metodiku, výpočetní techniku, programové vybavení, školení okrskových volebních komisí, organizační a personální zabezpečení, a konče těmi, kteří zajišťují materiální zabezpečení a logistiku, popsal Cieslar. Přímo ve dnech voleb se podle něj zpracování výsledků hlasování věnuje zhruba 2500 lidí, využívají téměř 1500 počítačů.

"Jako pomoc volebním komisím připravujeme okrskový program pro vyhotovení zápisu o průběhu a výsledku hlasování. Ten nepočítá hlasy ani výsledky voleb, ale usnadňuje komisi vytvoření zápisu. Obsahuje také různé kontrolní vazby, takže snižuje riziko chybovosti. Pro členy volebních komisí je rovněž připraven instruktážní videopořad, který způsob zpracování výsledků názorně ukazuje," uvedl mluvčí.

Za pět let od poslední volby prezidenta bylo podle Cieslara kvůli změně legislativy nutné upravit tiskopisy, metodické pokyny i programové vybavení a vše důkladně vyzkoušet. Samotné volbě prezidenta budou předcházet kompletní zkoušky zpracování na všech pracovištích určených pro přejímku dat od okrskových komisí i v ústředí ČSÚ. Opakovaně se zároveň testují programy či databáze a kontroluje se funkčnost veškerých ICT prostředků, řekl mluvčí. Úřad systémy podrobuje funkčním i zátěžovým testům, dodal.

Stalo se
Zahraničí
Marco Rubio

Mírová jednání očima Evropanů: Tlačí se na Kyjev, Moskva má klid

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

České celebrity
Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny.

Jiří Mádl to možná tušil. Na jeho Vlny se naladili i Slováci

Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku. 

České celebrity
Pietní místo pro Annu Slováčkovou

Anně Slováčkové (†29) splní všechna přání. Felix řekl, jak to bude s hrobem

Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu. 

Zahraničí
Donald Trump

Trump nevyloučil konec amerických snah o dosažení míru

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.