O prezidentovi bude moci za měsíc rozhodnout zhruba 8,3 milionu lidí

O budoucím prezidentovi bude moci podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozhodovat za měsíc zhruba 8,3 milionu voličů. Výsledky přijdou ze 14.857 volebních okrsků. Je mezi nimi 110 zahraničních a 14, které budou vytvořeny v každém z krajů a v Praze kvůli hlasování osob v karanténě nebo v izolaci kvůli koronaviru. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

Volby, ilustrační foto

Podobně jako před pěti lety očekávají statistici, že konečné výsledky hlasování v prvním kole prezidentské volby budou k dispozici v sobotu 14. ledna ve večerních hodinách. Výsledky budou kromě volebního webu i na serveru www.volbyhned.cz.

"V lednu 2023 se hlasování uskuteční celkem v 14.733 volebních okrscích na území České republiky a na 110 zastupitelských úřadech v zahraničí. Kromě toho bude Český statistický úřad zpracovávat výsledky ze 14 speciálních volebních okrsků zřízených pro zvláštní způsoby hlasování (tzv. covid okrsky). Celkem tedy v tuto chvíli očekáváme ke zpracování celkem 14.857 zápisů o průběhu a výsledku hlasování," uvedl mluvčí.

Přesný počet voličů bude ČSÚ znát až po zpracování výsledků hlasování. "Na základě zkušeností z posledních voleb do Poslanecké sněmovny, které proběhly na podzim 2021, lze však usuzovat, že počet voličů bude obdobný, tedy zhruba 8,300.000," uvedl Cieslar.

"Zpracování výsledků prvního kola volby očekáváme dle minulých zkušeností v sobotu 14. ledna ve večerních hodinách," řekl mluvčí. Případnou prodlevu by podle něj mohlo způsobit například počasí. Dojezd některých komisí na přebírací místo může být delší kvůli špatné sjízdnosti silnic, zejména v horských oblastech, kde mohou hlasovat s voličským průkazem rekreanti.

"Podstatný však není čas zpracování, ale jeho kvalita. Vždy proto apelujeme na okrskové volební komise, aby zbytečně nespěchaly a výsledky zpracovávaly pečlivě, pozorně a v souladu s pokyny Českého statistického úřadu," sdělil mluvčí.

Výsledky hlasování voličů pak od komisí formou zápisu převezme ČSÚ na přebíracích místech a provede kontrolu úplnosti a logických vazeb mezi údaji. Poté pracovníci ČSÚ vloží data do systému a v zabezpečené elektronické podobě je odešlou k dalšímu zpracování do centrálního pracoviště statistického úřadu.

ČSÚ také zajišťuje důkladné proškolení jak svých zaměstnanců a externích spolupracovníků, tak členů okrskových volebních komisí. Do příprav voleb je zapojen takřka celý statistický úřad, počínaje lidmi přímo ve volebních týmech, kteří připravují metodiku, výpočetní techniku, programové vybavení, školení okrskových volebních komisí, organizační a personální zabezpečení, a konče těmi, kteří zajišťují materiální zabezpečení a logistiku, popsal Cieslar. Přímo ve dnech voleb se podle něj zpracování výsledků hlasování věnuje zhruba 2500 lidí, využívají téměř 1500 počítačů.

"Jako pomoc volebním komisím připravujeme okrskový program pro vyhotovení zápisu o průběhu a výsledku hlasování. Ten nepočítá hlasy ani výsledky voleb, ale usnadňuje komisi vytvoření zápisu. Obsahuje také různé kontrolní vazby, takže snižuje riziko chybovosti. Pro členy volebních komisí je rovněž připraven instruktážní videopořad, který způsob zpracování výsledků názorně ukazuje," uvedl mluvčí.

Za pět let od poslední volby prezidenta bylo podle Cieslara kvůli změně legislativy nutné upravit tiskopisy, metodické pokyny i programové vybavení a vše důkladně vyzkoušet. Samotné volbě prezidenta budou předcházet kompletní zkoušky zpracování na všech pracovištích určených pro přejímku dat od okrskových komisí i v ústředí ČSÚ. Opakovaně se zároveň testují programy či databáze a kontroluje se funkčnost veškerých ICT prostředků, řekl mluvčí. Úřad systémy podrobuje funkčním i zátěžovým testům, dodal.

Premiér a šéfové Parlamentu se poprvé společně sešli s Pavlem

01.02.2023 19:38 Stylově v senátním Prezidentském salonku se dnes večer sešli premiér Petr Fiala a předsedové…

Marek Prchal a Andrej Babiš po deseti letech ukončili spolupráci

01.02.2023 16:37 Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset…

Obavy covidu opadly. Třetina lidí se bojí války, ukázal průzkum

01.02.2023 16:05 Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války,…

Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí v noci na 5. února

01.02.2023 15:12 V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli…

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

01.02.2023 14:14 Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo…

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat

01.02.2023 13:44 Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat.…

Pavel: Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní s demokraciemi

01.02.2023 13:15 Čína podle příštího českého prezidenta Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se…

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

01.02.2023 12:45 Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v…

Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

01.02.2023 12:35 Aktualizováno Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán.…

Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky roční podmínku

01.02.2023 11:05 Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi…

Související:

Nejnovější